A Harry Potter úgy tanított neked egy sor pszichológiai módszert, hogy észre sem vetted

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Harry Potter varázslatos története világszerte olvasók és nézők millióit ejtette rabul. De nem csak a kalandos története miatt lehet izgalmas olvasmány vagy filmélmény, mivel a sorozat pszichológiai szempontból is számos tanulságot fogalmaz meg számunkra.

A Harry Potter egy sor fontos pszichológiai eszközt adott a kezünkbe: a patrónus bűbáj például abban segít, hogyan meríthetsz a saját erőforrásaidból
A Harry Potter egy sor fontos pszichológiai eszközt adott a kezünkbe: a patrónus bűbáj például abban segít, hogyan meríthetsz a saját erőforrásaidból
Fotó: Profimedia

J. K. Rowling, a varázslóvilág mögött álló zseniális elme a regények megírása során sokat merített a pszichológiából. Rowling fél éve írta a Harry Potter történetét, amikor édesanyja súlyos betegségben elhunyt. Rowling sosem említette neki, hogy elkezdett írni egy történetet. A halállal, majd a gyásszal és a depresszióval való küzdelem így végig útitársak voltak abban, hogy egy ilyen meghatározó alkotást hozzon létre 600 millió eladott kötettel. De vajon mit tanulhatunk a pszichológiáról a Harry Potterben megismert varázslatokon keresztül?

HIRDETÉS

A patrónus bűbáj avagy meríts erőt saját magadból!

A Harry Potter-sorozat egyik legikonikusabb varázsigéje a patrónus bűbáj, amely egy védő, őrző-szerű alakot, úgynevezett patrónust idéz meg, hogy elűzze a dementorokat, a sötét lényeket, amelyek a boldogságból táplálkoznak és intenzív kétségbeesést váltanak ki. Ez a varázslat nem csak egy cselekményt színesítő eszköz, hanem a pozitív gondolkodás erejének és a belső démonokkal való szembenézés képességének metaforikus megjelenítése is.

A pszichológusok szerint a dementorok a depresszió megtestesítői, míg a patrónus bűbáj a depresszióval való megküzdés eszköze. Egy varázslónak magas szintű tudással kell rendelkeznie ahhoz, hogy megidézzen, egy patrónust és a varázslat része, hogy egy boldog, örömteli emlékre kell gondolnia vagy pedig egy sikerélményre, amelyből lelkileg táplálkozhat.

A pszichológia tudományának egyik legkiválóbb képviselője volt Carl Gustav Jung. Tőle származik számos olyan pszichológiai fogalom, mint a “kollektív tudattalan” vagy az “árnyékszemélyiség”. Carl Gustav Jung úgy gondolta, hogy mindannyian rendelkezünk egy perszónával és egy árnyékszemélyiséggel. A perszóna a személyiségünk azon része, amit kifelé mutatunk és amit felvállalunk, így például az erősségeinket is, míg az árnyékszemélyiségünk az a részünk, amit magunknak sem szívesen mutatnánk be. Jung szerint akkor tudjuk megélni a személyes integritás élményét, és akkor teljesedhetünk ki igazán, ha szembe merünk nézni az árnyékszemélyiségünkkel.

Az új Harry Potter-könyv maga a csendes luxus, és ezt be is bizonyítjuk

Az új Harry Potter-könyv maga a csendes luxus, és ezt be is bizonyítjuk

A varázslóvilágban a dementorok szimbolizálják az árnyékszemélyiségünket, míg a patrónus a legboldogabb emlékek és pozitív érzelmek tükörképe. Hasonlóképpen, a való életben a pozitív élményekre és emlékekre, a hálára illetve a sikerélményekre való összpontosítás gyakorlása segíthet a negatív érzelmek leküzdésében és a mentális jól-lét javításában. Ez a technika a pozitív gondolkodásmód kialakításának fontosságát hangsúlyozza az általános jól-lét és boldogság fokozása érdekében.

Szállj szembe a félelmeiddel - a mumus és a kognitív viselkedésterápia kapcsolata

A sorozat harmadik részében, a Harry Potter és az azkabani fogolyban Lupin professzor megismerteti a diákokat a mumussal, egy alakváltó lénnyel, amely az ember legnagyobb félelmének alakját veszi fel. Hogy legyőzzék félelmeiket, a diákok megtanulják a "Riddikulus" varázsigét használni, amely a mumusokat valami humoros és nem fenyegető dologgá változtatja át.

Lupin professzor a Harry Potter és az azkabani fogoly c. mozifilmben
Fotó: Profimedia

Ez a koncepció nagyon hasonlít a kognitív viselkedésterápiához (CBT), egy széles körben alkalmazott pszichológiai módszertanhoz, amely segíthet szembenézni a félelmeiddel és szorongásaiddal és legyőzni azokat. A CBT során az emberek megtanulják beazonosítani és megkérdőjelezni a negatív gondolkodási mintákat, és azokat racionálisabbakkal és pozitívabbakkal helyettesítik be. A varázsvilág szereplői a félelmeik komikussá alakításával a CBT-szerű megközelítést alkalmazzák szorongásaik kezelésére.

Vizualizáció - A képzeletnek igenis van ereje!

A Harry Potter-sorozatban a szereplők gyakran alkalmazzák a vizualizáció technikáját céljaik eléréséhez. Harry sikerét a patrónus bűbájjal például nagyrészt annak köszönheti, hogy a varázslat elmondásakor élénken fel tudja idézni a legboldogabb emlékét. Ez a technika abban az elképzelésben gyökerezik, hogy az emberi agy nem tesz különbséget aközött, ami valóban megtörtént és amit elképzelünk.

