A tudomány bebizonyította: nem a harcolj-menekülj az egyetlen reakció, amit a stresszre adhatunk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amikor a stresszre gondolunk, gyakran az harcolj-menekülj válasz jut az eszünkbe - az az ősi túlélési mechanizmus, amely felkészíti a szervezetünket a fenyegetéssel való szembenézésre vagy a menekülésre. A pszichológia területén végzett kutatások azonban egy másik, lenyűgöző stresszválaszra is fényt derítettek, amelyet angolul "tend and befriend”-nek, vagyis a “gondoskodj és barátkozz” válasznak neveztek el.

Harcolj-menekül vagy gondoskodj-barátkozz? Nagyon nem mindegy, milyen választ adsz, ha stressz ér
Harcolj-menekül vagy gondoskodj-barátkozz? Nagyon nem mindegy, milyen választ adsz, ha stressz ér
Fotó: Getty images/Glamour

Ez a kevésbé ismert stresszválasz megkérdőjelezi a stresszre adott emberi reakciók hagyományos értelmezését, és rávilágít a társas kapcsolatok és a gondoskodó viselkedés fontosságára a nehézségek idején.

Az harcolj-menekülj válasz megértése

Az harcolj-menekülj reakció mélyen gyökerezik az emberi evolúcióban. Amikor egy vélt vagy valós fenyegetéssel szembesülünk, testünk stresszhormonokat, például adrenalint és kortizolt szabadít fel, felkészülve a fizikai konfrontációra vagy a gyors menekülésre. Ez az ősi reakció elengedhetetlen a túléléshez, de a mai modern és összetett társadalmi és környezeti viszonyok között nem mindig ez a leghatékonyabb vagy legadaptívabb válasz.

Ismerd meg a “gondoskodj és barátkozz” stresszválaszt!

Shelley Taylor pszichológus, a University of California professzora, fedezte fel a 2000-es évek elején, a “gondoskodj és barátkozz" választ. Azt figyelte meg, hogy bizonyos stresszes helyzetekben az embereknek természetes hajlamuk van arra, hogy társas támogatást keressenek és gondoskodó viselkedést tanúsítsanak.

Ez az alternatív reakció megkérdőjelezi azt az elképzelést, hogy a stressz kizárólag agresszív vagy elkerülő cselekvéseket vált ki, és hangsúlyozza a társas kötelékek jelentőségét a kihívást jelentő körülményekkel való megbirkózásban. Az utódokról való gondoskodás vagy a szociális támogatás keresésének ösztönére utal, míg a barátkozás a szövetségkötést és a társaság keresését jelenti.

A Szex és New York úgy tanított neked egy sor pszichológiai módszert, hogy észre sem vetted

A Szex és New York úgy tanított neked egy sor pszichológiai módszert, hogy észre sem vetted

Az harcolj-menekülj reakcióval ellentétben, amely gyakran fokozott agresszióval és fokozott izgalommal jár, a "gondoskodj és barátkozz"-t a proszociális viselkedés és a kapcsolatok kiépítésére való összpontosítás jellemzi.

Az oxitocin hormon szerepe

Az oxitocin, amelyet gyakran "szerelemhormonnak" vagy "kötődési hormonnak" is neveznek, döntő szerepet játszik a "gyengéd és barátságos" válaszban. A társas interakciók, az érintés és a pozitív társas élmények hatására felszabaduló oxitocin hormon elősegíti a bizalom, a nyugalom, az empátia és a kapcsolódás érzését. Ez a hormon arra ösztönöz, hogy mások támogatását keressük és gondoskodó magatartást tanúsítsunk, elősegítve a közösséghez való tartozást és az együttműködés érzését.

A stressz társadalmi dimenziója

A "gondoskodj és barátkozz" válasz hangsúlyozza a társas kapcsolatok fontosságát a stressz hatásainak enyhítésében. A kutatások azt mutatják, hogy azok az egyének, akik erős társas támogató hálózatokkal rendelkeznek, általában alacsonyabb stressz-szintet és jobb általános jól-létet tapasztalnak. A kapcsolatok kiépítése és fenntartása, az érzelmek kifejezése és a másoknál való vigaszkeresés hozzájárul a stresszorokra adott alkalmazkodóbb és rugalmasabb válaszhoz.

Nemek közötti különbségek

A tanulmányok kimutatták, hogy a stresszre adott válaszok között nemi különbségek lehetnek. Míg az harcolj-menekülj reakciót hagyományosan a férfiak viselkedésével hozzák összefüggésbe, addig a "gondoskodj és barátkozz" mechanizmusa a jelek szerint inkább a nőknél érvényesül.

Ez a különbség összhangban van az evolúciós elméletekkel, amelyek kiemelik a nők gondozó és közösségépítő szerepének fontosságát a társadalmakban. A nemi szerepektől függetlenül azonban mind a férfiak, mind pedig a nők mutathatják mindkét típusú stresszválaszt.

Hogyan tudod kiépíteni ezt a fajta stresszválaszt az életedben?

