A longevity ma már nem elérhetetlen életcél, de nincs hosszú élet mentális egészség nélkül
Még csak nemrég hallottam először a longevity kifejezésről, de amikor utánanéztem annak, hogy mit is jelent pontosan, akkor már világosan láttam, hogy ez nem egy új trend. A longevity tulajdonképpen egy olyan életmód, amelynek célja az életminőség javítása, az élettartam meghosszabbítása, mindezt egészséges életmódbeli szokásokkal és tudományosan alátámasztott gyakorlatokkal. Ez a fajta életstratégia nemcsak a hosszú életre fektet hangsúlyt, hanem az éveink aktív és egészséges, értelmes eltöltésére is.
A hangsúly tehát a hosszú életen van. Erről először talán „A kék zónák titkai” című dokumentumfilmben hallottam először. Ebben az alkotásban Dan Buettner író öt egyedülálló közösséget fedez fel a világban, ahol az emberek életkora gyakran meghaladja a századik életévet. Ilyen például a Japánban található Okinawa, az olasz Szardínia, vagy éppen a görög Ikária szigetek.
Hogy miért alakult ez így? A hosszú és egészséges élet titka jóval bonyolultabb annál, hogy én ezt egyetlen cikkben kifejtsem. Az viszont biztos, hogy vannak olyan egészséges szokások, amelyeket bárki bevezethet a mindennapjaiba annak érdekében, hogy hosszabb és egészségesebb életet élhessen.
Az ikigai nyomában: a boldogság japán titka
De mi a longevity életmód?
A longevity szemlélet magában foglalja az egészségmegőrzést, valamint a betegségmegelőzést. Ennek része a főként növényi alapú, tápanyagokban gazdag étrend követése, mint például a mediterrán diéta, amely számos kutatás szerint elősegítheti a hosszú életet. Fontos pontja még a mozgás, a rendszeres, közepes intenzitású sporttevékenység vagy éppen a napi legalább nyolcezer ezer lépés megtétele.
Ezek együttesen javíthatják a szív- és érrendszeri egészséget, csökkenthetik a korai halálozás kockázatát. Nincs hosszú élet mentális egészség nélkül sem. A longevity kulcsfontosságú része a stresszcsökkentés, a meditáció, a társas kapcsolatok ápolása, amelyek bizonyítottan hozzájárulhatnak a lelki egészség fenntartásához.
Ami pedig a megelőzést illeti, lényegesnek tekinthető a technológiai támogatás is. A genetikai vizsgálatok, a biomarkerek nyomon követése, illetve az egészséget támogató alkalmazások használata nem véletlen egyre népszerűbbek. Hozzá segíthetnek bennünket a hosszú élethez. Gondoljunk csak bele, hogy mennyi információval szolgál egy okosóra, amely folyamatosan figyeli a szervezetünket, a pulzusunkat, a lépéseinket, az alvásunkat és megannyi testi funkciónkat. Sokan már képtelenek élni ezen eszközök nélkül.
Szily Nóra: „A depresszióval az emberek külső szemlélőként nem tudnak mit kezdeni”
Tudatos életmódbeli változtatások
A longevity életszemlélet nem merül ki abban, hogy egészségesen étkezünk, sokat sportolunk vagy foglalkozunk a stresszkezeléssel. Ez ennél egy sokkal komplexebb és összetettebb témáról van szó. Ha megnézzük, hogy milyen pozitív hatásokat fedeztek fel azoknál, akik ezt az életszemléletet követik, akkor még én is elgondolkodom, hogy lehet megérné változtatni néhány dolgon.
Az egyik szembetűnő dolog, hogy akik így élnek, azoknál 12-14 évvel meghosszabbodhat a várható élettartam. Egy Harvard Egyetemen végzett tanulmány szerint az öt kulcsfontosságú életmódbeli szokás követése a nők esetében 14 évvel, míg a férfiaknál 12 évvel növelheti meg az átlag életkort. Persze ehhez hozzátartozik, hogy a hosszú élettartamot olyan tényezők is befolyásolják, mint a genetika és a minket körülvevő környezet.
Hiába tehát a tudatosság, ha közben egy szmogos nagyvárosban élünk, ahol folyamatos a rohanás és a levegő sem túl egészséges. A longevity életszemlélettel ráadásul jelentősen csökkenthetőek a krónikus betegségek kialakulásának kockázatai. Az American Heart Association kutatása szerint a mediterrán diétát követők körében például alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a stroke kockázata.
