Az érzelmileg intelligens emberek 8 szokása - te hányat csinálsz napi szinten közülük?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Sokak szerint fontosabb, mint a tárgyi tudás - hiszen az megszerezhető, a hozzáállás viszont nehezebben tanulható. De vajon miről ismerjük fel az érzelmileg intelligens embereket, és hogyan válhatunk magunk is azzá?

Te érzelmileg intelligens embernek tartod magad? Na és a szokásaid is azok?
Te érzelmileg intelligens embernek tartod magad? Na és a szokásaid is azok?
Fotó: Shutterstock, Getty Images, Montázs: Herceg Éva

Az érzelmi intelligencia a siker és a kiteljesedés egyik alapköve, mind az üzleti, mind pedig a magánéletben. Az érzelmi intelligencia úgy határozható meg, mint a saját érzelmeink felismerésének, megértésének és kezelésének képessége, miközben mások érzelmeire is ráhangolódunk, így az érzelmi intelligencia létfontosságú szerepet játszik az értékes kapcsolatok kiépítésében, a kihívások és konfliktusok kezelésében és az általános jól-lét elérésében.

Melyek tehát azok a szokások, amelyeket az érzelmileg intelligens emberek kialakítanak? Nézzünk meg néhányat ezek közül!

Időt szánnak az önismeretre és az önreflexióra

Az érzelmileg intelligens emberek rendszeresen végeznek önvizsgálatot és önreflexiót. Időt szánnak arra, hogy feltárják érzéseiket, gondolataikat és a különböző helyzetekre adott reakcióik gyökérokait. Azáltal, hogy megértik saját érzelmi reakcióikat, ügyesebbé válnak azok hatékony kezelésében, de mások érzelmeinek megértésében is.

Ez az önismeret a személyes fejlődés alapjául szolgál, és segít nekik abban, hogy értékrendjükkel és céljaikkal összhangban álló, jobb döntéseket hozzanak.

Ha 12-ből igaz rád 9, nagyon magas az érzelmi intelligenciád

Ha 12-ből igaz rád 9, nagyon magas az érzelmi intelligenciád

Ha szeretnéd fejleszteni az “érzelmi önismeretedet”, akkor kezdd el naplózni, hogyan is érzel egy nap során. Minden egyes nap végén jegyezd fel legalább 30 napon keresztül, milyen érzéseid támadtak a különböző napi teendőid és interakcióid során.

Ha szeretnéd a következő szintre emelni ezt a feladatot, készíts egy 1-től 10-ig terjedő skálát is, ahol bejelölöd, mennyire tapasztaltad meg az érzelmi jól-létet az adott nap során. Az 1-es az, amikor egyáltalán nem, és a 10-es az, amikor teljes mértékben boldog és kiegyensúlyozott voltál.

Tudatosan gyakorolják az empátia készségét

Az érzelmi intelligencia egyik jellemzője a másokkal való együttérzés képessége, az érzéseik megértése és megosztása. Az érzelmileg intelligens emberek aktívan, ítélkezés nélkül hallgatnak meg másokat, és igyekeznek megérteni munkatársaik, partnerük vagy barátaik nézőpontját és tapasztalatait. Azáltal, hogy empatikusan viszonyulnak másokhoz, szorosabb kapcsolatokat építenek ki, és erősítik a bizalmat és az együttműködést is.

Számos módon fejlesztheted az empátiádat. Az egyik egyszerű gyakorlat, amit akár azonnal bevethetsz, például a munkahelyeden, a következő. Tölts időt olyanokkal, akiket kevésbé ismersz, és tegyél fel nekik kérdéseket: hogy vannak, illetve mi az, ami aktuálisan foglalkoztatja őket.

Fejlesztik a rezilienciájukat

Az érzelmileg intelligens emberek felismerik, hogy a kudarcok, a kihívások és a hibázás elkerülhetetlenek az életben. Ahelyett, hogy az akadályok miatt kisiklanának a választott útról, inkább a növekedés és a tanulás lehetőségeként tekintenek hibáikra és kudarcaikra. Rugalmassággal pattannak vissza a viszontagságokból, és a kudarcokat értékes tanulságként használják fel ahhoz, hogy előre lendítsék magukat.

Az érzelmileg intelligens egyének egyik legfontosabb jellemzője tehát a rugalmasság és a kitartás a viszontagságokkal szemben. Ha ráerősítenél erre a skilledre, gondolod át és írd össze, hogyan küzdöttél meg a múltban a nehézségekkel. Mit tettél, mi segített, mi volt különösen hasznos? Ha tudatosítod, hogyan sikerült a múltban megküzdened a felmerülő kihívásokkal, sokat segíthet a jövőben is, ha újra nehézségek előtt állsz.

