Erre utalhat a reggeli gyomorfájás és hányinger

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha ébredtél már kínzó gyomorfájással és hányingerrel, akkor bizonyára megfordult a fejedben, hogy valami komoly baj áll-e a háttérben. Ijesztő érzés, amikor a testünk ilyen módon jelzi, hogy valami nincs rendben, de nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni. Utánajártunk, hogy mik okozhatják a reggeli rosszullétet.

A reggeli gyomorfájás intenzitása és helye sok mindent elárul a helyzet súlyosságáról
A reggeli gyomorfájás intenzitása és helye sok mindent elárul a helyzet súlyosságáról
Fotó: Anastasia Turshina/Getty Images

A reggeli gyomorfájás hátterében számos tényező állhat, az enyhe és átmeneti emésztési problémáktól kezdve a súlyosabb gyomor-bélrendszeri betegségekig. A diagnosztizálásában segíthet a fájdalom helyének és természetének pontos meghatározása. Cikkünkből megtudhatod a reggeli gyomorfájdalom 15 leggyakoribb okát, valamint ezek tüneteit és súlyosságát.

HIRDETÉS

1. Savas reflux és GERD

A savas reflux olyan állapot, amikor a sav és más gyomortartalom rossz irányba áramlik, és visszakerül a nyelőcsőbe. Ez égő érzést okozhat a száj hátsó részén és a torokban, valamint fájdalmat a has középső részén. Aki hetente több mint kétszer tapasztal ilyen tüneteket, annál előfordulhat, hogy gastrooesophagealis reflux betegsége (GERD) van, amely szövődményeket okozhat, ha nem kezelik – amennyiben ezt tapasztalod, mindenképpen fordulj orvoshoz.

2. Gyomorhurut

A gyomorhurut vagy a gyomornyálkahártya gyulladása kialakulhat hirtelen, de akár lassan, az idő előrehaladtával is. Gyakori tünete a felső hasi fájdalom, csakúgy, mint az émelygés és a teltségérzet.

3. Gyomor-bél hurut

A gyomor-bél hurut (gastroenteritis) egy vírusos vagy bakteriális fertőzés, amely a gyomrot és a beleket célozza meg - gyomorinfluenzának is nevezik. Gyomorfájást és hasmenést okoz.

Nagy hiba üres gyomorra enni a következő ételeket

Nagy hiba üres gyomorra enni a következő ételeket

4. Gyomorfekély

A gyomorfekély (más néven peptikus fekély) tompa, égető gyomorfájdalmat okozhat főként reggel, de akár a nap más szakában is. A peptikus fekélyek a gyomor nyálkahártyájának és a gyomorhoz legközelebb eső vékonybél nyálkahártyájának fekélyei.

5. Vakbélgyulladás

A súlyos és hirtelen fellépő gyomorfájdalom gyakori oka a vakbélgyulladás, a fájdalom pedig a köldök környékén kezdődik és lefelé sugázik. Egyéb tünetek közé tartozik a hányinger és a láz. A vakbélgyulladás gyakran műtétet igényel, de ma már egy viszonylag kockázatmentes rutinműtétként tartják számon.

6. Crohn-betegség

A Crohn-betegség a gyomor-bél gyulladását okozhatja, a szájtól egészen a végbélnyílásig. Ez a gyulladás görcsöket és gyomorfájdalmat válthat ki. A krónikus betegség egyéb tünetei közé tartozik még a hasmenés, a székrekedés, a fogyás és a fáradtság.

7. Emésztési zavarok

A dyspepsia az emésztési zavar orvosi kifejezése. Életmódbeli döntéseink - mint például a táplálkozás - összefüggésbe hozható bizonyos betegségekkel is. A gyomorfájdalom az emésztési zavarokkal kapcsolatos leggyakoribb tünet, bár az emberek hányingertől és puffadástól is szenvedhetnek. Ami szintén árulkodó jel lehet, ha evésnél túl gyorsan jelentkezik a jóllakottság érzése.

8. Irritábilis bél szindróma

Az irritábilis bél szindróma (IBS) gyakori rendellenesség, amely gyomorfájdalmat, valamint a székletürítési szokások megváltozását okozhatja. Az IBS-ben szenvedők székrekedést és hasmenést tapasztalhatnak (gyakori váltakozásokkal), valamint puffadtnak érezhetik magukat.

