Hygge, lagom, koselig és susi - a skandináv népek filozófiáival felvértezheted magad a rohanó mindennapok ellen
Az utóbbi években egyre több szó esik arról a bizonyos skandináv, minimalista életstílusról, amit sokan csak “hygge”-ként emlegetnek. Eredetileg Dániából indult hódító útra, de nem csak ebben az országban ismerik. Sőt, tulajdonképpen minden északi régiónak megvan a maga kifejezése erre az életmódra. Ez az életérzés tehát nem csupán egy dán sajátosság, amely a boldogság és a kiegyensúlyozottság megteremtését célozza meg.
Más kérdés, hogyan illeszkedik bele mindez a mai modern és globális életmódba, hiszen szinte mindenki rohan, állandóan azon törjük a fejünket, hogy mi a feladatunk holnapra, mit kéne venni a boltban, mire van szükségünk ebben a felgyorsult világban.
Kényelmes, meghitt és meleg
A dán “hygge” (ejtsd: hügge) kifejezés tulajdonképpen egy otthonos, meghitt, meleg érzést jelent. Olyan pillanatokat ölel fel, amelyek nyugalmat, biztonságot, örömöt hoznak az életünkbe. Ez lehet egy gyertyafényes vacsora, egy izgalmas könyv, egy bögre forró teával, de sokszor még a baráti beszélgetéseket is ide sorolhatjuk, amit az otthonunk kényelmében ejtünk meg. A lényeg tehát, hogy élvezzük az egyszerű pillanatokat.
De nehogy azt hidd, a hygge csak fizikai komfortot jelent. Kiterjed ugyanis a mentális jóllétre is. Mivel a mai kor embere hajlamos a rohanásra és a folyamatos multitaskingra, a hygge segít tudatosan lelassítani, és megtanít arra, hogyan élhetünk a jelenben. Kicsit olyan, mint a jóga vagy a meditáció, ahol kapcsolódunk önmagunkkal, se a múlt, se a jövő nem számít, csakis az, hogy mi van éppen az itt és mostban. Ez a filozófia részben megmagyarázza, hogy miért tartják Dániát a világ egyik legboldogabb országának.
A hygge gyakran kapcsolódik az őszi-téli időszakhoz, amikor a rövid nappalok és a hideg időjárás miatt különösen fontos, hogy az otthonunk belső tere hangulatos legyen. Ezt olyan apró dolgokkal lehet elérni, mint egy gyapjútakaró, néhány illatos gyertya, egy finom étel, egy esti társasjáték a családdal. Ez a fajta életérzés nagyban hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a mentális jólléthez, ami valljuk be őszintén, tél végére már rendkívüli módon rányomja a bélyegét a mindennapjainkra. Bár lehet, hogy tudattalanul már most is így élsz, gyakran kuckózól be egy kellemes könyv társaságában a meleg és kényelmes foteledbe. Csakhogy tudd, nem véletlen érzed magad tőle jobban.
Ilyen a dán boldogság kulcsa, a hygge testközelből
A svéd lagom, a norvég koselig, és a finn susi
Bár a hygge eredetileg ugye a dánoktól származik, a többi skandináv országnak is megvan a saját maga változata. Mindegyik egy kicsit eltér egymástól, de alapvetően mindegyik a harmónia és az életminőség javítását célozza meg. A svédek inkább a “lagom” elvet követik, ami nagyjából azt jelenti: “éppen annyit, amennyi kell”. Ez a kiegyensúlyozott életmód az arany középút megtalálására összpontosít, tehát se, túl sok, sem túl kevés, hanem pont elég.
A lagom, azaz az egyensúly filozófiája megmutatkozik többek között az egyszerű, letisztult skandináv dizájnban - amit az IKEA-nak köszönhetően régóta ismerünk. Emellett kitér a fenntarthatóság iránti elkötelezettségre, és arra, hogy a svédek minden tekintetben igyekeznek elkerülni a túlzott fogyasztást. Nem vásárolnak feleslegesen, nem élnek hatalmas palotákban, csak azt veszik meg, amire a mindennapokban szükségük van, ami hozzátesz az életminőségükhöz és a jókedvükhöz. Mindez segít nekik abban, hogy fenntarthatóbb és harmonikusabb életet alakítsanak ki maguknak.