Az egészséges szokásoknak köszönhetően ráadásul jobb mentális és fizikai közérzetre számíthatunk, aminek hatására idősebb korunkban aktívabbak és produktívabbak lehetünk. A modern társadalmunkban azonban a legtöbbünk életéből kiiktathatatlan a folyamatos stressz, éppen ezért fontos egy olyan tevékenységet találni, amivel azt le tudjuk vezetni. Ez lehet sport, meditáció, valamin a megfelelő alvás. Talán tényleg megéri változtatni?
Aki rendben van magával, annak tényleg boldogabb a párkapcsolata? Szakértőt kérdeztünk
Longevity az életemben
Ahogy írtam a cikket, úgy jöttem rá arra, hogy részben én is eszerint élek. Ennek egyik része, hogy évek óta használok okosórát vagy fitness órát - ki, hogy nevezi -, amely arra ösztönöz, hogy ne egész nap tétlenül üljek és csak a képernyőt bámulva dolgozzam a feladataimon. Folyamatosan jelez, hogy ideje lenne mozogni egy keveset. Ennek eredménye, hogy
igyekszem minden nap tartani a nyolc-tízezer lépést, valamint a heti három-négy edzésnapot.
De ez csak egy része az egész életmódomnak. Az óra mutatja, hogyan aludtam, tudom mire számítsak az adott nap, képes leszek-e lenyomni egy nyolc kilométeres futást vagy megírni négy-öt cikket. Ha rosszul telt az éjszaka, akkor nem erőltetem és inkább pihenek. De ez már valahol inkább tudatosság.
A másik tényező az említett egészséges étkezés. Falun élek, kertészkedem, sokat vagyok a szabad levegőn és gyűjtöm be a megtermelt zöldségeket, gyümölcsöket. Rengeteg mindent befőzök a téli időszakra, emellett saját házi tojást fogyasztok és még sorolhatnám. Alapból nem vagyok édesszájú, így emiatt nincsenek problémáim, ha rágcsálni van kedvem, akkor sokkal előbb nyúlok egy almához vagy narancshoz, mint egy táblás csokoládéhoz. (A sós dolgokat imádom, nem vagyok szent és sérthetetlen.)
Mivel a gyomrom nem bírja a zsíros dolgokat, így nagyon ritkán eszem olajos ételeket. Nagyjából csak a rántott dolgok jöhetnek szóba. Imádom a színes és telepakolt salátákat, gyakran eszem halat és tésztát, könnyebb sajtokat. Az étkezés tehát pipa. De akkor mi lehet a gond?
A stresszkezelés. Mindenki küzd valamivel az életében, legyen az inaktív életmód, egészségtelen ételek fogyasztása vagy, ahogy az én esetemben is, a folyamatos szorongás és stressz. Az tény, hogy az utóbbi években mérföldekkel jobban érzem magam, tanultam pár technikát, amivel hatékonyan megküzdhetek a stresszel, de még ez sem elég. Ha valaki folyamatosan görcsös, aggódik, fél, a szervezete sem úgy működik.
Keveset mozgunk, rosszul alszunk, rosszul táplálkozunk - De tényleg az infúzió koktél a legjobb megoldás?
Mi sem mutatja jobban, mint az, hogy hiába étkezem egészségesen és sportolok sokat, sajnos amióta ez fennáll, azóta minden a hasamra rakódik le. Amint egy kicsit jobban érzem magam, látványosan jobban fest a helyzet.
A kutatások tehát nem véletlen mutatják azt, hogy ennek a három területnek együtt kell jól működnie, ha valaki hosszan és egészségesen szeretne élni. Ehhez jönnek még természetesen a társas kapcsolatok, hiszen barátságok, beszélgetések, összejövetelek nélkül magányosan érezhetjük magunkat, ami ismét szorongáshoz, depresszióhoz vezethet. Ennek eredménye a folyamatos evés, sokan ugyanis az ételhez fordulnak vigasztalásként.
A longevity életmód nem véletlen kap tehát már globális szinten is egyre nagyobb figyelmet, különösen az öregedő társadalmakban. Egyéni szinten egyszerű változtatásokkal - mint a több zöldség és gyümölcs fogyasztása, valamint a rendszeres testmozgás - elindíthatjuk a változást, amely hosszú távon jelentős előnyöket hozhat az életünkbe.