Ismerd meg az északi szeretetelméletet, az ottani társadalmak boldogságának titkát

2025. március 9.
Kutatások támasztják alá, hogy a skandináv országok lakói boldogabbak, mint az átlag - de miért?
Kutatások támasztják alá, hogy a skandináv országok lakói boldogabbak, mint az átlag - de miért?
Fotó: VisualStories/Getty Images

Az északi nemzetek messze földön híresek kiemelkedő életszínvonalukról. Évről évre vezetik a világ legboldogabb országainak toplistáját, ráadásul a közoktatási és közegészségügyi rendszereik is a nemzetközi mezőny élén járnak. Hogy mi a titkuk? Egy bensőséges filozófia, amely az északi szeretetelmélet névre hallgat.

Az északi szeretetelmélet a modern kor eszménye, amely szerint igazán csak a független egyének tudnak autentikus emberi kapcsolatokat kialakítani, hiszen a szabadság teszi lehetővé számukra, hogy tisztán a szeretet vezérelje őket. Ez az oka annak, hogy az északi társadalmi szerződést az individualizmus és az egyéni szabadság iránti kivételes elkötelezettség határozza meg.

Az individualizmus szabaddá tesz

Az északi szeretetelmélet lényege, hogy az emberi kapcsolatokat ne terhelje semmilyen szükséglet vagy hátsó szándék, így nem véletlen, hogy az északi országok (Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország) polgárai számára az egyik legfontosabb érték az életben az egyéni önállóság és a közösség többi tagjától való függetlenség. Ez a hozzáállás tükröződik a társadalmak felépítéséből is.

Az északi nemzetek ambíciója, hogy az egyént megszabadítsák a családon belüli, valamint a civil társadalomban fennálló függőség minden formájától: a szegényeket a jótékonyságtól, a nőket a férfiaktól, az idős szülőket a gyermekeiktől. Legyen szó családpolitikáról, oktatásról, vagy egészségügyről, a térség legfontosabb döntései kivétel nélkül az említett skandináv kulturális értékekben gyökereznek.

Míg az állam gondoskodik szabadság és a függetlenség értékeinek érvényesítéséről, a megterhelő pénzügyi és logisztikai kötelezettségek alól felszabadult északi emberek számára lehetővé válik, hogy a szeretteikkel kialakított kapcsolataikat a szabadon kifejezett érzelmek általi kötődésre alapozhassák. Ennek az eredménye rajzolódik ki kristálytisztán az életminőséget érintő globális felmérésekből.

glamour plusz ikon Ilyen a dán boldogság kulcsa, a hygge testközelből

Ilyen a dán boldogság kulcsa, a hygge testközelből

Aki független, az inkább autentikus

Henrik Berggren és Lars Trägårdh svéd akadémikusok 2006-ban a The Swedish Theory of Love: Individualism and Social Trust in Modern Sweden című könyvben írtak a svéd szeretetelméletről. Tíz évvel később Anu Partanen finn szerző a The Nordic Theory of Everything: In Search Of a Better Life című könyvben nevezte északinak a teóriát, amelyre a csodálatra méltó északi életmód építkezik.

Anu Partanen jelenleg Finnországban él, de tíz évet töltött az Egyesült Államokban amerikai férjével, ezalatt állampolgárságot is szerzett. Művében az amerikaiak szorongással teli, és az észak-európai térség országainak lényegesen békésebb életét hasonlítja össze a szülők és gyermekek, a férfiak és nők, a munkaadók és munkavállalók, valamint az állam és a polgárok kapcsolatára összpontosítva.

Katie Marquette, a Born of Wonder podcast házigazdája az északi szeretetelmélet kapcsán beszélgetett a szerzővel, amely alapvető koncepciója a könyvnek: „Az északi országokban az emberek úgy gondolják, hogy autentikus szeretet és barátság csak független és egyenlő egyének között lehetséges. Ha valakitől függ a túlélésed, akkor nagyon nehéz igazán hitelesnek lenned azzal a személlyel.” – magyarázza Partanen.

Ha amerikai álomra vágysz, költözz Finnországba

Az 1776-os Függetlenségi Nyilatkozat magától értetődőnek veszi, hogy minden ember egyenlőnek született, és elidegeníthetetlen joggal rendelkezik az élethez, a szabadsághoz és a boldogság kereséséhez. Az amerikaiak kétségkívül kitaposták az ösvényt a modern demokráciák előtt, de teljes mértékben maguk sem tudtak soha megfelelni ezeknek az eszméknek. Anu Partanen még ennél is tovább megy.

Megállapítása szerint az amerikai társadalom jelenlegi működése mélyen összeegyeztethetetlen a legtöbb amerikai által vallott értékekkel. Mindeközben az északi országok a 21. században lényegesen közelebb kerültek az esélyegyenlőség megvalósításához, hiszen náluk a legalacsonyabb jövedelmi csoportba született gyerekek valószínűbben tudnak felkapaszkodni, mint az amerikai álom országában.

Az Egyesült Államok egykori ígérete, hogy kemény munkával háttértől függetlenül bárki felemelkedhet, mostanra a múlté. „Azt gondolhatnánk, hogy az északi országok manapság jobban megvalósítják az amerikai értékeket, mint az USA.” – fogalmazza meg a szerző, aki saját bőrén tapasztalta meg a mindennapos aggodalmat és szorongást, amely az alapvető biztonságot övezi Amerikában.

glamour plusz ikon A skandináv karácsony több, mint egy IKEA-s csomagolópapír, az északi hagyományokat bárki megirigyelné

A skandináv karácsony több, mint egy IKEA-s csomagolópapír, az északi hagyományokat bárki megirigyelné

Mindenkinek joga van egy boldog élethez

Az északi társadalmak struktúrái úgy vannak felépítve, hogy minden egyes egyént függetlenségre ösztönözzenek a kapcsolataikban. „Az az alapvető gondolkodásmód, hogy a kormány feladata, hogy biztosítsa az esszenciális szolgáltatásokat, amelyekre mindenkinek szüksége van a túléléshez és a teljes potenciáljának eléréséhez.Mindenki jogot formálhat az autonómiára, a szülei gazdagságától és tehetségétől függetlenül.

A közpénzből finanszírozott oktatási és egészségügyi rendszer persze Európa több országában magától értetődő, de az északi országok szociálpolitikai intézkedései mögött húzódó filozófia egyértelműen kiemelkedően magas színvonalat képvisel, és egyenlő esélyeket biztosít a társadalom minden tagjának, miközben a függőséggel járó hatalmi dinamikák nélkül a személyes kapcsolatok is erősödnek.