Ezt teszi valójában a testeddel, ha ébresztőórára kelsz fel

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Veled is előfordult már, hogy ébresztőórára keltél fel, esetleg a szundi gombot is megnyomtad, majd amikor kikeltél az ágyból, kedved sem volt belekezdeni a napi teendőidbe? Nos, ebben bizony mind az ébresztőóra, mind pedig a szundi gomb használata nagy szerepet tölthet be, de szerencsére van rá megoldás, hogy egyikre se legyen szükséged ahhoz, hogy időben felébredj reggelente.

Nem mindegy, hogy a reggeli ébresztőd hallatán benyomod-e a szundi gombot!
Nem mindegy, hogy a reggeli ébresztőd hallatán benyomod-e a szundi gombot!
Fotó: Cottonbro/Pexels

Nap mint nap rengetegen kelünk ébresztőórára, és nem is igazán tudjuk elképzelni, hogy máshogy kezdhetnénk neki időben a napi feladatainknak. Az igazság viszont az, hogy ha a szervezetünk cirkadián ritmusára tudatosan próbálunk hatni, akkor az ébresztőóra nélküli ébredést is megvalósíthatjuk, így pedig a reggeli fáradtságot is elkerülhetjük.

Így nehezítheti meg az ébresztőóra a felkelést

Ha arról van szó, hogyan ébredjünk fel reggel időben, sokan eleve úgy gondoljuk, hogy az ébresztőóra az, amire feltétlenül szükségünk van. Közben viszont a kelleténél nehezebbé tehetjük vele a reggeleinket. Ennek oka pedig az alvási ciklusainkban rejlik! Az alvásunk ugyanis ciklusokból áll, amelyek mindegyike nagyjából 90 percig tart, és nem mindegy, hogy a ciklus mely szakaszában ébredünk fel.

Minden alvási ciklus során különböző szakaszokon haladunk keresztül, beleértve a mély alvást és a REM alvást is. Ha viszont az ébresztőóra éppen mély álmunkból ébreszt fel, akkor nagy valószínűséggel kábultnak és fáradtnak érezhetjük magunkat. Ekkor úgynevezett alvási tehetetlenség lép fel, amely akkor jelentkezik, ha megszakítjuk a szervezetünk fontos helyreállító folyamatát, és a hatására máris nehezebben indul a napunk.

Amiért a szundi gomb sem jó ötlet

Ha ébredés után rápillantunk az órára, és még van egy kis időnk, sokan döntünk a szundi gomb megnyomása mellett néhány plusz perc alvás reményében. A közben létrejövő rövid alvásmegszakításokkal viszont végeredményben még fáradtabbnak érezhetjük magunkat. Ugyanis ha sikerül pár percre visszaaludnunk, a szervezetünk új alvási ciklusba kezd, amely az ébresztő újbóli megszólalásakor ismét megszakad.

5 szokás, ami segít jobban aludni

5 szokás, ami segít jobban aludni

Több stresszt és szorongást is okozhat

Ha rendszeresen ébresztőórára kelünk, az is előfordulhat, hogy egyfajta alvási szorongás alakul ki nálunk, amelynek következtében mondjuk gyakran felébredünk éjszaka, hogy ellenőrizzük, hány óra van, mert aggódunk, hogy túl sokáig aludtunk. Ez pedig még jobban ronthat az alvásunk minőségén, és általában véve is kevésbé lehetünk miatta kipihentek.

Arról nem is beszélve, hogy ha egy hangos ébresztőre hirtelen felkelünk, akkor egy stresszhullámmal szembesülhetünk az adrenalin és a kortizol hormonok szintjének rohamos emelkedése miatt. Szerencsére azonban többféleképpen is tehetünk azért, hogy ez ne így történjen, és nyugodtabban induljanak a reggeleink.

Így kelhetsz fel ébresztőóra nélkül

Az ébresztőóra nélküli felkelés nagy kihívásnak tűnhet, de ha elkezded átalakítani az alvási rutinodat, egyre könnyebben elérhetőnek fog tűnni. Első lépésként rengeteget segíthet, ha összeállítasz egy következetes alvási ütemtervet: próbálj meg minden nap ugyanakkor lefeküdni és felébredni, a hétvégét is beleértve. Ezáltal jelentősen befolyásolhatod a belső órád működését, és nagyobb valószínűséggel fogod magad fáradtnak érezni lefekvéskor, és kipihentnek, amikor reggel felébredsz.

De segíthetnek az általánosságban nagy népszerűségnek örvendő könnyebb reggeleket és elalvást támogató trükkök is. Ilyen, ha reggel, miután felkeltél, természetes fényt engedsz be a szobádba, vagy ha a hálószobádat éjszakára elsötétíted, és arról is gondoskodsz, hogy hűvös és csendes legyen, valamint ha a képernyő előtt töltött idődet este már minimalizálod, legyen szó akár okostelefonról, akár laptopról vagy tévéről.

Végül, de nem utolsó sorban természetesen nagy segítség lehet az is, ha az étkezéseiddel is tudatosan dolgozol a könnyebb elalváson esténként, például könnyű ételeket vacsorázol, koffeint pedig késő délutántól már nem fogyasztasz, illetve nem mehetünk el amellett sem, hogy a rendszeres testmozgás egy jó alvási rutin kialakításánál is aranyat érhet.

Mennyi idő alatt áll át a szervezeted?

A természetes ébredéshez való alkalmazkodáshoz szükséges idő egyénileg változhat. Vannak, akiknek már néhány nap után sikerül, míg másoknak több hétre is szükségük lehet. A lényeg, hogy hogy légy türelmes és adj időt a testednek, hogy hozzá tudjon szokni ehhez az új ütemtervhez. Ha pedig úgy érzed, hogy mindenképpen szeretnél ébresztőórát állítani, akkor legalább a szundi gombot próbáld meg hanyagolni.

Forrás: calm.com, sleepfoundation.org

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?

glamour plusz ikon Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ez az 5 természetes hatóanyag, ami tényleg csodát tesz a bőröddel (x)

Ez az 5 természetes hatóanyag, ami tényleg csodát tesz a bőröddel (x)

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Akkor megsúgunk egy szuper trükköt (x)

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Akkor megsúgunk egy szuper trükköt (x)

Érzékeny és problémás a bőröd? Akkor nagyon nem mindegy, mit használsz – erre figyelj (x)

Érzékeny és problémás a bőröd? Akkor nagyon nem mindegy, mit használsz – erre figyelj (x)

Indítsd sikkesen az őszt az F&F kulcsdarabjaival (x)

Indítsd sikkesen az őszt az F&F kulcsdarabjaival (x)