A pszichológia területén a vizualizáció a személyes célok elérésének és a stressz kezelésének elismert módszere. A kívánt eredmények mentális elpróbálásával növelheted önbizalmadat és motivációdat is. Akár egy állásinterjúra, egy kihívást jelentő beszélgetésre vagy egy versenyre készülünk, a képzelet erejének kihasználása értékes eszköz lehet az egyén pszichológiai eszköztárában.

Edevis tükre és a boldogság keresése

A Roxfortban található Edevis tükre azoknak felfedi fel a legmélyebb vágyait, akik belenéznek. Dumbledore azonban bölcsen tanácsolja Harrynek, hogy nem a jövőt mutatja meg, hanem azt, amire valaki a szíve legmélyén vágyik. Ez mélyreható leckét tanít a boldogság és az elégedettség természetéről.

Mágikus eszképizmus: Menekülés vagy szusszanásnyi szünet a fantáziánkban?

Mágikus eszképizmus: Menekülés vagy szusszanásnyi szünet a fantáziánkban?

Pszichológiai szempontból az Edevis tükre az elérhetetlen vágyakhoz való ragaszkodás veszélyét és a jelen pillanatban való boldogság megtalálásának fontosságát jelképezi. A boldogságra való törekvés a pozitív pszichológia egyik központi témája, amely a hálát, az odafigyelést és az értelmes kapcsolatok ápolását hangsúlyozza, mint a valódi beteljesüléshez vezető utakat. Az Edevis tükrében rejlő korlátok felismerésével az olvasókat arra ösztönzi, hogy elgondolkodjanak saját vágyaikról és prioritásaikról, valamint arról, mennyire képesek megélni a jelen valóságát annak teljességében.

Rugalmasság és megküzdési stratégiák - A Trimágus Tusa tanulságai

A Harry Potter-sorozat során a szereplők számos olyan kihívással szembesülnek, amelyekhez rugalmasságra és megküzdési stratégiákra van szükség. A Harry Potter és a tűz serlege című negyedik könyvben szereplő veszélyes verseny, a Trimágus Tusa kiváló példája annak, hogyan győzik le a karakterek a nehézségeket.

Harry Potter története abban is segít, hogyan teljesíthetsz jól nyomás alatt, vagy hogyan maradhatsz ellenálló a nehéz időkben is
Fotó: Profimedia

A megpróbáltatásokkal szemben Harry, Hermione és Ron olyan tulajdonságokról tesz tanúbizonyságot, mint a csapatmunka, a problémamegoldás és az érzelmi támogatás. Ezek a megküzdési stratégiák összhangban vannak a reziliencia elveivel, amelyek hangsúlyozzák a nehéz körülményekhez való alkalmazkodást, a társas támogatás keresését és a kihívást jelentő tapasztalatok értelmének megtalálását. Harry képessége, hogy kitart és meg tudja őrizni a nyugalmát a nyomás alatt is, inspiráló modellként szolgál az ellenálló képességre a nehézségekkel szemben.

„Mardekáros lennék, de nem vagyok gonosz, csak ambíciózus” - A Harry Potter és a Roxfort-házak egy szervezetpszichológus szemével

„Mardekáros lennék, de nem vagyok gonosz, csak ambíciózus” - A Harry Potter és a Roxfort-házak egy szervezetpszichológus szemével

J. K. Rowling mesterien alkalmazza a pszichológiát a Harry Potter-sorozatban, és értékes betekintést nyújt az olvasóknak a személyes fejlődés, önmagunk meghaladása, a rugalmasság és az érzelmi jóllét témaköreibe. A patrónus bűbáj megtanít minket a pozitív gondolkodás erejére és annak fontosságára, hogy a sikerélményekre és a boldog pillanatokra összpontosítsunk. A vizualizációs technikák képessé tesznek minket arra, hogy a képzelet erejével alakítsuk a valóságunkat. A mumus és az Edevis tükre arra ösztönöz, hogy nézzünk szembe a félelmeinkkel, és helyezzük előtérbe a valódi, jelen pillanat boldogságát. Végül pedig a szereplők ellenállóképessége és a nehézségekkel szembeni megküzdési stratégiák megmutatják a rugalmas alkalmazkodás és a társas támogatás fontosságát az élet kihívásainak leküzdésében. Mi ez, ha nem egy sor erőforrás, ami szinte láthatatlanul épült be egy egész generációba, még akkor is, ha nem tudott róla?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ezt az egészségesnek hitt italt azonnal ki kéne tiltanod a konyhádból a szakértők szerint

Ezt az egészségesnek hitt italt azonnal ki kéne tiltanod a konyhádból a szakértők szerint

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)

4 dolog, ami segít átkeretezni az életszemléletedet, ha úgy érzed, el vagy akadva (x)

4 dolog, ami segít átkeretezni az életszemléletedet, ha úgy érzed, el vagy akadva (x)

Ezt neked is látnod kell: itt a Kazar új őszi-téli kollekciója (x)

Ezt neked is látnod kell: itt a Kazar új őszi-téli kollekciója (x)

Az ősz legnagyobb trendjei: must-have darabok, amik nem hiányozhatnak a ruhatáradból (x)

Az ősz legnagyobb trendjei: must-have darabok, amik nem hiányozhatnak a ruhatáradból (x)