Rájöttem, hogy minden testi tünetem mögött feldolgozatlan érzelem rejtőzik

2025. március 4.
Miért ne hallgatnád meg a tested, amikor még finoman suttogja, hogy valami nincs rendben?
Miért ne hallgatnád meg a tested, amikor még finoman suttogja, hogy valami nincs rendben?
Fotó: izusek/Getty Images

Képzeld el, hogy egyszer csak élesen ráébredsz: már nemcsak a lelked, hanem a tested is túlterhelt. Mi van akkor, ha mindaz, amit épp most érzel – a fáradtság, a fejfájás, a gyomorgörcs, a szorongás – valójában nem csupán átmeneti problémák, hanem figyelmeztető jelek? Hogyan lehetne figyelmen kívül hagyni, hogy a fájdalom és a feszültség valójában csak a jéghegy csúcsa, és valahol mélyebben egy feldolgozatlan trauma vagy stressz tart minket fogva? És vajon mit gondol erről egy szakértő?

Amikor megértettem, hogy testem nemcsak egy “gépezet”, hanem egy érzékeny, összetett rendszer, amely figyelmeztet arra, hogy valami nem működik jól, mindent megváltoztatott. Ahogy egyre jobban odafigyeltem rá, egy egészen új világ nyílt meg előttem. Az eddig figyelmen kívül hagyott fájdalmak, a szorongás, a stressz – mindegyik egy-egy szót próbált mondani nekem.

A test válasza: elég volt

Emlékszem arra a reggelre, ami egy átlagos reggelnek indult. De mégis valami más volt. Valami nem stimmelt. Egy érzés, amit nem tudtam pontosan megfogni, de ott volt. Fáradtabb voltam az átlagosnál és úgy tűnt, mintha a világ súlya rám nehezedne. Hiába próbáltam figyelmen kívül hagyni, egyre erősebben jelent meg. Nem az élet feladatai, nem a napi stressz – valami belső feszültség.

A testem valamiért nemet mondott. De akkor eszembe jutott, hogy mi van, ha ezek a jelek valami fontosat próbálnak elmondani? Mi van, ha minden fájdalom, minden kis diszkomfort mögött egy történet rejlik, amit eddig nem voltam hajlandó meghallani? Volt egy időszak az életemben, amikor a testem szinte folyamatosan "sikoltozott". Egyre gyakrabban tapasztaltam fejfájásokat, izomfeszültséget, emésztési problémákat, és az alvásom is romlott.

glamour plusz ikon A stressz azért van, hogy életben tartson, de az extrém szorongás elpusztíthat bennünket

A stressz azért van, hogy életben tartson, de az extrém szorongás elpusztíthat bennünket

A munkahelyi stressz, a magánéleti problémák, a folyamatos rohanás mind hozzájárultak ahhoz, hogy figyelmen kívül hagytam a testem figyelmeztetéseit. Azt hittem, hogy elég erős vagyok ahhoz, hogy mindent legyőzzek, hogy átvészeljek egy-egy nehéz időszakot, hogy ne kelljen szembenéznem a saját határaimmal.

De a testem nem hagyta annyiban.

Ahogy teltek a hónapok, úgy egyre inkább egyre több fizikai tünetet kezdtem észrevenni, amelyek nem voltak mások, mint a felhalmozódott stressz és elnyomott érzelmek kifejeződései.

Amit a tested próbál elmondani

Idővel, amikor egy barátom bevezetett a mindfulness világába, elkezdtem tudatosan figyelni magamra. Nem csak a fájdalmakra, hanem arra, hogy mikor és milyen helyzetekben jelentkeznek. Például azt vettem észre, hogy a gyomorfájásaim gyakran akkor törnek rám, amikor valami miatt szorongok vagy egy konfliktust próbálok elkerülni. A hátfájásom erősebbé vált, amikor túlvállaltam magam, és nem mertem nemet mondani egy-egy felkérésre. Rájöttem, hogy minden tünetem mögött egy olyan érzelem rejtőzik, amit nem mertem kifejezni vagy feldolgozni.

Ahogy lassan megtanultam odafigyelni a testemre, észrevettem, hogy a tüneteim is elkezdtek enyhülni.