9. Hasi összenövések

A National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) szerint az Egyesült Államokban 10 nyitott hasi műtéten átesett ember közül 9-nél alakul ki összenövés vagy hegszövet, amely a szervek egymáshoz és a hasfalhoz való tapadását okozza. A legtöbb összenövésben szenvedő embernél nem alakulnak ki szövődmények, de azoknál, akiknél igen, gyakori a krónikus gyomorfájdalom. Egyéb tünetek közé tartozik még a puffadás, a székrekedés és a hányinger is.

Te is refluxos vagy? Nem vagy egyedül!

Te is refluxos vagy? Nem vagy egyedül!

10. Ételallergia

A gyomorfájdalom az ételallergiák gyakori tünete, amely a gyermekek 4-6%-át és a felnőttek 4%-át érinti. Tünetei még az émelygés, kiütés és a potenciálisan végzetes anafilaxia, amely légzési nehézséget és vérnyomásesést okoz.

11. Székrekedés

Az NIDDK meghatározása szerint a székrekedés hetente három vagy kevesebb székletürítés esetén fordul elő, amely nehéz vagy fájdalmas lehet. Amennyiben krónikussá válik, vagy más tünetek is jelentkeznek, mint például vérzés vagy láz, mindenképpen fordulj orvoshoz.

12. Kismedencei gyulladás

A kismedencei gyulladásos betegség (PID) egy olyan fertőzés, amely az ember petefészkeit, méhét, petevezetékét és méhnyakát érinti. A leggyakoribb tünet az alsó hasban jelentkező fájdalom. Egyéb tünetek közé tartozik a láz, a szokatlan hüvelyváladékozás és a fájdalom szexuális aktus vagy vizelés során. Ha nem kezelik azonnal, súlyos szövődményeket okozhat.

Mindig éhesnek érzed magad? Meglepő oka lehet

Mindig éhesnek érzed magad? Meglepő oka lehet

13. Cöliákia

A cöliákia egy autoimmun betegség, amely arra készteti az emberek immunrendszerét, hogy megtámadják a vékonybeleiket, amikor olyan élelmiszert fogyasztanak, ami glutént tartalmaz. A tünetek eltérőek, de gyakori a gyomorfájdalom és a hasmenés.

14. Epehólyag-betegség

Az epehólyag problémái gyomorfájdalmat okozhatnak, gyakran a has jobb felső részén. Ha epekő van, és az epehólyagban elzáródnak a csatornák, más tünetek is jelentkeznek, mint például hányinger, hányás, sötét vizelet, sárgaság, vérnyomásesés.

15. Pancreatitis

A hasnyálmirigy-gyulladás akkor alakul ki, amikor a hasnyálmirigy begyullad, gyakran az epekő miatt. A gyakori tünetek közé tartozik a hirtelen fellépő és erős felső hasi fájdalom, hányinger és hányás. Ilyenkor mindenképpen orvosi kezelés szükséges.

Jó vagy rossz, ha étkezés közben vizet iszol?

Jó vagy rossz, ha étkezés közben vizet iszol?

Mikor forduljunk orvoshoz?

Számos különböző egészségügyi probléma okozhat gyomorfájást reggel. Míg egyes állapotok maguktól is megoldódnak, mások azonnali kezelést igényelnek. Nézzük, mikor kell az utóbbit választani.

Súlyosság: Ha a fájdalom olyan erős, hogy nem tudsz felállni.

Időtartam: Minél hosszabb ideig fáj a gyomrod reggel, annál fontosabb, hogy orvosi segítséget kérj.

Életkor: A fiatalabbak súlyos gyomorfájdalma vakbélgyulladásra utalhat. Idősebb korban ez epehólyag-problémákat jelezhet. Mindkét állapot esetén orvoshoz kell fordulni.

A fájdalom fokozódása: A hirtelen fellépő gyomorfájdalom a vakbélgyulladás lehetséges tünete, különösen, ha a fájdalom fokozódik.

Egyéb tünetek: A vakbélgyulladásban szenvedőknél láz és hasi fájdalom is jelentkezhet. Az émelygéssel együtt járó gyomorfájdalom elzáródásra vagy más súlyos állapotra utalhat. A végbélből származó vérzés pedig olyan állapotok lehetséges jele, amelyek azonnali orvosi kezelést igényelnek.

Forrás: medicalnewstoday.com

Kíméld a gyomrodat, étkezz tudatosan:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Amikor az önismeret és a természet találkozik: Cukovy Ethereal Bloom kollekció igazi álom

Amikor az önismeret és a természet találkozik: Cukovy Ethereal Bloom kollekció igazi álom

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)