Itt van 2025 új trendje, a No-Buy: Te kibírnád egy évig shopping nélkül?

2025. március 11.
A magas megélhetési költségek miatt hódít a TikTokon Z generáció körében a no-buy trend
A magas megélhetési költségek miatt hódít a TikTokon Z generáció körében a no-buy trend
Fotó: yacobchuck/Getty Images

Kipróbálnál egy évet vásárlás nélkül? Nem vagy egyedül. A megélhetési költségek egyre csak emelkednek és világszerte egyre többen gondolják úgy, hogy a sorozatos pénzköltés, valamint a túlzott fogyasztás nem egyenlő a boldogsággal. Létre is jött a no buy trend, ami arra buzdít, hogy egy évig ne vegyél (szinte) semmit. De miért jó ez?

Egyszerű: ha nem vásárolsz, nem költesz. Ha nem költesz, több marad. Kevesebb hitel, több lehetőség, nagyobb biztonság és úgy általában, azért jó érzés, ha nem hitelről hitelre vagy fizetésről fizetésre élsz. Ezt viszont a legtöbb embernek nagyon nehéz megvalósítania: a pénzköltés ugyanis folyamatos dolog, ami állandóan megy, akárcsak az infláció. Nehéz kilépni belőle, sokan soha nem is érik utol magukat. Hogy miért?

Mert a mindennapokban csak úgy repkednek az ezresek! Ott egy ital, ott egy kávé, itt egy süti, ott egy kakaós csiga, aztán a bérletekről és a szórakozásról nem is beszéltünk. Néhány apróság mindig kell, meg persze, egy cipő is (vagy inkább kettő) és mindig szükség van sminkcuccokra, egészségügyi betétekre, hajfestékekre és a többire.

A No Buy trend lényege

A trendi, felkapott, népszerű dolgokról még szó sem esett. Ha valami „különlegesebb” programot szeretnél (mozizás, koncertek, múzeumok, éttermek és társaik), akkor az egekbe szökik a bankkártya statisztikája, a kápé pedig hamar el tud fogyni a nullára. A magas megélhetési költségek elleni lázadásul alakult ki a közösségi médiában a #nobuy trend.

Mondhatnánk, hogy nem baj. Nincs szükség rájuk. De persze, hogy van! Nem luxustáskákról, Maldív-szigeteki üdülésekről és pénzszórásról van szó, hanem jóleső dolgokról, kikapcsolódási formákról, amikre szükség van ahhoz, hogy ne csak kibírjuk az életet, hanem lehetőleg kényelmesen, jóízűen, boldogan is tegyük azt. Szomorú, de ezt sajnos egyre kevesebben tudják megtenni az egész világon.

glamour plusz ikon „Az embereket kell félteni, nekik nem lesz életterük, ha elpusztítják a környezetet” - Interjú Juhász Szép Annával

„Az embereket kell félteni, nekik nem lesz életterük, ha elpusztítják a környezetet” - Interjú Juhász Szép Annával

Milliónyi fiatal van, aki kihívásnak érzi az életet, mert a megélhetési költségek olyan magasak, hogy nem tudnak egyről a kettőre jutni. Tízezrével záporoznak a pénzspórolós tippeket és trükköket bemutató videók, amiket nemcsak a hétköznapi felhasználók, de az influenszerek is egyre jobban felkapnak. Csak idő kérdése volt, mikor válik ebből trend: most már pedig ott tart a dolog, hogy

szabályos forradalom alakult ki a költekezés nélküli életmódból.

Az infláció és a magas költségek mellett ez többek között annak is köszönhető, hogy a tömeggyártás és a túltermelés korában elterjedt hiedelem, miszerint a fogyasztás boldogságot okoz. Ez többé-kevésbé igaz is, hiszen mindenki örül egy új cuccnak. Az viszont tény, hogy nem ebből áll a világ és nem kell minden alkalommal pénzt költeni, amikor lehetőség adódik rá. Főleg úgy, hogy az esetek többségében szükségünk sincs rá.

Belegondoltál már például abba, napi mennyit költesz csip-csup dolgokra? Egy évre leosztva sokkoló, hogy mennyibe fáj – már csak egy napi presszó kávé is! Pedig nem egy dolce latte habos-zabos tejcsodáról van szó, hanem egy sima feketéről. De ez is pénzköltés. Nem luxus, nem felvágás, de az.

