A színek pszichológiai hatásai a ruhatárra és az önbizalomra
Talán nem is gondolnánk, de létezik egy úgynevezett „színek pszichológiája a ruhatárban” kifejezés, ami azt jelenti, hogy nem mindegy, mikor és milyen színben öltözködünk, ugyanis különböző színek másképp hatnak a hangulatunkra és az önbizalmunkra. De hogyan is van ez pontosan? Mikor milyen színt kellene viselnünk, hogy a legjobb formánkat tudjunk nyújtani minden helyzetben? Mengyán Eszter, tudatos öltözködés tanácsadó és coach segít válaszokat adni ezekre a kérdésekre.
A szakértő szerint a színeknek valóban van pszichológiai hatásuk, és ahhoz, hogy megértsük ezek hatását, először tisztában kell lennünk azzal, hogy a „szín” nem jelent mást, mint fényt, a fény pedig energia.
Az elit divatklub: Az Hermès bravúros értékesítési stratégiája
A színek hatása
„Amikor ez a fény a szemünkbe kerül, egy kémiai transzmitter felszabadulását indítja el, amely elektromos impulzusokká alakul. Ezek az elektromos impulzusok az agyunk ugyanazon részébe jutnak el - a hipotalamuszba és az agyalapi mirigybe -, amely az anyagcserét, az étvágyunkat, a testhőmérsékletünket, a vízszabályozást, az alvást, az autonóm idegrendszert, a szexuális és reprodukciós funkciókat - irányítja” – magyarázza Mengyán Eszter.
Ez azt jelenti, hogy a szín nem csupán vizuális impulzus, hanem fiziológiai változásokhoz is vezethet bennünk. Pszichológiai szempontból érzelmi hatást gyakorol ránk. A modern tudományos kutatások azt is bebizonyították, hogy a körülbelül tizenhétmillió különböző színárnyalatnak, amelyeket a szemünk képes érzékelni, sajátos pszichológiai hatása van.
„Bár színtanácsadóként én elméletileg csak azzal foglalkozom, hogy kinek milyen árnyalat áll jól, azaz, milyen a színtípusa, a színek pszichológiáját ezeken a tanácsadásokon nem tudom megkerülni, mert sokszor nagyon erős reakciókkal találkozom egy-egy szín esetében. Előfordult például, hogy a tesztelés során egy-egy vendégem szó szerint rosszul lett attól, hogy egy bizonyos szín az arca mellé került, másoknál nem ilyen erősek a hatások, de sokan mondták azt, hogy egy színárnyalttól összeszorul a gyomruk, lúdbőrösek lesznek, fáj tőle a szemük vagy beszűkül a torkuk” – mondja a szakértő.
A négy alapszín pszichológiai jelentése
A színek pszichológiájában négy alapvető színt különböztetünk meg: a pirosat, a sárgát, a kéket és a zöldet, és mindegyik szín sajátos fizikai-lelki reakciókat és hatásokat vált ki. Nézzük meg, mik ezek pontosan.
PIROS: A piros olyan fizikai reakciókat vált ki, amelyek megemelik a pulzusszámot, és azt az érzést kelti, hogy az idő gyorsabban telik, mint valójában. Emellett előfordulhat, hogy aktiválja a „fuss vagy üss” ösztönt, ami arra késztet bennünket, hogy reagáljunk egy fenyegetésre vagy támadásra.
„Tanácsadóként azt tapasztalom, hogy sokan félnek a pirostól, nehezen viselik el annak az erejét, de sokan azt nem szeretik, hogy megnézik őket, ha pirosat viselnek - teljesen mindegy, hogy jól áll nekik vagy sem.”
SÁRGA: Kutatások szerint nem a piros, hanem a sárga szín a legmegosztóbb, mivel a sárga közvetlen hatással van a lelkünkre, vagyis az érzelmeinkre. Ennek következtében erőteljes érzelmi reakciókat vált ki, és pszichológiai szempontból ez a legerősebb szín.
„Elsősorban a napsárga árnyalatot kedvelik, amelyet a legtöbben az örömmel, a boldogsággal, a fénnyel és a Nappal kötünk össze. A zöldessárga (kolerasárga, epesárga) árnyalatokat a legtöbben messze elkerülik.”
KÉK és ZÖLD: A kék különböző árnyalatai az intellektusunkra hatnak, és elsődleges szerepük, hogy mentális válaszokat idézzenek elő bennünk. Azt tartják, hogy a kék a világ kedvenc színe. A zöld pedig az egyensúly és harmónia színe, mivel a sárga és a kék keverékéből jön létre.
A négylábúak iránti szeretet mindent felülír - beszélgetés Piller Pálmával, a Petwisecare alapítójával
Tudatosan színes ruhatár titkai
Ha azt nézzük, hogyan hatnak ránk pszichológiailag a színek, akkor a piros például megemeli a pulzusszámot, ezért érdemes olyan alkalmakra viselni, amikor sok energiára van szükségünk, mint például sportoláskor. A sárga szín pedig rövid távon rendkívül figyelemfelkeltő, így egy fontos találkozóra, például interjúra vagy rapid randevúra ajánlott viselni. Azonban fontos, hogy ezt csak rövid távon alkalmazzuk, mivel hosszú távon zavaró lehet. Ha több mint egy órás találkozóra készülünk, akkor célszerűbb elkerülni ezt a színt szakértőnk szerint.
„Érdemes átgondolni, mit szeretnénk kommunikálni magunkról egy adott élethelyzetben vagy munkakörben. Volt olyan férfi ügyvéd vendégem, akiről kiderült, hogy nagyon jól állnak neki a puha barna árnyalatok. Amikor ez kiderült, egyszer csak rám nézett és azt mondta: Eszter,
ezekben a színekben én nem mehetek el tárgyalásra, túl kedvesnek nézek ki.
Színekkel az önbizalomért
Az öltözködés tanácsadó szerint az is nagyon fontos, hogy két alapvető tényezőt vegyünk figyelembe ahhoz, hogy olyan színekbe öltözködjünk, amelyekben valóban jól érezzük magunkat. Ez nem más, mint a saját színtípusunk megismerése és a személyes színpalettánk meghatározása. Emellett fontos kérdés, hogy a divat éppen mit diktál, melyik szín hoz pozitív energiát, és melyik utal a belső egyensúlyra.
Bartus Marcell, a tRENDrakó: „A vegyszerek éveket vesznek el tőlünk”
„A pirosat például edzéshez vagy akkor, ha asszertívnak szeretnénk lenni, illetve egy szexi randira készülünk. Narancssárgát akkor, ha szeretnénk kapcsolódni a belső gyermekünkkel, ha előadunk vagy szeretnénk felpezsdíteni a hangulatunkat. Pinket akkor, ha a játékos énünket szeretnénk előcsalogatni, a nőiességedhez szeretnél kapcsolódni vagy amikor biztonságban szeretnéd érezni magad. A lila hozzátesz a luxus érzetéhez, de akkor is viselhetjük, ha a bizonytalanság érzését szeretnénk enyhíteni.”
Mengyán Eszter szerint az általános hatások mellett fontos hangsúlyozni, hogy mindannyian egyediek vagyunk, ezért tanácsos személyre szabott színtérképet készíteni magunknak. Érdemes elgondolkodni azon, hogy mely színek adnak nekünk önbizalmat, erőt, magabiztosságot, örömet vagy bátorságot. Lehet, hogy olyan színekre is ráakadunk, amelyekre korábban nem is gondoltunk volna.