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

Gyakorolják a tudatos jelenlétet

A mindfulness, vagyis a tudatos a jelenlét, és a pillanatok teljességgel való megélése az érzelmi intelligencia fejlesztésének hatékony eszköze. Az érzelmileg intelligens emberek a jelen-tudatosságot olyan gyakorlatok révén fejlesztik, mint a meditáció, a mély légzés, a természetben való időzés vagy egyszerűen csak a gondolataikra és érzéseikre való ítélkezés nélküli figyelem.

Azáltal, hogy a jelen pillanatban maradnak, jobban tudják kezelni az érzelmeiket, és átgondoltabban reagálnak a helyzetekre, ahelyett, hogy impulzívan kirobbannának. Találj egy módot, amiben megélheted a mindfulnesst, és gyakorold azt hetente egyszer! Az is sokat segíthet, ha bekapcsolsz egy meditációs anyagot a háttérben, és kipróbálsz egy vezetett meditációs 5 perces gyakorlatot.

Időt fordítanak a kommunikációs készségeik fejlesztésére

Az érzelmileg intelligens emberek ügyes kommunikátorok, akik világosan és határozottan fejezik ki magukat, ugyanakkor érzékenyek mások szükségleteire és érzéseire is. Nyíltan és őszintén kommunikálnak, és igyekeznek a konfliktusokat és félreértéseket konstruktív módon megoldani. A nyílt és hiteles kommunikáció elősegítésével erősebb, bizalmon és kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatokat építenek.

2 órával a repülő indulása előtt hagytam el a személyimet, mégis felszálltam arra a gépre

2 órával a repülő indulása előtt hagytam el a személyimet, mégis felszálltam arra a gépre

Ha szeretnéd fejleszteni az érzelmileg intelligens kommunikációdat, akkor azelőtt, hogy a munkatársaiddal vagy a partnereddel, barátaiddal kommunikálnál, gondold át az adott helyzetet az ő nézőpontjukból. Ők mit tudhatnak arról, amit te át szeretnél nekik adni? Rendelkeznek elég előtörténettel vagy információval ahhoz, hogy valóban megértsék, amit közölni szeretnél?

Keresik a visszajelzéseket és tanulnak a kritikából

Az érzelmileg intelligens emberek nem félnek visszajelzést kérni másoktól, felismerve attól sem, hogy ez lehet a növekedés és az önfejlesztés forrása is. Nyitottan fogadják az építő jellegű kritikát, és eszközként használják azt arra, hogy betekintést nyerjenek erősségeikbe és a fejlesztendő területekbe. A visszajelzések elfogadásával folyamatosan tanulni és fejlődni igyekeznek, és eközben egyre inkább öntudatosabbá és rugalmasabbá válnak.

Amikor visszajelzést kapsz bárkitől és bárhonnan, azonosítsd be, hogy ez destruktív vagy építő, konstruktív kritika-e. Ha destruktív, engedd el. Ha konstruktív, gondold át, mennyire van igazságalapja.

Teszt: Most kiderül, milyen magas az érzelmi intelligenciád valójában!

Teszt: Most kiderül, milyen magas az érzelmi intelligenciád valójában!

Nem félnek a határaik kijelölésétől

Az érzelmileg intelligens egyének megértik a határok felállításának szerepét a jól-létük védelme és az egészséges kapcsolatok fenntartása érdekében. Felismerik saját szükségleteiket és prioritásaikat, és ezeket határozottan közlik másokkal. Az egyértelmű határok kijelölésével ápolják az önbecsülésüket, és kölcsönösen tiszteletteljes, bizalomra és megértésre épülő kapcsolatokat alakítanak ki.

Legközelebb, ha igent mondasz valamire, például egy felkérésre, egy extra feladatra, akkor bizonyosodj meg arról, hogy ezzel nem mondasz nemet magadra.

Kifejezik a hálájukat

A hála olyan erőteljes érzelem, amely megerősíti a pozitív élményeket és az általános jól-létet is. Az érzelmileg intelligens emberek hálát gyakorolnak, és rendszeresen kifejezik hálájukat az életükben lévő emberek, tapasztalatok és áldások iránt. Az élet pozitív aspektusaira összpontosítva optimistábbak maradnak, és a kihívásokat nagyobb rugalmassággal és kegyelemmel kezelik.

Thank you for your vote.

Szerinted magas az érzelmi intelligenciád?

Igen.
Szerintem dolgoznom kell rajta!
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

5 zseniális trükk, amivel fantasztikus illatú lesz az otthonod és gyakorlatilag nem kerül semmibe

5 zseniális trükk, amivel fantasztikus illatú lesz az otthonod és gyakorlatilag nem kerül semmibe

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Magyar művész alkotásával újult meg a Pandora üzlete Budapesten- Te láttad már? (x)

Magyar művész alkotásával újult meg a Pandora üzlete Budapesten- Te láttad már? (x)