Az öt leghatékonyabb kezdő lépés a digitális detox megkezdéséhez

2024. november 4.
A digitális detox manapság szinte luxusnak számít
A digitális detox manapság szinte luxusnak számít
Fotó: master1305/Getty Images

Napjainkban, életünk valamennyi területét áthatja a technológia. A digitális detox, vagyis az életünk digitális méregtelenítése az öngondoskodás szent grálja lett azok számára, akik mentális tisztánlátásra és belső békére vágynak.

Ébren töltött óráim nagy részét én is a képernyők előtt töltöm, hiszen cikkeket írok, online tartom a coaching alkalmaim jelentős részét, valamint prezentációkat és hasznos anyagokat állítok össze a számítógépemen a workshop-jaimra is. Az e-mailek sorozata, a közösségi média és a képernyő előtt töltött munka mellett sokak számára a teljes kikapcsolódás gondolata vágyálomnak tűnhet.

Felmerül a kérdés: hogyan tesztelhetném az egyik legnépszerűbb biohacking módszert anélkül, hogy veszélyeztetném a munkámat? Az igazság az, hogy nem tudtam teljesen offline lenni, de mindent megtettem, hogy megtaláljam azt az egyensúlyt, ami egy egészségesebb és nyugodtabb életmód felé terelhet. Ebben a cikkben megosztom a digitális detox hetem tapasztalatait és néhány tudományos érdekességet is.

A digitális túlterheltség

Először is nézzük meg, miért lehet szükségünk egyáltalán egy digitális méregtelenítésre. Az emberek átlagosan több mint hét órát töltenek naponta a képernyők előtt, és sokan, közöttük én is, alkalmanként ennél többet is. Az ilyen mértékű digitális fogyasztás számos problémát okozhat. Kutatások szerint a túlzott képernyőidő összefüggésbe hozható a fokozott szorongással, a rossz alvásminőséggel, a csökkent koncentrációval, sőt, még az érzelmek feldolgozásának nehézségeivel is.

glamour plusz ikon Egyértelmű jelek, hogy veszélyben a lelki egészséged – Erre figyelj, ha magadon észleled!

Egyértelmű jelek, hogy veszélyben a lelki egészséged – Erre figyelj, ha magadon észleled!

Bár nem minden képernyőidő káros, a folyamatosan felugró értesítések, a közösségi média végtelen görgetése és a multitasking túlterhelheti az agyat, ami mentális fáradtságot vált ki és csökkenti az általános jól-létünket.

Pszichológiai szempontból a probléma az állandó stimulációs igényünkben rejlik. Minden egyes értesítés, like vagy hangjelzés egy adag dopamint szabadít fel, vagyis egy adag jó érzést keltő neurotranszmittert. A dopamint úgy ismerheted, mint a jutalom-hormonunkat, amely jutalmazza azt, ha valami élvezetes dolgot csinálunk. A hátránya? Függővé válunk ezektől a rövid ideig tartó, gyors kielégülést hozó ingerektől, ami megnehezíti, hogy ellenálljunk a digitális figyelem-elterelés csábításának.

Agyunk sok szempontból erre a függőségre van beprogramozva, ami a digitális eszközökhöz való ragaszkodásunkat és „dopamin-kereső” viselkedésformákat alakít ki.

A digitális méregtelenítés tudománya

A pszichológusok és idegtudósok hangsúlyozzák, hogy a digitális technológiától való tudatos szünetek tartása jelentősen javíthatja mentális egészségünket. A rendszeres méregtelenítési időszakok segítenek visszaállítani a dopaminszintünk egyensúlyát, csökkentik a stressz és a szorongás érzését és még a kognitív funkcióinkat is erősítik, például a memóriát és a figyelmet is javítják. A kutatások szerint még a rövid távú szünetek is érezhető változást eredményezhetnek. Egy tanulmány szerint az egyhetes digitális detoxikálásban résztvevők alacsonyabb szorongásszintről, nagyobb tudatosságról és jobb alvásminőségről számoltak be.

Az egyedi méregtelenítési stratégiám: A „félig digitális” megközelítés

Ahogyan sokan mások, így én sem engedhettem meg magamnak, hogy egy hétre elvonuljak egy technológiai eszközöktől mentes táborba és egy hétig teljesen offline legyek, bármennyire is vágyom néha arra, hogy napokat töltsek a természetben elmerülve, fizikai könyveket olvasva és mély, zavartalan beszélgetéseket folytatva. Ezért egy reális tervet állítottam fel, amely csökkentette a felesleges képernyőidőmet, miközben lehetővé tette, hogy eleget tegyek a munkámból adódó kötelezettségeimnek is.

glamour plusz ikon A magyar lakosság negyedének egy barátja sincs, és ezen a közösségi média sem segít

A magyar lakosság negyedének egy barátja sincs, és ezen a közösségi média sem segít

A digitális detox alapelveim

  1. A közösségi médiát elsősorban a munkámhoz használom, elkerülöm a social media felületek felesleges nézegetését és görgetését. Mielőtt megnyitnám bármelyik közösségi media felületet, megkérdezem magamtól: Van konkrét célja annak, hogy meg akarom nyitni ezt a felületet?
  2. Az értesítések korlátozása az alapvető fontosságú alkalmazásokra. Valójában ezzel a lépéssel nem kellett időt töltenem, ugyanis már évekkel ezelőtt kikapcsoltam valamennyi értesítésemet a telefonomon, csakis a legfontosabbakat hagytam bekapcsolva, pl. a banki szolgáltatásokat. Minden más alkalmazás értesítéseit - beleértve a közösségi média értesítéseket is - kikapcsoltam. Ráadásul a Facebook alkalmazás például évek óta nincs is letöltve a telefonomra. Meg kell jegyeznem, egyáltalán nem is hiányoznak az értesítések.
  3. Képernyőmentes reggelek és esték. Az ébredés utáni első és a lefekvés előtti utolsó órának tech-mentesnek kellett lennie. Ez azt jelentette, hogy lefekvés előtt nincs e-mail, Netflix vagy közösségi média használat. Ehelyett a meditációra, a rendrakásra és az olvasásra, esetleg az öngondoskodásra koncentráltam.
  4. Digitális pihenőidő ablakok. A munkanapom során, ha úgy éreztem, hogy mentálisan elfáradtam és ez az eredményességemet is befolyásolja, rövidebb-hosszabb digitális szüneteket tartottam.
  5. Hétvégi elmerülés. A hétvégén igyekeztem olyan tevékenységeket végezni, amelyekhez nincs vagy minimálisan van szükség a technológiára.

