A motiváció hiánya azt jelenti, hogy lusta vagy? - 7 mérgező tévhit, amit nem szabad beengedned az életedbe

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A közösségi médiában terjedő idézetektől kezdve a bestseller önsegítő könyvekig mindenhol a motiváció témájával találjuk szembe magunkat, mint a siker varázslatos összetevőjével. Ennek ellenére sokan küzdünk a motiváció megtalálásával vagy annak fenntartásával, és gyakran úgy érezzük, hogy alulmaradunk ebben a küzdelemben.

Nem minden állítás igaz a motiváció témakörében, ami jól hangzik: szervezetpszichológus segít szelektálni, mi az, amire inkább ne építs
Nem minden állítás igaz a motiváció témakörében, ami jól hangzik: szervezetpszichológus segít szelektálni, mi az, amire inkább ne építs
Fotó: GLAMOUR/Getty Images

Felmerülhet a kérdés: vajon félrevezetnek bennünket a motivációról szóló mítoszok és nem is tudjuk valójában, mi is a motiváció és hogyan működik? Ebben a cikkben lebontunk néhányat a motivációval kapcsolatos leggyakoribb tévhitek közül, amelyek visszatarthatnak a céljaid elérésétől.

HIRDETÉS

1. tévhit: Motiváltnak kell érezned magad, hogy elkezdhesd a munkát

Az egyik legelterjedtebb tévhit az, hogy motiváltnak kell érezned magad, mielőtt elkezdesz dolgozni egy feladaton, mielőtt lemész az edzőterembe vagy elindulsz futni, mikor felkelsz az ágyból reggelente, mielőtt belefogsz a napi munkafeladataidba. A népszerű filmek és sorozatok, valamint a közösségi média influenszerek videói hatására könnyű azt gondolni, hogy a sikeres emberek mindig inspiráltak és tele vannak energiával és lelkesedéssel a munkájuk iránt. A valóság azonban egészen más.

A motiváció gyakran a cselekvést követi, nem pedig megelőzi azt. Először jön tehát a cselekvés, amely sokszor motivációt is generál. Ezt a jelenséget a "haladás elvének" nevezik, ahol már az is elégedettség-érzetet és motiváció-növekedést okozhat, ha egyszerűen úgy érezzük, hogy haladást érünk el egy feladatban, legyen az bármilyen kicsi előrelépés is.

Az az elképzelés, hogy motiváltnak kell éreznünk magunkat, mielőtt elkezdjük, sokszor csak halogatáshoz vezethet és további frusztrációra adhat okot. Ahelyett, hogy vársz a megfelelő pillanatra, amikor igazán lelkesnek érzed magad, próbálj meg egy feladatot kisebb, kezelhető lépésekre bontani és egyszerűen csak kezdd el.

Téged mi motivál valójában? Ez a személyiségteszt elárulja! Glamour

Téged mi motivál valójában? Ez a személyiségteszt elárulja! Glamour

Mondd azt magadnak, hogy csak 5-10-20 percet, de annyit biztosan foglalkozol egy teendővel. Ahogy elkezded elvégezni a feladataidat, valószínűleg azt fogod tapasztalni, hogy lendületbe kerülsz és így a motivációd is növekedni fog, hogy elvégezd az elkezdett tevékenységet.

2. tévhit: A motiváció egy állandósult állapot

Egy másik gyakori tévhit szerint a motiváció tartós állapot, amely, ha egyszer elérted, végigvisz a célod eléréséig. A valóságban a motiváció azonban folyamatosan ingadozik és számos tényező befolyásolja, többek között a környezeted, a fizikai egészséged és az érzelmi állapotod. Az állandó motiváltság elvárása ezért nem csak irreális, hanem kudarc-érzéshez is vezethet, ha a motivációd elkerülhetetlenül csökkenni kezd.

