Mindenkinek meg kellene tanulnia egyedül lenni, a gond csak az, hogy a mostani generációk nem ismerik a magányt, az egyedüllétet, de még unatkozni sem tudnak

2025. február 23.
Számtalan vizsgálat foglalkozott már a társas kapcsolatok fontosságával, de keveset hallunk arról, hogy miért fontos néha gyakorolni az önismeret egy másik formáját - az egyedüllétet
Számtalan vizsgálat foglalkozott már a társas kapcsolatok fontosságával, de keveset hallunk arról, hogy miért fontos néha gyakorolni az önismeret egy másik formáját - az egyedüllétet
Fotó: Profimedia

Nem árt néha egyedül lenni, kipihenni magunkat, elgondolkodni azon, hogy mi következik. Átértékelni az életünket, a párkapcsolatunkat, a munkánkat, a hobbinkat. Néha ez segít abban, hogy megerősödjünk, hogy változzunk, hogy észrevegyünk olyan apróságokat, amik felett máskor szemet hunyunk. Az egyedüllét támogat bennünket abban, hogy egy kicsit máshogy lássuk a világot, megtanuljunk boldogulni, hogy őrültek legyünk, hogy hibázzunk.

Segít tanulni, bizonyítani, felejteni, valamint megtudhatjuk, hogy mire vagyunk képesek valójában. Nem véletlen került előtérbe az utóbbi időben az önismeret fontossága, de csak úgy fedezhetjük fel magunkat, ha néha kitörünk a szürke hétköznapokból és hallgatunk a belső hangunkra. De hogyan válhat életed egyik legjobb, legértékesebb, és leghasznosabb időszakává az önmagaddal töltött idő? Míg a Z- és az Alfa generációnak fogalma sincsen erről, hiszen szinte sosem voltak és lesznek egyedül, addig az Y, az X, valamint a Baby Boomerek sokkal többet tudnak mesélni arról, hogy miért érdemes megbecsülni ezeket a pillanatokat.

Ismerkedés önmagunkkal

Legalább egyszer minden ember életében eljön az a pont, amikor egyedül kell lennie. Nem azért, mert nem boldog, nem szereti a családját, a munkáját, a szerelmét, hanem azért, hogy jobban megismerje önmagát. Hogy elcsendesedjen, és kitapasztalja, hogyan reagál az egyes helyzetekre. Meg kell tanulni egyedül is helyt állni a világban. Minden területen. Vannak olyan személyek, akik társfüggők, azaz képtelenek egyedül lenni, mindig kell melléjük egy férfi vagy egy nő, akivel mindent együtt csinálhatnak, akivel együtt élnek.

Aztán amikor a szerelem eltűnik az életéből, akkor kétségbeesik. Olyan gondolatok járnak a fejében, hogy innentől biztosan egyedül marad, főleg, ha a sokadik kapcsolatáról van szó. Ilyenkor lenne nagy szükség arra, hogy legalább egy kis ideig ne ezen törjük a fejünket, hogy átértékeljük a dolgokat, az életünket, a párkapcsolatainkat. Csak akkor jöhetünk rá arra, hogy mi nem működik, ha időt szakítunk magunkra, átadjuk a helyet a gondolatainknak. Persze az egyedüllét nem azt jelenti, hogy soha senki nincs körülöttünk.

glamour plusz ikon „Inkább egyedül élek, mint társas magányban” - pszichológussal beszélgettünk az önként vállalt egyedüllétről

Nem bírta visszafogni könnyeit Schobert Norbi, mikor Rubint Réka bejelentette a nagy hírt!

De nem ragaszkodhatunk görcsösen ahhoz, hogy állandóan legyen mellettünk egy társ, egy barát, egy szülő, egy ismerős. Bár társas lények vagyunk, mielőtt azzá válunk, nem árt megismerni önmagunkat, hogy egy olyan párja lehessünk a szerelmünknek, aki méltó hozzá. Olyan barátokká váljunk, aki képes kiállni a másikért, tud időt szakítani rá, és nem kell megjátszanunk magunkat mellette. Az egyedüllét sokak számára rémisztő, hiszen az üres hétköznapok, valamint az unalmas hétvégék senkit sem vonzanak.

De az csakis rajtunk múlik, hogy felfedezzük-e ezekben az időszakokban azokat a dolgokat, amelyek szépek és jók. Mindig van miért élni, a sors ezzel próbál meg üzenni nekünk, hogy ideje lenne önmagunkkal törődni.

Generációs különbségek

Míg az X- vagy az Y-generáció, valamint a Baby boomerek tisztában vannak azzal, hogy milyen egyedül játszani, élni, tanulni, dolgozni, addig a Z- és az Alfa-generáció sosem volt és valószínűleg sosem lesz egyedül, hiszen ha más nem, az internet miatt folyamatosan kapcsolatban vannak másokkal. Ennek azonban következményei vannak, és lesznek is a jövőben. Az egyedüllét alap esetben arra való, hogy kielemezzük az életünket, megismerjük magunkat, hogy mit tettünk volna másképpen egy adott helyzetben.

