Így befolyásolja a digitális világ a társas kapcsolatokat

2025. április 13.
A fiatalok szabadságra, intimitásra és kölcsönös tiszteletre építik kapcsolataikat, de a gazdasági bizonytalanság miatt kevésbé gondolnak a családalapításra
A fiatalok szabadságra, intimitásra és kölcsönös tiszteletre építik kapcsolataikat, de a gazdasági bizonytalanság miatt kevésbé gondolnak a családalapításra
Fotó: Valló Berta

Manapság egyre több fiatal panaszkodik arról, hogy a randevúzás sok hátránnyal és nehézséggel jár, és a pártalálás egyre bonyolultabbá vált a mai világban. A jelenlegi generációról gyakran olvashatunk olyan véleményeket, miszerint a férfiak nőként, a nők pedig férfiként viselkednek. De vajon milyen társadalmi és pszichológiai tényezők befolyásolják a kapcsolatok dinamikáját?

Miért küzd a mai generáció párkapcsolati problémákkal? Hogyan hatnak a modern társadalom elvárásai a párkapcsolatok működésére? Milyen pszichológiai és társadalmi háttér állhat a kapcsolatok dinamikájának alakulása mögött? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat Czuppon Zsuzsanna pszichológus segítségével.

Mikor lett minden ilyen nehéz?

Az, hogy ki hogyan viselkedik egy párkapcsolatban, valamint a párok közötti dinamika és a családi struktúra, rendkívül megváltozott az elmúlt évtizedekben. A szakértő elmondása szerint ezt a változást társadalmi, pszichológiai és gazdasági tényezők formálták. Ez azt jelenti, hogy ezek a változások nemcsak a párkapcsolatok belső dinamikáját befolyásolják, hanem külön-külön az egyének potenciális fejlődésére is jelentős hatással vannak.

„A párkapcsolati dinamikák és családmodellek átalakultak, amely egy komplex folyamat, amelyben a hagyományos struktúra és az új kihívások együttesen formálja az emberek érzelmi és társadalmi tapasztalatait, elvárásait. Cél, az egyensúly megtalálása az egyéni és közösségi élet színterein, valamint a magánélet és a munka területén, amely egy harmonikusabb életvitelt eredményezhet” - vélekedik a pszichológus.

glamour plusz ikon Amikor a hétköznapi zaj is fáj – A mizofónia lelki háttere

Lamar Jackson

Mi áll a változás hátterében?

Már jól ismerhetjük azt a családmodellt, amelyben a férfi dolgozik, míg a nő otthon marad – ez a felállás a XX. század közepéig volt jellemző. Azonban ez a struktúra mára teljesen megváltozott. A nők belépése a munkaerő piacára, és a nemek közötti egyenlőség előretörése alapvetően átalakította a párkapcsolatok dinamikáját. A válások, a szakítások, és a fogamzásgátlás elterjedése mind hozzájárultak a változásokhoz, hiszen ezek az elfogadott jelenségekké váltak.

Ennek következtében a társadalom könnyebben kezelte a kapcsolatokat megszakító eseményeket, azonban hosszú távon instabilitást okoztak. „A gazdasági bizonytalanság miatt a fiatalok később válnak függetlenné, és sokan egyáltalán nem gondolnak a családalapításra, inkább a szingli életet választják. A munkahelyi stressz, a lakáspiaci problémák és az anyagi bizonytalanság következtében gyakran nem az érzelmi kötődések, hanem a megélhetési kérdések kerülnek előtérbe a párkapcsolatokban” – fejti ki a szakértő.

Új kihívások, új lehetőségek

A pszichológus szerint a pozitív változás, hogy a mai családok sokkal változatosabbak, mint régen, legyen szó akár egy szülős családról, akár élettársi kapcsolatokról. Ennek egyik oka, hogy a nők beléptek a munka világába, ami átalakította a házasságok és családok munkamegosztását. Bár ez sok előnnyel jár, mégis frusztrációkat és feszültségeket is okozhat.

glamour plusz ikon Nagyapja, Esterházy Antal herceg szaharai kalandja ihlette a parfümjeit

Lamar Jackson

A férfiak és nők közötti hagyományos szerepek fokozatosan eltűnnek, és a társadalmi változásoknak köszönhetően a férfiak egyre aktívabban vesznek részt a gyereknevelésben és a háztartás vezetésében, míg a nők sikeresen dolgoznak. Bár ez a változás sok pozitívumot hozott, ugyanakkor új feszültségeket is teremthet, mivel

a valóság gyakran nem egyezik meg az elvárásokkal.