James Clear, a nagy népszerűségnek örvendő Atomnyi szokások című könyvében azt írja, hogy ahelyett, hogy kizárólag a motivációra hagyatkoznál, amikor egy vágyott állapot vagy cél elérésén dolgozol, fontold meg olyan rutinok és rendszerek kialakítását, amelyek akkor is támogatják a haladásodat és a cselekvést, amikor a motivációd lángja éppen alacsony szinten pislákol.

Ezek a rendszerek állhatnak olyan egyszerű elemekből is, mint az, hogy minden este lefekvés előtt kikészíted az edzőruhádat és a vitaminodat az ágyad mellé, ezzel megkönnyítve azt, hogy azonnal felöltött és bevedd a vitaminjaidat, ahogy kinyitottad a szemedet. A rendszeres napi időintervallumok meghatározása a célodon való munkára szintén a segítségedre lehet, vagy egy olyan támogató környezet kialakítása, amely minimalizálja a zavaró tényezőket.

Kommunikáld a céljaidat a hozzád legözelebb álló bizalmasaiddal, és kérd meg őket, hogy dolgozzatok ki egy stratégiát arra, hogyan érjétek el a céljaitokat. Igazán motiváló lehet, ha kölcsönösen támogatjétok egymást.

3. tévhit: A sikerhez csak motivációra van szükséged

Bár a motiváció fontos, messze nem ez az egyetlen tényező, amely a siker elérésében szerepet játszik. Napoleon Hill és W. Clement Stone, a 20. század kiemelkedő írója és üzletembere a közösen írta Pozitív mentális attitűd című könyvükben 17 sikerelvet határoztak meg, amelyek mindegyike fontos az áttörő siker elérése érdekében.

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

A lelkesedés/motiváció mellett hangsúlyozták többek között az önfegyelmet, a tudatos, határozott célkitűzést, a vereségekből való tanulást és az idővel és pénzzel való gazdélkodás képességéne elsajátítását is. Az a mítosz tehát, hogy a motiváció önmagában elég, káros lehet, mert túl nagy hangsúlyt fektet egy múló érzésre, ahelyett, hogy gyakorlatias, megvalósítható lépésekre helyezné a hangsúlyt.

A hosszú távú siker elérése érdekében összpontosíts egy erős munkamorál kialakítására, világos célok kitűzésére és egy támogató rendszer kiépítésére. Ez a megközelítés biztosíthat arról, hogy még ha a motiváció alacsony is, a fegyelem és a jól kialakított szokások révén haladást érhetsz el.

4. tévhit: A sikeres emberek motiváltabbak nálad

Könnyű ránézni a sikeres emberekre, így például a 2024-es olimpiai játékok bajnokaira, és azt feltételezni, hogy ők valahogy motiváltabbak, mint mi, többiek. A siker azonban gyakran a hosszú időn át tartó, következetes erőfeszítések eredménye, nem csupán a magas szintű motivációé.

Te vajon empata vagy? Ez a személyiségteszt elárulja rólad!

Te vajon empata vagy? Ez a személyiségteszt elárulja rólad!

Sok sikeres ember ugyanúgy küzd a motivációval, mint bárki más. Ami őket megkülönbözteti tőlünk, az az a képességük, hogy fegyelemmel, tervezéssel és rugalmassággal át tudják vészelni a gyengébb motivációs időszakokat és fent tudják tartani az előrehaladást.

Annak felismerése, hogy mindenki átél motivációs hullámvölgyeket, felszabadító lehet. Ez lehetővé teszi, hogy ne másokhoz hasonlítgasd magad, hanem arra koncentrálj, amit te irányíthatsz - a tetteidre, szokásaidra és gondolkodásmódodra.

5. tévhit: A motiváció kívülről jön

A motivációért gyakran külső forrásokhoz nyúlunk - legyenek azok inspiráló idézetek, motivációs előadók, vagy akár külső jutalmak, mint a pénz vagy az elismerés. Bár ezek átmeneti lökést adhatnak, hosszú távon nem jelentenek fenntartható megoldást. Ha csak a külső motivációra hagyatkozunk, az kiégéshez vezethet, mivel nem mindig akkor állnak ezek rendelkezésre, amikor a legnagyobb szükségünk lenne azokra.

