Ha ezt teszed a telefonoddal, életed legjobb alvása vár rád

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nem titok, hogy sokan küzdünk azért, hogy minden éjszaka rendesen kialudjuk magunkat. A szakértők szerint az optimális alvási óraszám 7-9 óra, de túlhajszolt világunkban ezt csak keveseknek sikerül kivitelezni. Viszont most találtunk egy olyan trükköt, ami által elősegíthető, hogy minimum 8 óra alvást be tudj iktatni az életedbe.

Elalvás előtt néhány órával már ne nyomogasd a telefont - helyette inkább olvasgass, hallgass zenét vagy meditálj egy jót
Elalvás előtt néhány órával már ne nyomogasd a telefont - helyette inkább olvasgass, hallgass zenét vagy meditálj egy jót
Fotó: zoranm/Getty Images

Az online térben való aktív részvétel "megköveteli", hogy a nap szinte minden órájában elérhetőek legyünk. A telefonunk állandóan a kezünkben van, és ha tartani akarjuk a lépést, mindig naprakésznek kell lennünk, akár munkahelyi feladatokról, akár magánéletről van szó. Amikor pedig kikapcsolódásra vágyunk, sokszor akkor is a telefonunkhoz nyúlunk, és valamelyik közösségi felületen töltjük az időnket. A napszaknak van egy olyan része, amikor mindennél fontosabb digitális detoxot tartanunk, ez pedig az elalvás előtti néhány óra. Érdemes ezt mihamarabb beépítened az esti rutinodba, mert elképesztő, hogy mennyire jó hatással lesz majd a szervezetedre, és talán még most nem hiszed, de életed legjobb alvása vár rád!

HIRDETÉS

Még a 7 óra alvást sem érjük el

Az elegendő mennyiségű alvás elengedhetetlen a működésünkhöz. Hozzájárulhat a figyelem és a koncentráció javításához, a szív egészségének és az immunrendszer erősségének megőrzéséhez, valamint a mentális és érzelmi jólét fenntartásához. Egy friss tanulmány kimutatta, hogy a brit felnőttek legalább 20%-a nem alszik eleget, és 66%-uk úgy gondolja, hogy a rossz alvás negatívan befolyásolja a mentális egészségüket. A Sleep Foundation szerint az amerikai felnőttek több mint egyharmada átlagosan kevesebb mint hét órát alszik éjszakánként.

Könnyedén kicselezheted magad

A felnőtteknek körülbelül 7-9 óra alvásra van szükségük naponta, és ennek elérése egyszerűbb lehet, mint gondolnánk. A megoldás: egy-két órával lefekvés előtt némítsd le a telefonod, vagy állítsd repülő üzemmódba. Ez megakadályozza, hogy az értesítések felugorjanak vagy pittyegjenek. Még egy trükk, amivel próbára teheted magad: kapcsold ki a wifit vagy a mobilnetet, így a TikTok vagy az Instagram görgetése sem lesz már annyira hívogató. Nehéznek tűnik? Megértjük, hiszen ha annyira könnyű lenne, mindenki ezt csinálná. A legtöbb okostelefonnál van egy ún. “alkalmazás-limit”, melynek segítségével beállíthatod, hogy egyes alkalmazások használatára mennyi időt szánsz naponta. Amint ezt eléred, a telefon automatikusan letiltja az adott alkalmazás használatát arra a napra. Kicsit macerás ezt feloldani, ami arra motiválhat, hogy a beállításokkal való macera helyett inkább félretedd a telefonod, és elfoglald magad valamilyen offline tevékenységgel - vagy legalább arról az egy appról lemondj.

Nem maradsz le semmiről

„Ha a telefonunkat repülő üzemmódba módba helyezzük, vagy teljesen kikapcsoljuk, úgy érezhetjük, lemaradunk valamiről”mondja Tracy Hannigan alvás tréner. „Azonban ez lehetővé teszi számunkra, hogy ahogy napunk lelassul, jelen legyünk a valódi életünkben, különösen elalvás előtt" - teszi hozzá. A telefon néma üzemmód bekapcsolásának előnyei közé tartozik, hogy csökken a kísértés a telefon értesítéseinek ellenőrzésére, ami kevesebb fényhatást eredményez. A mobiltelefon erőteljes kék fénye ugyanis akadályozza a melatonintermelést, amely megnehezíti az elalvást. A legfontosabb, hogy tudatosítsd magadban: az égvilágon semmi nem történik, ha esténként már nem telefonozol - nem maradsz le semmiről, az üzenetek megválaszolása és a feladatok pedig várhatnak reggelig.

Zseniális trükkök, amiktől jelentősen jobban alszol majd

Zseniális trükkök, amiktől jelentősen jobban alszol majd

„A telefon fénye kék spektrumú fény, amely ugyanazon spektrumon helyezkedik el, mint a napfény, így ha az éjszaka közepén a telefonodra nézel - akár csak annyira, hogy megnézd, hány óra - az kikapcsolja azokat a melatonin receptorokat, amelyek segítik a visszaalvást" - mondja Charlie Morley, alvásszakértő. „A kék spektrumú fény csökkentheti a melatonintermelést, ami potenciálisan akadályozhatja az alvást.”

„A közelmúltban Andrew Huberman idegtudós professzor néhány új kutatásra hivatkozott, amelyek azt mutatják, hogy nem is inkább a telefon fénye befolyásolja az alvásunkat, hanem az időintervallum, amikor ez a fényhatás ér minket" - ​​hangsúlyozza Morley. „Az ember átlagos cirkadián ritmusa alapján a telefon este 23 óra és hajnali 4 óra között befolyásolja negatív irányba az alvást.” Hannigan hozzáteszi, hogy a „megfelelő” mennyiségű alvás mindenki számára más és más: „Nincs egy megszabott időpont az esti lefekvéshez, mert vannak olyanok, akik számára a korábban fekvés és a korábban kelés teljesen normális – és ugyanez vonatkozik azokra az éjszakai baglyokra, akik később alszanak el, és később is kelnek” – mondja. Úgy véli, hogy a legjobb alkalom az elalvásra, hogy ha akkor hajtod álomra a fejed, amikor álmos vagy, ahelyett, hogy az óra megmondaná, mikor „kell” aludni. Bármilyen időpont mellett is döntesz, törekednek kell arra, hogy néhány órával elalvás előtt már ne használd a mobiltelefonod. Ha pedig aggódsz amiatt, hogy esetleg valami baj történik, és a szeretteid nem tudnak elérni, akkor állítsd be azokat a névjegyeket, akiknél hívás esetén értesít a telefonod.

Forrás: glamour.com

Gondod van az elalvással? Van megoldás!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Sztárbox: Nem találjuk a szavakat, a harmadik menetben csúnya véget ért Veréb Tomi és Törőcsik Dani mérkőzése

Sztárbox: Nem találjuk a szavakat, a harmadik menetben csúnya véget ért Veréb Tomi és Törőcsik Dani mérkőzése

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)