A #nobuy trend követői pedig úgy gondolják, hogy itt az ideje nagyobb felelősséget vállalni a pénzügyek terén és meg kell érteni, hogy hová is megy el a pénz a mindennapokban. A feleslegesről (ami nem szükséges és nem ad hozzá az élethez), le kell mondani és csak arra költeni, ami nélkülözhetetlen a mindennapi, boldog élethez. Ez így szuperül hangzik, de a mielőtt belevágnál, érdemes egy kicsit felkészülni a dologra.

Ökotudatos szemlélet

Felelőtlenség csak úgy belevágni a no buy trendbe, ez ugyanis egy olyan kihívás, amit eleinte egyáltalán nem egyszerű betartani – de ha jól megy és ügyes vagy benne, akár egy életstílussá is alakíthatod. A lényeg benne az, hogy ne szórakozásból vagy unaloműzésből költekezz, hanem azért, mert valami kell, mert valamire szükséged van. Meg kell szüntetned azt a belülről jövő nyomást, hogy valamit mindenképpen venned kell; mert nem kell!

glamour plusz ikon Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengsuj útmutató a pénzügyi sikerért

Lelki gazdagság és anyagi jólét: Fengsuj útmutató a pénzügyi sikerért

Értékeld a pénzt és azt is, amit megveszel: éppen ezért, minden vásárlás előtt át kell majd gondolnod, hogy az a bizonyos valami tényleg értéket ad-e az életednek, tényleg kell, tényleg szükséged van-e rá? Ha kicsit is bizonytalan vagy, vagy valami nem száz százalékig áll össze, akkor le kell mondani róla.

Kitűnő példa erre a cipők vagy a farmerek esete. Ha van már öt farmered, biztosan szükséged van egy újra, egy trendibb darabra? És ha van több sportcipőd, miért kéne beújítanod egy másik darabot? Csak azért, hogy legyen még egy? Hidd el, hogy ezek a dolgok abszolút nélkülözhetőek, hosszútávon nem adnak boldogságot. Erre a tapasztalatok szerint két-három hónap után automatikus rááll az agy, mert megváltoznak a szokások és a mindennapi cselekedetek. De addig azért biztosan lesznek nehéz pillanatok, főleg, ha előtte nem vetetted meg a költekezést!

Mindenekelőtt tekintsd át a pénzügyeidet. Számolj el a kimenő és a bejövő utalásokkal, kövesd végig a kivonatokat és tekintsd meg a megtakarításaidat. Rendszerezd, hogy eddig mire költöttél és mennyit: meg fogsz döbbenni, mennyi pénzt szórtál el feleslegesen csip-csup dolgokra! Ha mindezzel megvagy, tisztán fogod látni a pénzügyi helyzetedet és nekivághatsz a tervezésnek!

Az tiszta sor, hogy a lakhatási, élelmezési és egészségügyi költségeket mindenképpen ki kell fizetni, de ezekkel is lehet játszani. Ha például nem rendelsz minden második nap, hanem a szupermarket akciós során vásárolsz, máris rengeteget spórolsz. Igaz ez akkor is, ha a tartasz magadnál vizet és egy kis harapnivalót, mikor elhagyod a lakást. Hihetetlen, mennyit lehet ezzel félrerakni!

Második körben nézd át az előfizetéseidet. Tényleg szükség van mindegyikre? Csak azokat tartsd meg, melyek nélkülözhetetlenek a számodra. Utána takarítsd ki és rendszerezd az otthonod! Jól tekintsd át a gardróbodat, mérd fel miből tudsz öltözködni. Szelektálj és próbálj ki olyan ruhadarabokat is, melyeket előtte még soha nem vettél fel. Még az is lehet, hogy olyan cuccokat is felfedezel, amik évek óta a szekrényed mélyén csücsültek!

glamour plusz ikon Te mennyivel keresel kevesebbet, mint egy férfi?

Te mennyivel keresel kevesebbet, mint egy férfi?

Ugyanez igaz a könyvekre, a háztartási dolgokra és lényegében minden másra, ami az otthonodban van. Kutakodj és fedezz fel olyan dolgokat, amiket még rég nem hordtál vagy használtál! Ezzel a trükkel csomó dolgot ki lehet húzni a pénzügyi listáról és tisztábban látod majd a jövőt.

Harmadik lépésként kezd el készíteni egy tervet. Lehetőleg egy reálisat. Döntsd el, hogy miről mondasz le és mi az, amiről nem tudsz (vagy nem is szeretnél). Például: tényleg ki fogod bírni, hogy egy évig ne menj moziba, színházba, koncertre? Hogy ne vegyél semmilyen fast fashion terméket? Vagy hogy ne menj sehová nyaralni egész évben? Nehéz kérdések ezek, amiket érdemes előre letisztáznod magadban.