9 árulkodó jel, hogy kiemelkedően magas az érzelmi intelligenciád

9 árulkodó jel, hogy kiemelkedően magas az érzelmi intelligenciád

A pszichológia tudománya megkülönbözteti a külső, vagy extrinzik és a belső, vagyis intrinzik motivációt. Ez utóbbi belülről fakad, így sokkal erősebb és tartósabb is lehet. Ezt a fajta motivációt a személyes értékek, az érdeklődés és a céltudatosság vezérli. Az intrinzik motiváció ápolása érdekében összpontosíts arra, hogy céljaidat összehangold az alapvető értékeiddel és találj értelmet a vállalt feladatokban. Amikor a tetteid valamilyen mélyen értelmes dologhoz kapcsolódnak, meg fogod tapasztalni, hogy a motivációd sokkal erőteljesebbé válik.

6. tévhit: A motiváció mindenki számára ugyanaz

Mindannyiunknak más-más a motivációs forrása, és ami az egyik embernél működik, az a másiknál nem biztos, hogy működni fog. Az a mítosz, miszerint a motivációnak van egy mindenki számára megfelelő megközelítése, korlátozó lehet. Egyes embereket a verseny motivál, míg másokat az együttműködés vagy a teljesítmény. Van, akit az ambiciózus célok kitűzése inspirál, míg mások inkább a kisebb, elérhetőbb mérföldkövekre összpontosítanak.

Az egyedi motivációs kiváltó okok felismerése segíthet abban, hogy a stratégiádat a személyiségedhez és személyes vágyaidhoz és igényeidhez igazíthasd. Szánj időt arra, hogy átgondold, mi motivál igazán és építsd be ezeket az elemeket a rendszeredbe és célkitűzési stratégiádba.

Ha 9-ből 7 igaz rád, olyan erős önbizalommal bírsz, hogy senki sem állíthat meg

Ha 9-ből 7 igaz rád, olyan erős önbizalommal bírsz, hogy senki sem állíthat meg

7. tévhit: A motiváció hiánya azt jelenti, hogy lusta vagy

Végül az egyik legkárosabb tévhit az, hogy a motiváció hiánya a lustaság vagy az ambíció hiányának jele. Ez a hiedelem önkritikához és alacsonyabb önbecsüléshez vezethet, ami még nehezebbé teszi, hogy megtaláljuk a motivációt az előrelépéshez.

Valójában a motiváció hiánya gyakran annak a jele, hogy valami más áll a háttérben, például a kiégés, a stressz vagy a célok és az értékek közötti eltérés. Ahelyett, hogy ostoroznád magad, lépj hátra egy lépést és értékeld a helyzetedet. Kimerült vagty? A céljaid még mindig értelmesek számodra? Át kell alakítanod a megközelítésedet? A kiváltó okok kezelésével egészséges és fenntartható módon újraélesztheted a motivációdat.

A motiváció összetett és néha félreértett fogalom. Ha megérted ezeket a gyakori mítoszokat, akkor a hangsúlyt a megfoghatatlan motiváció hajszolásáról olyan szokások, rutinok és gondolkodásmódok kialakítására helyezheted át, amelyek támogatják a sikeredet, függetlenül attól, hogy mennyire érzed magad motiváltnak egy adott pillanatban. Ne feledd, a siker nem az állandó motiváltságról szól, hanem arról, hogy következetes, rugalmas és hűséges légy a valódi értékeidhez.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ezekkel a zseniális alapszabályokkal lesz igazán profi egy amatőr edzésterv

glamour plusz ikon Ezekkel a zseniális alapszabályokkal lesz igazán profi egy amatőr edzésterv

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Te tudod, mi a legújabb divat idén ősszel? - Most eláruljuk! (x)

Te tudod, mi a legújabb divat idén ősszel? - Most eláruljuk! (x)

Te tudod, mi az a PMS? - Ezek a legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell róla (x)

Te tudod, mi az a PMS? - Ezek a legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell róla (x)