Ami a norvég “koselig” (ejtsd: kúszelig) fogalmat illeti, szintén hasonlít a “hygge”-hez, de itt nagyobb hangsúlyt kap a természet közelsége. A norvégok számára ugyanis nagyon fontosak a hegyekben tett hosszú séták, a hóesésben való síelés vagy a kandalló melletti forró ital elfogyasztása. Ezek mind a koselig érzés részét képezik. Az életmód különösen fontos lehet a mai modern ember számára, hiszen a természetben való időtöltés sokak számára nem adatik meg.
Vajon a krónikus stressz hozzájárulhat a rákot elősegítő biológiai környezet kialakulásához?
Reggel elmegyünk a munkába, este hazaérünk, hétvégén pedig igyekszünk behozni a lemaradást: főzünk, mosunk, takarítunk. Pedig köztudott, hogy a fák, a bokrok, a levelek, az állatok, maga a levegő csökkenti a stresszt és javítja a mentális állapotot. Igen, télen is. A norvégok számára a koselig egyfajta életstratégia, amely segít leküzdeni a hosszú és sötét telet, ami nálunk sok helyen decemberben és januárban szinte egész napos éjszakát jelent. Pedig mindezt mi is könnyen megtehetnénk, ha akarnánk. Péntek délután munka után, hétvégén egy rövid séta a közeli réten vagy erdőben. Nem kell nagyban gondolkodni, elég egy fél óra, hogy máris jobban érezzük magunkat.
Ezzel szemben a finnek saját életfilozófiája egy cseppet eltér a többitől. A “sisu” nem egészen a meghittséget hangsúlyozó skandináv koncepció. Ez sokkal inkább a belső erő, a kitartás, és a rugalmasság fogalma. A finnek szerint ugyanis ez a mentális ellenállóképesség segít átvészelni a nehéz időszakokat, legyen szó a télről, a sötétről, a személyes kihívásokról, a traumákról. Hogy miért fontos ez? Mert a rohanó mindennapokban folyamatosan kihívásokkal nézünk szembe, amiket csak akkor tudunk leküzdeni, megoldani, ha képesek vagyunk erősek maradni és kitartani.
A hygge globális hatása
A skandinávok életmódja több szempontból is releváns lehet manapság. Nem véletlen születtek meg a napjainkban is jól ismert könyvek, amelyek bemutatják, hogy milyen is a svédek, a finnek, a dánok vagy éppen a norvégok életmódja. A hygge és a lagom az, amely megtaníthat bennünket arra, hogy értékeljük az egyszerűbb pillanatokat az életben, ne csak a jövőre koncentráljunk. A svédek lagomja ráadásul előtérbe helyezi a meghittséget, az egyensúlyt, csökkenti a mentális terheket.
Aki viszont a természethez szeretne visszatérni, annak a koselig segíthet felismerni, hogy milyen jótékonyan hat a friss levegő, az erdő, az állatok közelsége a jóllétünkre. A sisu pedig arra taníthat meg minket, hogy sose adjuk fel, mindig merítsünk erőt a nehézségeinkből, hiszen bármikor lehetőség van újra feltámadni, mint egy főnix madár.
A skandináv karácsony több, mint egy IKEA-s csomagolópapír, az északi hagyományokat bárki megirigyelné
Nem véletlen, hogy ezek az életfilozófiák világszerte népszerűvé váltak. Egyre több ember érzi úgy, hogy a modern életmód már neki is túl gyors, amit főleg a városi életet élők érzékelnek igazán. A túl sok zaj, inger miatt keressük azokat a módszereket, amelyekkel kiegyensúlyozottabbá és boldogabbá tehetjük a mindennapjainkat. Itt lehet szó a lakberendezésről, a munkahelyi kultúráról, illetve az egyszerű életmódbeli változtatásokról, amiket a skandináv filozófiák segítségével könnyen beépíthetünk a mindennapjainkba, segíthetnek a harmonikusabb és fenntarthatóbb élet kialakításában.
Talán itt az ideje, hogy egy bögre forró teával és egy puha takaróval Te is kipróbáld ennek varázsát?