Miért éri meg jógatáborba menni egy sima vakáció helyett?
Egyre többen választják a pihentető jógatáborokat a városi kiruccanások és a lazulós tengerparti élmények helyett. De vajon mit tud egy ilyen tábor, amit semmi más nem? Egyáltalán mennyire éri meg egy táborozáson tölteni a szabadságodat egy hagyományos vakációzás helyett? Elöljáróban eláruljuk: nagyon!
A nyári vakációzás fogalma merőben átalakult az elmúlt évtizedekben. Az egyre csak növekvő turizmusnak köszönhetően egy városi kiruccanás már nem tudja azt a pihentető kikapcsolódást nyújtani, mint szüleink korában; a hagyományos nyári vakációzás pedig inkább szól a napozásról és semmittevésről, mint a feltöltődésről. Persze, feltöltődni különféle módokon lehet: az utóbbi pár évben például egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a különféle fitnesz-, sport- és jógatáborok, melyek kis közösségben, csodás környezetben, jó társaságban zajlanak, szervezett, aktív és pihentető keretek között.
Sokak szerint ezek a táborok olyan értékeket nyújtanak, melyeket semmi más: általuk el lehet távolodni a hétköznapoktól, elmenekülni a mindennapi stressz elől, kikapcsolnak, egyensúlyba és harmóniába hoznak, segítenek visszatalálni az elveszett önmagunkhoz, ápolják a testet, a lelket, a mentális elmét és még hosszan sorolhatnánk. A self care azon formáját nyújtják, melyet egy hagyományos nyaralás nem.
A fitnesz-és sportáborok ugyanis az öngondoskodás egy olyan formáját mutatják be, amit egy hétköznapi városi kiruccanáson (ahol turisták milliói verődnek össze), vagy egy tengerparti napozós nyaraláson (ahol ki sem kell mozdulni a szállodából), egyszerűen nem lehet megtapasztalni. A sport ugyanis egy olyan löketet ad, amit más nem: aktivizál, energiával tölt fel, kikapcsol és még többre, jobbra késztet – meditációval és lazító gyakorlatok sorával kombinálva pedig igazi wellness élményben lehet részünk általa. Különösen igaz ez az egyre növekvő népszerűségnek örvendő jógatáborokra, melyek sokkal többől állnak egy sima jógagyakorlásnál – akár az egész életedet megváltoztathatják!
Miért nem elég a self-care, amit az Instagram mutat?
Receptre kellene felírni a jógatáborokat
Dunai Fruzsina jógarendezvény szervező és jógaoktató már több éve szervez jógatáborokat, elsősorban pedig azoknak ajánlja ezeket az utakat, akik szeretnének kiszakadni a mindennapi stresszből. „A táborokat gyönyörű környezetben töltjük, hasonló érdeklődésű és beállítottságú emberekkel körbe véve. A jógának köszönhetően pedig nyugalom szigete vesz körbe minket. Ha pörgős életet élünk, vagy állandóan a munkahelyi és családi elvárásoknak próbálunk megfelelni, az az egészségünkre, a testünkre-lelkünkre is kihat.
Ezek a táborok viszont olyan minőségi idővel ajándékoznak meg minket, melyek csak rólunk szólnak. A segítségükkel kiegyensúlyozottabban térünk vissza a mindennapjainkba” – mondja a szakértő, aki szerint az ilyen táborok esetén a hangsúly minden esetben a kikapcsolódáson, a harmóniába kerülésen és a feltöltődésen van, melyek rendkívül fontos dolgoknak számítanak, ha a wellbeingről, a jólétről van szó.
Állítása szerint a gondolatokból való kiszakadás, a folyamatos múlton való rágódás és a jövőn való aggódás gyakran kiszakítja az embereket a jelen pillanat fókuszából: a különböző sport és jógatáborok viszont segíthetnek visszairányítani a figyelmet a jelen pillanatára, valamint arra, hogy mi is az igazán fontos az életben. „A rendszeres jógázás és a mindfulness meditáció a jelenre irányítja a figyelmet, az illóolajas relaxációk pedig teljesen ellazítanak.
Épp ezért, ezek a programok minden jógatáborom alapjai közé tartoznak. Ezenkívül van még alakformáló jóga, gyertyafényes jóga és flow jóga is, amiben összekötjük a különböző elemeket és egy adott zeneszámra állítunk össze a koreográfiát. Úgy gondolom, hogy a jógaelvonulással lehetőséget kapunk az igazi kikapcsolódásra, a lassításra. Ilyenkor nincs más teendő, mint jógázni, pihenni, finomakat enni, önmagunkkal foglalkozni, kényeztetni magunkat. Szerintem ez a tökéletes recept a feltöltődéshez!” – mondja a jógaoktató, aki szerint, mint minden sportnak, a jógának is rengeteg előnye van.
