Így naplózd az érzelmeidet, ha rendszeresen elveszíted a kontrollt önmagad felett
„Kedves naplóm…” – kezdtük megannyiszor a mondandónkat kislánykorunkban, majd papírra vetettük mindazt, ami nyomta a lelkünket. Ideális esetben a bevallott érzelmeink köztünk és a naplónk között maradtak, mi pedig máris szabadabbnak éreztük magunkat. De hogyan művelhet a felnőttekkel is csodákat a naplózás?
Az emberek évszázadok óta írnak naplót az életük történéseinek lejegyzése, a személyes fejlődésük dokumentálása, valamint az érzelmeik kifejezése és megértése érdekében. A naplózás napjainkban kiváltképp reneszánszát éli, hiszen a túlterhelt elménket megtisztítva fantasztikus hatással van a mentális egészségünkre. Cikkünkben arra kerestük a választ, hogyan érdemes naplózni az érzelmeinket.
A naplózás tengernyi változata
A naplózás az egyik legintimebb dolog az önmagunkkal kialakított kapcsolatunkról való gondoskodás során. Mivel egy rendkívül személyes tevékenységről van szó, természetesen nincsenek szigorúan meghatározott szabályok, amelyek szerint haladnunk kell. A gondolatainkat digitálisan, vagy egy füzetben is vezethetjük, írhatunk naponta egy-két mondatot, vagy akár több oldalt is. A lelkünk már azáltal is fellélegezhet, ha ömlesztve kiadunk magunkból mindent, ami éppen eszünkbe jut.
Ugyanakkor vannak célirányos módszerek is, amelyeket kipróbálhatunk, ha szeretnénk magasabb szintre emelni a gyakorlást. A hálanapló vezetése például arra ösztönöz, hogy nap mint nap koncentráljunk az életünk azon aspektusaira, amelyekért hálásak vagyunk. Lehet szó a szeretteink mosolyáról, egy gyönyörű naplementéről, vagy éppen arról, hogy ma is egészségesen keltünk ki az ágyból. Jegyezzünk le legalább három csodát, amelyek derűs elégedettséggel töltenek el.
A sikernapló vezetése során a mindennapok apró sikereinek rögzítése biztosítja, hogy tudatosabban megünnepeljük az eredményeinket. Egy nehezebb időszakban bizony egy kisebb feladat elvégzése is komoly kihívást jelenthet, így a motiváltság fenntartása végett érdemes diadalként tekinteni rá. Nevezzünk meg legalább három dolgot, amelyek büszkeséggel töltöttek el bennünket a napunk során. De térjünk vissza az alapokhoz: mégis hogyan ismerjük fel, és jegyezzük le az érzelmeinket?
A kiegyensúlyozottsághoz elengedhetetlen, hogy kíváncsisággal és megértéssel, feltétlen szeretettel és elfogadással forduljunk önmagunkhoz. A negatív érzelmek spirálozása gyakran letéríthet bennünket erről az útról, azonban az érzelemnapló vezetése tökéletes technika arra, hogy visszataláljunk a belső békénkhez. Mindannyian élünk át nehéz érzelmeket, azonban ha sikerül megneveznünk őket, azzal megakadályozhatjuk, hogy a kelleténél tovább uralkodjanak el felettünk.
Hogyan vezessünk érzelemnaplót?
Kollár Anna self-love coach a naplózást leginkább Dumbledore professzor Merengőjéhez szereti hasonlítani, hiszen megtisztítja az elménket a cikázó gondolatoktól, hogy objektív perspektívából tudjunk rájuk nézni. Meglepő, de ezeknek a gondolatoknak 95%-a tudattalan, szintén 95%-a negatív vagy semleges, míg 80%-a ismétlődő. A napunk 80%-ban tehát ugyanazt gondoljuk, mint tegnap, tegnapelőtt, vagy azelőtt. Nem csoda, hogy nehéz kitörni bizonyos mintázatokból.
„Sokaknak okoz nehézséget az érzelmekhez való kapcsolódás. Amennyiben gyerekként nem validálták az érzelmeiket, felnőttként honnan kéne tudniuk, hogyan ismerjék fel őket? Rengeteg ember nem tudja, hogy mit érez.” – véli a szakértő. „De ha nem tudod, hogy mit érzel, hogyan tudod kielégíteni a saját szükségleteidet? Egyáltalán honnan tudod, hogy mikor vagy boldog, vagy hogy mire vágysz az életben? Ha nem kapcsolódsz a saját érzelmeidhez, nem tudsz önazonos lenni. Az érzelmek naplózása ebben segít.”
Kollár Anna elmondása szerint az érzelemnapló írásakor felül tudunk emelkedni az aktuális helyzetünkön, ki tudunk zoomolni, hogy fentről nézzünk rá a valóságunkra. Magunktól is leírhatjuk az érzéseinket, de vannak előre megszerkesztett naplók is, amelyek célzott kérdésekkel, vagy színezőkkel karolnak fel bennünket önmagunk mélyebb megértése során: „Amennyiben tízes skálán kell értékelnünk egy érzelmet, húzzuk ki az ötöst, és inkább nézzük meg, hogy négyes vagy hatos az állapotunk.”
Az érzelmek naplózása nemcsak fejleszti az önreflexiót és erősíti a tudatosságot, de azt is biztosítja, hogy olyan kapcsolatot alakítsunk ki önmagunkkal, amely akár a belső gyermekünket is gyógyítja. Idővel az érzelmek szabályozása is egyre könnyebbé válhat, hiszen képesek leszünk venni egy mély levegőt, és felülírni az impulzív reakciókat. Azáltal, hogy tudatosan ránézünk a spirálozó negatív érzelmekre, könnyebb megakadályozni, hogy tudattalanul lehúzzanak bennünket.
„Milyen érzést érzek most? Mi történt, mielőtt ezt éreztem? Van rá megoldás? Ezek a kérdések segíthetnek felcímkézni, megfoghatóvá tenni, hogy mi is zajlik bennünk. Tulajdonképpen ez egy beszélgetés önmagunkkal, amelynek során megtanuljuk azonosítani az érzéseinket, mintázatainkat.” Jegyezzünk fel naponta legalább öt érzelmet, a feminin energiák felszabadítása végett pedig akár célzottan vizsgáljuk meg azt is, hogy megengedtük-e magunknak az öröm, a játékosság megélését. Nőként egyébként a ciklusunkat követve még izgalmasabb az érzelmek naplózása.