A NASA módszerét használva elbúcsúzhatsz a napközbeni fáradtságtól

2025. június 8.
glamour audrey hepburn breakfast tiffany
Van, hogy eleget alszunk éjszaka, mégis fáradtak vagyunk délután egyre
Fotó: Profimedia

Szinte teljesen kizárt, hogy mindennap kipihentek legyünk. Egy vagy több rossz éjszaka után, az állandó leterheltség, a folyamatos teljesítménykényszer miatt egyszerűen szükségünk van a töltekezésre, akár nappal is. Ebben segít a délutáni alvás. Csakhogy nem mindegy, hogy mikor, hol és hogyan szundizunk. Így lesz hatékony a rövid nappali pihenés.

Az alváshiány az egyik leggyakoribb probléma kortól, nemtől és élethelyzettől függetlenül. Egyes kutatások szerint a túlzott képernyőhasználat a felelős, mások szerint inkább a stresszes életmód számlájára írható. Konkrétan mi állhat a háttérben? Ez egyénenként változik, az viszont minden esetben egyformán igaz, hogy a kialvatlanság fenntarthatatlan. Van is egy módszer, ami egyaránt segíthet mindenkinek, aki túlfáradtsággal küzd, ez az úgynevezett „power nap”, amelyet történetesen a NASA-nál is alkalmaznak.

Az alvás nem játék

Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy milyen következményekkel jár a kialvatlanság. A huzamosabb ideig fennálló alvásmegvonás többek között a kognitív teljesítmény romlását, hangulatingadozást, immunrendszeri gyengülést és krónikus betegségeket is okozhat, legyen szó a 2-es típusú diabéteszről vagy a szív- és érrendszeri megbetegedésekről. Ennek pedig egyszerű oka, hogy az alvás az immunrendszer szabályozásában alapvető szerepet játszik.

A mélyalvás fázisában nő a gyulladáscsökkentő citokinek termelődése, míg az alváshiány gyulladást eredményez a szervezetben. Ezért is olyan fontos, hogy tudatosan alakítsuk alvási szokásainkat, és végül eljussunk addig, hogy az éjszakai mélyalvás alatt a lehető legjobban regenerálódjon a testünk. Az ideális állapot tehát az lenne, ha a testünk tökéletesen pihenne éjszaka, de ez nem megy csettintésre. Így jogos a kérdés, hogy mihez kezdjünk addig, ameddig beáll az ideális alvási ciklus? Erre ad választ a power nap.

glamour plusz ikon Itthon a felnőttek közel egyharmada küzd időszakos vagy tartós alváshiánnyal, pedig már egyetlen éjszaka rossz alvás is komoly fizikai tüneteket okoz

Itthon a felnőttek közel egyharmada küzd időszakos vagy tartós alváshiánnyal, pedig már egyetlen éjszaka rossz alvás is komoly fizikai tüneteket okoz

Instant pihenés

A kifejezés a napközbeni rövid, általában 10–30 perces alvásra utal, nem többre és nem kevesebbre, hiszen a módszer hatékonysága az időben rejlik. 10-30 perc alatt az alvás nem lép át a mélyalvás szakaszába, így elkerülhető az úgynevezett „sleep inertia”, vagyis az ébredés utáni átmeneti tompaság, amelyet hosszabb szundikálás után tapasztalunk. A power nap-nek tehát nem célja a regeneráció, helyette az éberség, a kognitív teljesítmény és a hangulati állapot gyors, átmeneti javításán van a fókusz.

Az eredmény: napi 10-30 perc alvás után éberebbek, frissebbek leszünk. Gondoljunk bele, milyen jól jön egy power nap home office-ban, vagy egy hosszú nap során, netán utazás alatt a szálláson. Egy kis szundi, és máris jobb kedvvel folytathatjuk a napot. Jól hangzik, de túl szép, hogy igaz legyen.