Segít a depresszió, valamint a mentális és a hangulati zavarok leküzdésében, csökkenti a traumás stressz-rendellenességek és a gyomor-bélrendszeri problémák mértékét, erősít, növeli a mobilitást és még bőven sorolhatnánk. Röviden, csodát tesz a mentális egészséggel és testileg is feltölt – de nemcsak ezért érdemes elmenni egy ilyen táborra.
Csodát tesz a mentális egészséggel és testileg is feltölt — csak egy titka van: a rendszeres gyakorolás
Pihenés, közösség és feltöltődés
A legtöbb ember, aki a hagyományos nyaralások helyett egy sport- vagy jógatábort választ, vágyik valami olyan pluszra, amit a mindennapok során nem kap meg. Lehet ez a már említett nyugalom, a biztonságba vagy a közösségbe tartozás élménye, de akár a sport szeretete is. A jógarendezvényeket szervező szakértő szerint főként a mentális feltöltődés az, amit egy ilyen tábor garantálni tud.
„Fantasztikus megtapasztalni azt, hogy egy pár napos elvonulás után teljesen kisimulva térünk vissza a hétköznapjainkba, tele nyugalommal és harmóniával. Az én táboraimban minden a vendégek pihenéséről és kényeztetéséről szól, megfűszerezve egyedülálló élményprogramokkal, gasztronómiai utazásokkal, gyertyafényes jógaórákkal és illóolajos relaxációval. Elképesztő hatásai vannak ezeknek a programoknak, ezért is szeretem őket annyira!”
Mindezek külön-külön is jótékony hatása van, együtt kombinálva őket viszont egészen édeni érzés foghat el minket: főleg akkor, ha stresszes életmódot élünk és a legkevésbé se vágyunk arra, hogy egy hagyományos nyaraláson különféle döntéseket hozzunk vagy programokról döntsünk. Az ilyen helyeken ugyanis minden kézben van tartva, semmivel sem kell foglalkoznunk: a táborok alatt megteremtett nyugalom pedig teret adhat a stressz levezetéséhez, a trauma feldolgozásának, valamint olyan szintű lazításnak, amit nemcsak a jógatábor alatt, hanem még utána is bőven meg tudunk tapasztalni.
Persze, ezeken a táborokon a mozgás a cél, ezért ha inkább csak lustálkodnál egész nap a tengerparton, akkor lehet, hogy ezek a táborok nem neked valók. Ha viszont szereted aktívabban eltölteni az idődet, szeretsz sportolni és része lennél egy új közösségnek, érdemes egy ilyen tábort kipróbálni.
„Az egyik személyes kedvencem, amiért javaslom ezeket a programokat, az, hogy már számos barátság született a táboraimban. Sok vendégem meséli, hogy nagyon nehéz ebben az online-fókuszú világban új kapcsolatokat kötni. Viszont ezek a programok szuper alkalmak az új barátságok kötésére. Bár mindannyian más élethelyzetből jövünk, sok közös dolog van bennünk: az egyik például az, hogy ezeken a táborokon hasonló értékrendű, kedves, nyitott emberekkel találkozhatsz.
Arra pedig nagy hangsúlyt fektetek, hogy ez ne egy magányos, befelé forduló élmény, hanem egy közösségi tábor legyen. Már az első pillanatól kezdve sok közös beszélgetésben és programban lehet részer annak, aki ellátogat egy ilyen táborba” – meséli Dunai Fruzsina jógaoktató, aki maga is számtalan barátságokat kötött már egy-egy ilyen tábor alkalmával.
Csodát tesz a mentális egészséggel és testileg is feltölt — csak egy titka van: a rendszeres gyakorolás
A jóga- és sport táborokban semmit sem kell megoldani, csak létezni. Ilyen értelemben pedig még pihentetőbb is lehet, mint egy hagyományos vakáció. „Pont most, a hétvégi jógatáborom alatt mondta az egyik vendégem, hogy neki ezek a programok jelentik az éves szabadságokat, vakációkat. Tudja, hogy szuper közösségben lesz, fantasztikus helyszíneken, feltöltő programokkal. Nem szükséges szerveznie semmit, csak eljön, és átadja magát a feltöltődésnek.
A tapasztalatom szerint pedig egyre többen választják a vakációzásnak ezen formáját!” – mondja Dunai Fruzsina, akinek jógatáboraiban a tiniktől kezdve egészen az érett korosztályig mindenki megfordul. Van, aki egyedül jön, van, aki barátnőjével, a kollegájával, de az anya-lánya párosok is gyakoriaknak számítanak nála. A tapasztalata szerint pedig mindenki jól kijön egymással, hiszen már rögtön van egy közös pont, egy közös érdeklődési kör a táborozókkal, az adott sport szeretete.
„Sokszor előfordul, hogy egy nyaralásról fáradtabban térünk haza, mint ahogy elindultunk. A jógatáborok után viszont olyan energiával, stabilitással és varázslatos érzéssel térünk haza, hogy azt érezzük: ezt újra át szeretnénk élni. A vendégeim nagy része így jön hozzám: ahogy vége, már foglalják is le a következőt! Mert erre az élményre mindannyiunknak szüksége van!”