Az "gondoskodj és barátkozz" reakció megértése gyakorlati következményekkel jár a stresszkezelési stratégiákra nézve. A társadalmi támogatás ösztönzése, a pozitív kapcsolatok ápolása és a proszociális viselkedés értékes eszközök lehetnek a stresszel való megküzdésben.

Az érzelmileg intelligens emberek 8 szokása - te hányat csinálsz napi szinten közülük?

Az érzelmileg intelligens emberek 8 szokása - te hányat csinálsz napi szinten közülük?

Az erős támogató hálózat kiépítése nemcsak érzelmi segítséget nyújt, hanem hozzájárul az összetartozás és az összekapcsoltság érzéséhez is. De vajon hogyan építheted be és teheted természetsebbé azt, hogy a támadás vagy a menekülés helyett alternatív módokon közelítsd meg a stresszes helyzeteket?

Kezdd el felépíteni és megerősíteni a saját közösségedet!

Nem kell social media influencernek lenned ahhoz, hogy egy kicsit aktívabb szerepet vállalj abban, hogy létrehozd vagy megerősítsd a saját közösségedet! Felajánlhatod például, hogy az idősebb szomszédaid helyett bevásárolsz vagy kiváltod a gyógyszereiket.

Kialakíthatod azt a szokást is, hogy a családod vagy a háztartásod valamennyi tagja a hét egyik napján együtt ebédel vagy vacsorázik, és az étel elkészítését is közösen vállaljátok. Szervezz mini csapatépítő programot a csapattársaiddal vagy vesd fel annak az ötletét, hogy szervezeti szinten tartsatok csapatépítő programokat, ahol jobban megismerhetitek egymást! Önkénteskedj és vállalj fel egy ügyet, ami fontos a számodra egy olyan közösségben, ahol hasonló értékek fontosak a számotokra.

Ha 7-ből 5 igaz rád, extrém módon túlterhelt vagy, és változtatnod kell!

Ha 7-ből 5 igaz rád, extrém módon túlterhelt vagy, és változtatnod kell!

Merj segítséget és támogatást kérni!

Mikor volt utoljára, hogy segítséget vagy szívességet kértél valamiben? Mikor volt utoljára, hogy arra kérted a partneredet, egy barátodat vagy egy munkatársadat, hogy meghallgasson és kiadhasd magadból az érzéseidet és a gondolataidat? Van, hogy úgy érezzük, az a legjobb megoldás, ha izoláljuk magunkat, és elvonulunk a világtól, ha nehézségekbe ütközünk, de érdemes kiaknázni az erőt, ami abban rejlik, ha megosztjuk a terheinket és a megpróbáltatásainkat olyanokkal, akik őszintén meghallgatnak minket.

Fogalmazd meg a missziót!

Ha a csapatodban vagy abban a szervezetben, ahol dolgozol, a vízió és a misszió csupán hangzatos elemei a stratégiának, de nincs mögötte valódi, közös értékrendszer és egy nagyobb ügy iránt való eltökéltség, akkor nem meglepő, hogy nincs igazi szervezeti motiváció sem.

Bár az anyagi juttatások, a bónuszok és az éves képzési keret fontos külső motivációs eszközök, azonban a belső motiváció nélkül nehezen köteleződik el bárki is hosszú távon egy cég mellett. Fontos ezért, hogy fogalmazz meg egy olyan személyes, csoportos vagy szervezeti missziót (a hatáskörödtől függően), ami túlmutat rajtad és a személyes céljaidon, és valóban arra ösztönöz, hogy pozitív hatással légy a környezetedre vagy a világra. Ha cégvezető vagy, különösen fontos, hogy olyan missziót fogalmazz meg, ami tükrözi azokat az értékeket, amelye valóban fontosak neked és a csapatodnak egyaránt.

Teszt: Most kiderül, milyen magas az érzelmi intelligenciád valójában!

Teszt: Most kiderül, milyen magas az érzelmi intelligenciád valójában!

Fontos megjegyezni, hogy valamennyi stresszválaszunknak megvan a szerepe, rendeltetése és helye is. Az harcolj-menekülj válasz is hasznos és adaptív stresszkezelési technika abban az esetben is, ha valaki például megtámad az utcán vagy ha ki akarnak rabolni. Azonban a stresszire adott válaszaink repertoárjának a kiszélesítése számos előnnyel is járhat, hiszen nem kell mindig támadó vagy védekező álláspontra helyezkedned.

Míg az harcolj-menekülj továbbra is az evolúciós történelmünkben mélyen gyökerező alapvető stresszreakció marad, a "gondoskodj és barátkozz" mechanizmusa árnyaltabb megértést nyújt azzal kapcsolatban, hogy az ember hogyan kezeli a stresszt. A társas kapcsolatok és a gondoskodó viselkedés fontosságának felismerése holisztikus megközelítést nyújt a stresszkezeléshez, kiemelve az empátia, az együttműködés és a közösség jelentőségét az élet kihívásaival szembeni ellenálló képesség előmozdításában.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Károly király olyan dologra készül, amit nehéz lesz könnyek nélkül kibírni

Károly király olyan dologra készül, amit nehéz lesz könnyek nélkül kibírni

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)