Jelentéktelen tünetnek tűnhet, de azonnal fordulj szakemberhez, ha nálad is fennáll
Van egy gyakori betegség, amelyhez sokszor egy jelentéktelennek tűnő tünet társul, mégis borzasztóan fontos, hogy komolyan vegyük. Ha valaha érezted már azt, mintha tele lenne a gyomrod, miközben tudtad, hogy nem etted túl magad, lehet, hogy téged is érint, de bármikor a jövőben tapasztalod, de hagyd semmiképp figyelmen kívül! Mutatjuk, miről is lehet szó!
Ezeket láttad már?
Az NHS nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy a furcsa puffadásérzés bár ártalmatlannak tűnhet, valójában egy sokakat érintő betegséget is jelezhet, ami indokolttá teheti, hogy azonnal fordulj szakemberhez, és kivizsgáltasd magad. Ez a betegség az adenomiózis, amely számos módon megnehezítheti az életed úgy, hogy akár még csak nem is sejted, hogy a panaszaid kiváltója.
Gyakran észre sem veszik
A Mirror azt írja, az adenomiózis egy olyan állapot, amely esetén a méh nyálkahártyája elkezd belenőni a méh falában lévő izomba, az úgynevezett myometriumba. Tünete többek közt a már említett szokatlan teltségérzet, amit mindig érdemes komolyan venni, de társulhat hozzá kismedencei fájdalom is.
Vannak olyan adenomiózisban szenvedő emberek, akiknek nincsenek tünetei, ezért észre sem veszik, mások azonban számos kellemetlenséget tapasztalnak, akár egyszerre, akár néhány tünetet több héten, hónapon vagy napon keresztül. Valójában milliókat érint világszerte.
Még nem találták meg a pontos okát
A Johns Hopkins Medicine az adenomiózist illetően arra is kitért, hogy a szakértők még nem tudják pontosan, mi okozza, de több kockázati tényezője is van:
- Életkor: a legtöbb adenomiózisban szenvedő nő a későbbi szülőképes korban van, 35 és 50 év közötti, főbb tünetei a menopauza után megszűnnek.
- Szülés: sok adenomiózisban szenvedő nő egynél több gyermeket szült. A méhnyálkahártya-szövet behatolhat a myometriumba, amikor egy embrió beágyazódik a méhfalba, de a szakértők kiemelték, ennek megerősítéséhez még több kutatásra van szükség.
- Korábbi műtétek: egyes tanulmányok szerint a korábbi méhet érintő műtétek, mint például a császármetszés valószínűbbé tehetik az adenomiózist.
Ekkor fordulj azonnal orvoshoz
Az adenomiózis sokaknak okoz intenzív fájdalmat, amely legyengítő lehet, így ha a bármilyen furcsa tüneted van, mindenképp érdemes mielőbb kivizsgáltatnod magad, ha viszont erős kismedencei vagy menstruációs fájdalmat tapasztalsz, és úgy érzed, a szokásos, máskor bevált fájdalomcsillapítók sem segítenek enyhíteni a panaszaidat, a legjobb, ha azonnal orvoshoz fordulsz!
Adenomiózisra utalhat a fájdalmas menstruáció és a kismedencei fájdalom (fájdalom a has alsó részén) mellett az erős vérzés a menstruáció alatt, a puffadás, nehézkesség vagy teltségérzet a hasban (hasüregben) és a szexuális együttlétek közben tapasztalt fájdalom vagy az utána jelentkező vérzés is. Sajnos gyógymód nincs rá, de vannak olyan kezelések, amelyek segíthetnek a tüneteken.
Nem érdemes kockáztatnod
Ha a menstruációd alatt nagyon erős vérzést tapasztalsz, nem érdemes várnod, halogatni az orvos felkeresését! Ugyanis ebben az esetben fokozottan fennáll a vérszegénység kockázata, ami pedig többek közt fáradtsághoz, szédüléshez, ájuláshoz vagy légszomjhoz is vezethet.
Meglepő, de ettől a finomságtól úgy alszol majd, mint a bunda
De más tünetek is okozhatnak különféle szövődményeket, így tényleg az a legbiztosabb, hogy ha panaszaid vannak, mielőbb orvoshoz fordulsz, és az is nagyon fontos, hogy minden évben vegyél részt egy általános nőgyógyászati szűrővizsgálaton, hogy megbizonyosodj arról is, nem áll-e fent esetleg valamilyen más probléma.