A digitális detox kihívás tapasztalatai

Míg a digitális detox alapelveim papíron elég egyszerűnek tűntek, a valóságban ez nagyobb kihívást jelentett. Az első reggelen, ébredés után perceken belül ösztönösen a telefonomért nyúltam, hogy megnézzem az üzeneteimet, az e-mail-jeimet és a social media felületeket. Tudatos erőfeszítésembe került, hogy megállítsam magam. Az első néhány óra digitális stimuláció nélkül olyan érzés volt, mintha az elmém versenyt futott volna azzal, hogy kitöltse az űrt. Alacsonyabb szintű szorongás bugyogott bennem a felszín alatt.

Néhány nap után azonban a dolgok kezdtek megváltozni. Az ingerek folyamatos megszakításai nélkül úgy találtam, hogy jobban tudtam koncentrálni a feladataimra. A reggeli és esti képernyőmentes ablakok szent idővé váltak az önreflexió, a rövid meditáció és a vizualizációs gyakorlatok számára. Valódi könyveket olvastam az e-könyvek helyett. Az agyam úgy érezte, mintha lelassult volna az idő, a lehető legjobb értelemben.

A legszembetűnőbb különbség a fókusz és a mentális tisztánlátás javulása volt. A digitális zavaró tényezők végtelen áradata nélkül úgy éreztem, hogy könnyebben tudtam munka közben a flow állapotába kerülni, hiszen nem szakítottam meg a munkafolyamatokat azzal, hogy ránéztem volna a közösségi média felületekre. Az eredményességem is javult és kevésbé éreztem magam mentálisan leterheltnek. Az alvásminőségemben nem tapasztaltam változást.

glamour plusz ikon Az univerzum törvényei ráébresztenek, hogy te irányítod az életed, már csak felelősséget kell vállalnod érte

Az univerzum törvényei ráébresztenek, hogy te irányítod az életed, már csak felelősséget kell vállalnod érte

A méregtelenítés azonban nem volt kihívásoktól mentes. Küzdöttem a közösségi média vonzásával, különösen mivel a munkám egy része megköveteli, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjem az online trendeket és az ügyfeleim, partnereim egy részével is ezeken a platformokon tartom a kapcsolatot. A kísértés, hogy csak egy-egy e-mailt ellenőrizzek, vagy néhány percig görgessem a tartalmakat, nem múlt el teljesen. A hétvégi természetbe-merülések feltöltöttek ugyan, de múlékonyak voltak.

A digitális méregtelenítés egy másik formája

Fontosnak tartottam, hogy egy külön bekezdést szenteljek a digitális méregtelenítés egy másik “formájának” is, ami eleinte megkövetelheti a nagyobb képernyőidőt, de hosszútávon jelentős pozitív hatásait tapasztalhatjuk. Ez nem más, mint valamennyi digitális felületed nagytakarítása. Ugyanúgy, ahogyan az otthonunkat is rendszeresen kitakarítjuk és rendben tartjuk és évente néhány alkalommal egy nagyobb takarítást és lomtalanítást is tartunk, hasznos és jelentős lenne, ha ugyanezt megtennénk a digitális “otthonunkkal” is.

Azt javaslom, hogy évente legalább egyszer tekintsd át az összes e-mail fiókodat, közösségi média felületedet, a merevlemezeidet, a fotóidat, a felhő-tárhelyeidet és törölj ki, iratkozz le, valamint kövess ki mindet olyat, amire már nincs szükséged vagy csak negatív érzéseid támadnak az adott social media fiókkal vagy dokumentummal, képpel, fájllal kapcsolatban.

Ha mindent kikövettél és kitöröltél, amire már nincs szükséged vagy nem ad hozzá pozitívan az életedhez, akkor következhet a második lépés: rendszerezd az e-mailjeidet, fotóidat és a dokumentumaidat olyan módon, hogy könnyen átlátható legyen és megtalálj percek alatt bármit, ha valamikor szükséged lenne rá. Évek óta rendszeresen tartok ilyen módon digitális méregtelenítést. Bár nagy munkának tűnik és az is lehet, de megéri az erőfeszítést, mivel sokkal felszabadultabbnak érezheted magad ezután.

glamour plusz ikon A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A digitális detox hatására tudni fogod, hogy a közösségi médiában csak elvétve találkozol majd olyan tartalommal, ami nem inspirál, nem érdekel vagy nem okoz örömet és nagyszerű érzés lesz, hogy mindent könnyedén megtalálhatsz.

Bár nem tudtam teljesen offline lenni, a részleges digitális méregtelenítés előnyei tagadhatatlanok voltak. A kísérlet mégis rávilágított arra, hogy milyen mélyen gyökereznek a digitális szokásaink. Ha a munka vagy más kötelezettségek miatt nem tudsz teljesen kikapcsolni, a digitális eszközökről való kisebb, tudatos szünetek nagyban hozzájárulhatnak a mentális egészségedhez és a jól-létedhez.