A költéseidet aztán színek szerint kategorizálhatod: a pirosak lehetnek a tiltólistásak, sárgák a „ha már nagyon muszáj” termékek, a zöldek pedig abszolút okés cuccok. Egy to-do noteszbe feljegyezve már azonnal egyszerűbb lesz a shoppingmentes élet elkezdése!

Egyedi játékszabályok

Ezek után nincs más dolgod, mint kialakítani azokat a szokásokat, amikkel konzisztensen fent tudod tartani a kísérletet. Kezdetnek például minden nap végén próbálj meg félretenni ezer forintot. Az már havonta harmincezer forint! Évi háromszáz-hatvanötezer forint.

Gyűlhetnek a megtakarításaid akkor is, ha a drága jógabérlet helyett ingyenes leckéket veszel a YouTube-ról. Éttermezés helyett süthettek együtt a barátaiddal, kipróbálhatjátok a régi társas-és kártyajátékokat, egyedül pedig még több dolgot kipróbálhatsz, amit ezelőtt nem. Leporolhatod a régi gitárodat vagy beiratkozhatsz egy könyvtárba az állandó könyvvásárlás helyett. Külföldi utazások helyett felfedezheted a környékbeli túraösvényeket és még sorolhatnánk!

Az online vásárlások rabja vagy? Iratkozz le a hírlevelekről. Tiltsd le a webshopokat és nézegess helyettük üzleti, technológiai vagy utazási portálokat, hogy a hirdetéseknek se adj teret. Kövesd ki a közösségi médiáról azokat, akik vásárlásra buzdítanak.

A megtakarításaidat kösd le, a bevételed egy részét utald át olyan számlára, ahol csak nehezen tudsz hozzáférni – így biztosan nem lesz mit elkölteni! Ha ezt irreálisnak tartod, vagy nem szeretnél ilyen drasztikus lenni, akkor csak számolj le az impulzusvásárlással! Mentsd el a kedvenceid közé a kiszemelt terméket és várj két-három hetet, mielőtt megvásárolnád azt.

glamour plusz ikon Kantamanto piac: a körforgásos gazdaság reménye és kihívásai Ghánában

Kantamanto piac: a körforgásos gazdaság reménye és kihívásai Ghánában

Az átgondolt költekezésnek lesz eredménye. Végül, de nem utolsósorban: szerezz egy barátot, aki támogat és motivál. Ha van melletted egy társ, akivel megoszthatod a kudarcaidat és a sikereidet, akkor könnyebb lesz betartani a szabályokat, mint gondolnád!

Célzott spórolás

Azt azonban ne felejtsd el, hogy ezt a kihívást még barátokkal együtt is csak ésszel érdemes csinálni. Ha mindent megvonsz magadtól, ami boldoggá tesz, azzal csak magadnak ártasz – a kísérletnek pedig nem lesz semmi értelme. Bízz magadban, de azért ne ess túlzásokba: bátran alakítsd ki a saját szabályaidat, amik az életstílusodhoz illenek. Nem kell „mindent vagy semmit” címszóval játszanod, elég, ha csak egy-egy kategóriát hagysz ki az éves shoppingból; a kis dolgok ugyanis összeadódhatnak.

Segíthet, ha van egy célod, amire összpontosítani, spórolni tudsz (pl. egy kocsi, egy nyaralás vagy egy új táska), de az is elég, ha a megtakarításaidat szeretnéd növelni vagy az adósságaidat kifizetni.

A lényeg, hogy konzisztens maradj és legyél azzal tisztában, hogy nem lesz könnyű dolgod. Biztos lesznek olyan pontok, amikor el fogsz gyengülni, de ne ostorozd magad – ez benne van a pakliban. Ahelyett viszont, hogy abbahagynád az egészet, légy kitartó és emlékeztesd magad: a no buy segítségével nemcsak rengeteg pénzt tudsz megspórolni, de környezettudatosabbá, következetesebbé és ambiciózusabbá is válhatsz.

Sőt, ennél még sokkal többet is kaphatsz tőle, ugyanis rendkívül pozitív üzenete van. Arra bátorít, hogy kilépj a fogyasztói konvenciók alól és olyan dolgokban találd meg a boldogságot, amikhez nem kell vaskos pénztárca. Ha pedig mégis kell, akkor csak tarts észben: egy nap felesleges költés nélkül még mindig jobb, mintha minden egyes nap feleslegesen költekeznél – és ez itt a lényeg.