Azt, hogy a magányt és az egyedüllétet ki és hogyan értelmezi, hozzáállás kérdése. Csak és kizárólag rajtunk múlik az, hogyan használjuk ki azt az időt, hogyan töltjük azt az időszakot, amikor nincs mellettünk senki. De egy biztos, minden átértékelődhet bennünk minden, ami korábban történt. A gond csak az, hogy a mostani generációk nem ismerik a magányt, az egyedüllétet, de még csak unatkozni sem tudnak. Akármennyire is elrugaszkodottnak is tűnik, az unalom sok szempontból hasznos lehet.

Gondoljunk csak bele, hogy gyermekkorunkban hányszor fordult elő velünk, hogy nem tudunk magunkkal mit kezdeni, aminek hatására végül rá kellett jönnünk arra, mi az, amivel elüthetjük az időt. Ekkor születtek a legjobb ötletek, ekkor találtuk fel a “spanyol viaszt”, mert volt arra időnk és energiánk, hogy motiváltak és kreatívak legyünk. Rendszeresen teret engedtünk a gondolatainknak.

glamour plusz ikon Egy népes családban is lehetsz olyan magányos, mint egy lakatlan sziget közepén

Nem bírta visszafogni könnyeit Schobert Norbi, mikor Rubint Réka bejelentette a nagy hírt!

Ez a mostani fiataloknak nem adatik meg. A Z és ezzel együtt az Alfa generáció jelentős része nem ismeri ezt a fogalmat. Sejtelme sincs arról, hogy milyen egyedül lenni, unatkozni, emiatt például egy ismeretlen helyzetben egyáltalán nem találják fel magukat vagy azonnal az internethez fordulnak segítségért. Az egész életük - legalábbis annak nagy része - a számítógéphez és a telefonhoz köthető. Itt töltik minden idejüket, akár tanulás, akár munka, akár szórakozás céljából.

Itt tartják a kapcsolatot a barátokkal, sokan nem ismerik a postai levelezést, sem a telefon valódi funkcióját. Ritka az, hogy egy tizen- vagy huszonéves inkább felhív valakit ahelyett, hogy írna neki valamelyik közösségi média platformon. A másik lehetőség a hangüzenet, amivel szintén sokan élnek, de ez meg sem közelíti azt a kapcsolattartást, ami korábban volt. Azáltal tehát, hogy folyamatosan elérhetőek, a nap 24 órájában jelen vannak az interneten, nincsenek egyedül.

Ez valahol jó, hiszen nem kell magányosnak lenniük, de valójában cseppet sem olyan egészséges, mint azt gondolnánk. Mindenkinek meg kell tanulnia egyedül lenni, ahhoz, hogy önálló legyen és boldog. Ez kicsit olyan, mint amikor azt mondja valaki, hogy majd akkor minden rendben lesz vele, ha akad olyan személy, aki mindig mellette van, lesz egy párja, aki boldoggá teszi. De ez a felvetés is téves, hiszen addig, amíg nem vagyunk képesek gondoskodni a saját boldogságunkról, nem tudunk máséról sem, a párunktól pedig pláne nem várhatjuk el, hogy azzá tegyen bennünket.

Sajnos vannak az életünkben olyan szakaszok, amikor egyedül találjuk magunkat. Akár egy költözés, akár egy trauma, akár egy haláleset vagy éppen a barátok hiánya miatt. Ilyenkor a legrosszabb, amit tehetünk, hogy negatív dolgokra gondolunk. Pedig, aki sosem volt egyedül, mindig a szüleivel vagy egy lakótárssal, párral élt együtt, az előbb vagy utóbb egyre mélyebbre taszítja magát ilyenkor. Ennek szinte minden esetben az a végeredménye, hogy az adott személy depresszióssá válik.

Z és ezzel együtt az Alfa generáció jelentős része nem ismeri az egyedüllét és az unalom fogalmát
Fotó: Ivan Rodriguez Alba/Getty Images

Az egyedüllét megtaníthat arra, hogy ezeket a helyzeteket könnyebben kezeljük, hogy egy olyan hobbit találjunk, amit szeretünk csinálni és, ami kikapcsolja az agyunkat a jelenlegi helyzetünkből. Ha nem ismerjük magunkat, nem tudjuk azt, hogy mit szeretünk csinálni, akkor máris egy falba ütközünk. Fontos kísérletezni, kipróbálni olyan dolgokat, amikről először azt gondolnánk, hogy biztosan nem az lesz az a tevékenység, ami boldogsággal tölt el majd bennünket.

De ez csak akkor megy, ha időt töltünk önmagunkkal, amit pedig csak akkor tehetünk meg, ha egyedül vagyunk. Ez lehet egy új hobbi, egy új sporttevékenység, mozgásforma kipróbálása, de remek választás az önmagunkkal való utazás, amikor csak mi és a hátizsákunk kelünk útra. Ehhez persze bevállalósnak kell lenni, de egy 5-6 napos út csodákat művel az emberrel.