Már nem csak a fájdalmakat kezeltem, hanem azt is, ami a háttérben volt: a stresszt, az elnyomott érzelmeket, a belső konfliktusokat. Ez az utazás nemcsak a testemhez, hanem önmagamhoz is közelebb vitt.

glamour plusz ikon „Az állandó stressz a lelket is megbetegíti” - Egyszerű tippek pszichológustól, amivel megőrizhető a mentális egészség

„Az állandó stressz a lelket is megbetegíti” - Egyszerű tippek pszichológustól, amivel megőrizhető a mentális egészség

Testünk: Az életünk tükre

Amikor valami nincs rendben az érzelmi vagy mentális állapotunkban, a testünk gyakran előbb jelez, mint ahogy mi észrevennénk a problémát. De miért olyan lényeges, hogy figyeljünk ezekre a reakciókra? „A testünk egy rendkívül érzékeny „érzékelő rendszer,” amely az érzelmi, mentális és fizikai állapotaink összhangjában működik. A One Brain® kineziológia szerint a test reakciói – például fájdalom, feszültség vagy fáradtság – nemcsak véletlenszerű tünetek, hanem konkrét üzenetek, amelyeket az érzelmi blokkjaink generálnak” – fejtette ki Kőszegi Zsuzsanna, kineziológus és Three In One Concepts Advanced Trainer.

Ezek a jelek fontosak, mert a szakértő elmondása szerint segítenek tudatosítani azokat a rejtett stresszorokat, amelyek hosszú távon akár komoly betegségekhez is vezethetnek. Ha nem figyelünk ezekre az üzenetekre, a test "hangosabban" kezd beszélni – például erősebb tüneteket produkál –, míg végül kénytelenek vagyunk észrevenni. A testünk mindig a javunkat akarja. Ha figyelünk a jeleire, nemcsak a fizikai egészségünket őrizhetjük meg, hanem a belső egyensúlyunkat is helyreállíthatjuk. Minden tünet egy történetet mesél el – a mi történetünket. A kérdés csak az, hogy készen állunk-e meghallgatni?

glamour plusz ikon A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

„Az érzelmi és mentális blokkok a test különböző területein „raktározódnak el,” és ezeket eltérő tünetek formájában érzékelhetjük. Fizikai szinten megjelenhetnek krónikus fájdalmakban vagy izomfeszültségben, amelyek mögött gyakran elfojtott érzelmek, például félelem vagy harag húzódik – magyarázta Kőszegi Zsuzsanna.

Jelek, hogy a testünk érzelmi vagy mentális blokkot hordoz

  • Az emésztési problémák sokszor a „megemészthetetlen” helyzetekkel való érzelmi küzdelmet tükrözik, míg a fejfájás a túlzott mentális terhelést, stresszt vagy döntésképtelenséget jelezheti. Az alvászavar pedig gyakran megoldatlan érzelmi konfliktusokból fakad.
  • Érzelmi szinten az állandó szorongás vagy félelem az elfojtott bizonytalanságokra utalhat, a levertség és motivációhiány pedig az önértékelés sérülésére és feldolgozatlan múltbeli fájdalmakra vezethető vissza. Hirtelen dühkitörések is előfordulhatnak, amelyek mélyen elnyomott frusztrációk felszínre törését jelzik.
  • Mentális szinten ezek a blokkok koncentrációs nehézségeket okozhatnak, mintha az érzelmi terhelés ködössé tenné a gondolkodást. A feledékenység vagy döntésképtelenség a tudatalatti elkerülési mechanizmusai lehetnek, amikor a múltbeli negatív tapasztalatok vagy a jövőtől való félelem akadályozza a tisztánlátást.

A legfontosabb, hogy tudatosítsuk magunkban: a test soha nem ok nélkül küld figyelmeztetéseket. Figyeljük meg, mikor jelentkeznek a tünetek, milyen élethelyzetekkel vannak összefüggésben, és próbáljunk meg nem csak a tünetet, hanem annak kiváltó érzelmi vagy mentális okát is kezelni. „A One Brain® módszer egyik alapja az izomtesztelés, amely segít a tudatalatti stressz forrásainak feltárásában. Ez a technika lehetővé teszi, hogy a test "megmondja" az igazságot az érzelmi állapotunkról, még akkor is, ha a tudatos elménk ezt nem ismeri fel.

A tünetek megértéséhez kulcsfontosságú a saját érzéseinkre való ráhangolódás, és az olyan kérdések feltevése, mint például: "Mit próbál a testem mondani?" vagy "Milyen érzelemhez kötődhet ez a fájdalom?”- foglalta össze a szakértő. A tested az egyetlen hely, ahol egész életedben otthon leszel. Ha figyelmen kívül hagyod a jeleit, azok egyre erősebben fognak kiáltani, míg végül nem lesz választásod, csak megállni és szembenézni velük.

De miért várnál idáig? Miért ne hallgatnád meg most, amikor még finoman suttogja, hogy valami nincs rendben? Mert a test soha nem téved. Ha időben figyelsz, nemcsak a fájdalmat előzheted meg, hanem esélyt adhatsz magadnak egy mélyebb kapcsolatra önmagaddal. A kérdés már csak az: készen állsz meghallani?