Egyenlőség és személyes fejlődés a tét?

A szakértő szerint a mai világban a fiatalok kapcsolatai leginkább a szabadságon, intimitáson és remélhetőleg a kölcsönös tiszteleten alapulnak. „Elvetették a régi, merev szabályokat, ahol nem egyenrangú partnerek alkottak kapcsolatot, és most inkább az egyenlőségre törekednek, legalábbis sokan ezt próbálják megvalósítani.

Mivel a nők beléptek a munkaerőpiacra, az erőviszonyok is megváltoztak, így már nemcsak a férfiak, hanem a nők is elvárják, hogy a párjuk támogassa őket nem csak az otthoni életben, hanem karrierjükben is.Egy olyan kapcsolatot keresnek, ahol mindkét fél egyenlő szerepet játszik, vagyis a fiatalok ma már nemcsak társaságot vagy biztonságot keresnek, hanem olyan partnert, aki segíti őket a személyiségük fejlődésében.

A pszichológus arra is felhívja a figyelmet, hogy az is előfordul, hogy túl magasak az elvárásaink, különösen akkor, ha még nem dolgoztuk fel a gyerekkori sérelmeinket vagy a múltbéli traumákat. A gyermekkor tapasztalatai, a szülői minta és a társas kapcsolati problémák egyre fontosabb szerepet kapnak. Ha nincs elég empátia, figyelmes hallgatás vagy érzelemkezelés, az alááshatja a kapcsolat minőségét. Sokan nem szánnak elég időt arra, hogy megértsék saját érzelmi szükségleteiket, ami nehezíti a harmonikus kapcsolat kialakítását.

„A korábbi generációkban kevésbé volt hangsúlyos az érzelmi intelligencia fejlesztése, míg napjainkban az önismereti munka és a pszichológiai tanácsadás elfogadottá vált, ezért az önismeret és az önreflexió kulcsfontosságú a mai párkapcsolatokban. Azok az emberek, akik tisztában vannak saját érzelmi szükségleteikkel, hatékonyabban képesek érzelmileg biztonságos kapcsolatokat kialakítani és fenntartani. Ez magában foglalja a sérülékenység vállalását, az empatikus kommunikációt és a konfliktusok konstruktív megoldását.”

A párkeresés nehézségei

A mai felgyorsult társadalom, a digitális világ és a társadalmi elvárások jelentősen megnehezítik a mai generáció párkapcsolatait, illetve a fiatalok pártalálását. Mindez még tovább súlyosbodott a covid miatt, amikor elterjedt a home office, azaz az otthoni munkavégzés lehetősége, ami még inkább káros hatással volt az emberi kapcsolatokra. Bár igaz, hogy a párok ebben az időszakban sok időt tölthettek együtt, ennek is megvoltak a hátrányai. Nem mindegy ugyanis, hogy ez az együtt töltött idő minőségi vagy épp nem minőségi volt.

glamour plusz ikon „A mesterséges intelligencia még nem kreatív” - Valuska Lászlóval beszélgettünk

Lamar Jackson

További vitatható téma, hogy vajon inkább pozitív vagy negatív hatással van-e a globalizáció és a digitalizáció a mai párkapcsolati működésekre. Igaz, könnyebbé teszik az ismerkedést, de az elköteleződés egyre nehezebbé válik. A nagyobb szabadság és függetlenség ellentétben áll a párkapcsolatok kötöttségével, ami hosszú távon problémát okozhat. Az online világ és a média idealizált képei irreális elvárásokat támaszthatnak, ami csalódáshoz vezethet. Az online társkeresés és a közösségi média miatt a kapcsolatok gyakran felszínesek és a folyamatos választék megnehezíti az elköteleződést. A ghosting, vagyis az úgynevezett „betűnés” kultúrája pedig még inkább csökkenti a bizalmat.

„A párkapcsolatok stabilitása nagyban függ a partnerek személyiségfejlődésétől és a kihívások kezelésétől. Ha kommunikációs vagy konfliktuskezelési problémák merülnek fel, érdemes pszichológus segítségét kérni. A pár- és családterápia segíthet a kapcsolat megújulásában, különösen válsághelyzetekben, és javítja a kommunikációt, mélyíti az érzelmi kapcsolatokat. Ha valaki pszichés problémákkal küzd, a terápia az egész család dinamikáját javíthatja.”