Minden az időzítésen múlik

Csak ledőltem húsz percre, erre átaludtam az egész délutánt.” Ismerős? Mind tudjuk, hogy a 10-30 perces alvás ritka, hiszen könnyen több órásra is nyúlhat. Csakhogy ez már az éjszakai alvás rovására megy. A power nap akkor lesz hatékony, ha valóban betartjuk az időkeretet. Az ébredés még rendben van, minekutána nincs más dolgunk, mint beállítani az ébresztőórát, hogy fél óra múlva jelezze: itt a power nap vége. A probléma az elalvással van.

glamour plusz ikon Álmatlan rémálmok: Az alvásparalízis hatása testre és lélekre

Álmatlan rémálmok: Az alvásparalízis hatása testre és lélekre

Egy eseménydús napon nagyon nehéz néhány perc alatt álomba szenderülni, legtöbben végig forgolódnak, és mire végre teljesen ellazulnak, és elalszanak, addigra megszólal az ébresztő. Mondhatnánk is, hogy a power nap egy zsákutca, és ha rosszkor, rosszul csináljuk, akkor ez valóban igaz. Ha viszont jókor hajtjuk álomra a fejünket, akkor eléri hatását. Minden az időzítésen múlik, a rövid napközbeni alvás kulcsa, hogy a cirkadián ritmus – azaz a belső biológiai óra – szerint időzítsük.

Jó, hogy itt vagy! Ez a prémium tartalom csak a GLAMOUR közösség tagjainak érhető el – és te közénk tartozol.

Mikor érdemes beiktatni a power nap-et? Egy felnőtt ember szervezetében jellemzően a kora délutáni órákban megfigyelhető egy természetes energiahanyatlás, méghozzá 13:00 és 15:00 óra között. Nem véletlen, hogy sok kultúrában tradicionálisan pihenőidőként tekintenek erre az idősávra, ezt nevezzük sziesztának. Ennek pedig megvan a maga oka: a nappali enerváltság alatt az alvás fiziológiailag könnyebben bekövetkezik, és kevésbé zavarja az éjszakai alvás ritmusát, mint például a késő délutáni vagy az esti alvás.

Ezért is érdemes a power nap idejét ebéd után beiktatni, és szigorúan betartani a maximum 30 perces alvást.

glamour plusz ikon Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

És, ha nem sikerül az elalvás?

Bár rövid alvásról van szó, a környezet kialakítása itt is számít. Ezért, ha csak lehetőségünk van rá, válasszunk csendes, sötétített helyiséget, kapcsoljuk ki az értesítéseket, és adjunk magunknak néhány percet az ellazulásra, mielőtt elaludnánk. Ebben a légzőgyakorlatok, vagy akár egy rövid vezetett relaxáció is sokat segít, hiszen ezek már önmagukban is képesek csökkenteni a stressz-szintet, még akkor is, ha az alvás nem sikerül.

Végül van még egy szempont, amit érdemes fontolóra venni a power nap előtt, ez az úgynevezett „koffein trükk”, amelynek lényege, hogy közvetlenül a szundikálás előtt elfogyasztunk egy eszpresszót, majd lefekszünk 15–20 percre. A koffein hatása ugyanis körülbelül 20–30 perc múlva kezd el érvényesülni, így éppen az ébredés időpontjában fejti ki élénkítő hatását. Az eredmény dupla frissességérzet. Ezek a kapaszkodók még a rossz alvókat is álomba ringatják, ugyanakkor nem jelentenek garanciát a biztos alvásra.

De vajon mi történik, ha sehogy sem sikerül az elalvás, és a power nap kudarcba fullad? A legfontosabb, hogy a csalódottság ne okozzon plusz stresszt! A power nap lényege nem feltétlenül az, hogy mély álomba zuhanjunk, hanem hogy pihenjünk. Tudatosítsuk, hogy már a félálomban töltött percek is jó hatással vannak a szervezetünkre, fiziológiailag és mentálisan egyaránt.

Az agy ebben az állapotban is képes regenerálódni, csökken a kortizolszint, és nő a paraszimpatikus idegrendszeri aktivitás, ami a pihenésért és a helyreállításért felelős. A power nap célja a nappali éberség fokozása, nem pedig az éjszakai alvás helyettesítése. A nappali alvásnak megvan a maga szerepe, nekünk pedig az a dolgunk, hogy a helyén kezeljük a szundikat.