Néha nem árt önmagunkra is időt szánni

A rohanó mindennapokban van időnk reggel összekapni magunkat, elrohanni a buszig vagy a metróig, majd utána be az irodába, lehúzni 8 órát. Mire hazaérünk, csak annyira lesz energiánk, hogy - jó esetben - főzzünk valamit, megegyük, lezuhanyozzunk, és már kezdődhet is minden elölről. A túl sok inger és információ már-már társadalmi probléma, sokan pedzegetik, hogy a mostani generáció nem lesz képes ellátni magát, hiszen minden problémájukat a szülők vagy az internet oldja meg.

Ma már nem kell a beadandókkal szenvedni, hiszen ott a ChatGPT, nem kell könyves formátumú szótárból kikeresni az angol házihoz a szavakat, hiszen a Google Translate egy másodperc alatt kiadja a keresett kifejezést. És pont azért, mert a világháló a nap 24 órájában rendelkezésükre áll, nem tudnak kikapcsolódni, önvizsgálatot tartani, magukra időt szánni. Számtalan vizsgálat foglalkozott már a társas kapcsolatok fontosságával, de keveset hallunk arról, hogy miért fontos néha gyakorolni az önismeret ezen formáját. Ahogy a baráti társaságban, családdal eltöltött időnek, úgy az önmagunkra szánt pillanatoknak is lehetnek pozitív hatásai az életünkre.

glamour plusz ikon Stressz, szorongás, magány? Egy háziállat lehet a titkos megoldás a mentális egészségedért

Nem bírta visszafogni könnyeit Schobert Norbi, mikor Rubint Réka bejelentette a nagy hírt!

Amikor néha van kapacitásunk magunkkal foglalkozni, olyan tevékenységeket végezni, amiket kedvelünk, amiket a saját tempónkban végezhetünk, minden teher és elvárás nélkül, az lesz az az idő, amikor lehetőséget adunk az agyunknak kikapcsolódni, felfedezni önmagunkat, új fényben értékelni a tapasztalatainkat. De itt is vannak befolyásoló tényezők. Egy extrovertált személynek kevesebb időre van szüksége, hogy feltöltődjön, nem igényli a folyamatos önismeretet, legalábbis nem huzamosabb ideig.

Ezzel szemben egy introvertáltnak lehet, hogy minden nap kell egy-egy óra, amikor önmagával lehet. Ők azok amúgy, akik hosszabb ideig is jól érzik magukat egyedül, míg a nyitottabb típusok kevésbé érzik komfortosnak ezeket a pillanatokat. De, ha csak az az előnyöket nézzük, amit a tudomány is megerősített, akkor például az egyedül végzett munka összpontosításra és figyelemre késztet bennünket, amely javíthatja a koncentrációs képességünket és az emlékezetünket.

Emellett az egyedüllét időt ad számunkra arra, hogy olyan dolgokkal foglalkozhassunk, amelyek valóban érdekelnek bennünket. Erre nagy szükség van az önfejlesztési folyamat során, hiszen amíg társaságban vagyunk, mindig lesz, aki befolyásol bennünket, akivel összhangba akarunk kerülni, háttérbe szorítva a saját igényeinket. Ráadásul gondoltad volna, hogy habár sokszor érzed hasznosnak a kollektív brainstormingokat, a tanulmányok szerint mégis sokkal több és jobb ötleteit kerülnek felszínre, ha egyedül vagy?

glamour plusz ikon Hiába menekültem el a világ legszebb helyére, a mentális nehézségeim itt is utolértek

Nem bírta visszafogni könnyeit Schobert Norbi, mikor Rubint Réka bejelentette a nagy hírt!

Ennek hátterében az áll, hogy amikor csoportmunkára kerül sor, akkor mindig felszínre tör a versengés, a beilleszkedés. Az önállóan elvégzett feladatok esetében azonban nincsen társadalmi nyomás, ami hatással lenne a fantáziánkra, a kreativitásunkra. De ami még érdekesebb, hogy kutatások igazolják, hogy az erős társas kapcsolatok kialakításához és fenntartásához is szükség van arra, hogy időnként egyedül legyünk.

Bár sokan azt gondolják, hogy ez a barátság, a párkapcsolat rovására megy, valójában az egyedül töltött minőségi idő segít átértékelni a szociális viszonyainkat, emellett nagyon úgy fest, hogy növelheti az empátiaérzetünket. Mindenkinek úgy kellene megélnie az egyedüllétet, hogy az érte van és nem ellene. Erre nagy szükség van a lelki fejlődéshez, hogy az életünk valóban olyanná válhasson, amilyennek megálmodtuk.

Csak akkor teljesedhetünk ki, ha megtanultunk egyedül lélegezni, élni, utazni, és főleg boldognak lenni.