Csökkenhet a gyógyszerek hatása, ha ezután veszed be őket: jobb, ha alaposabban átgondolod az időzítést
Az emberek nagy része minden nap megiszik egy kávét. A britek például több mint egyharmada vallja magát rendszeres kávéfogyasztónak, ám ez a látszólag ártalmatlan szokás akár ártalmas is lehet: ha közvetlenül utána veszünk be bizonyos gyógyszereket, akkor gyengülhet azok hatása, sőt akár mellékhatások is felléphetnek.
Ezeket láttad már?
- Bizonyos gyógyszerek és a kávé együttes fogyasztása csökkentheti a gyógyszerek hatékonyságát vagy mellékhatásokat okozhat.
A kávéban lévő koffein egy stimuláns, amely megadja számunkra a szükséges energiát. Viszonylag sokáig a szervezetben marad, és negatív hatással lehet ránk akkor, ha például antidepresszánst vagy szívgyógyszert veszünk be utána.
A koffein hatással lehet egészségügyi problémáinkra
A koffein elsősorban a központi idegrendszert stimulálja, ami fokozza az éberséget és a koncentrációt. Hatással lehet a szív- és érrendszerre, megemelheti a pulzusszámot és a vérnyomást, valamint vizelethajtó hatása is van, ami fokozza a vizeletürítést. A koffein természetes módon megtalálható az olyan növényekben, mint a kávébab és a tealevél, de előfordulhat az energiaitalokban és bizonyos szénsavas üdítőkben is.
Néhány egészségügyi probléma érzékeny lehet a koffein hatására, például az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők esetében olyan tüneteket válthat ki, mint a puffadás, a gyomorgörcs vagy a hasmenés - írja az Express.
Ezekkel a gyógyszerekkel léphet kölcsönhatásba a koffein
Megfázás és influenza elleni gyógyszerek
A bennük található pszeudoefedrin szintén stimuláns, és kávéval együtt a hatásuk fokozódhat, ami idegességhez, nyugtalansághoz, fejfájáshoz, gyors szívveréshez és álmatlansághoz vezethet.
Ez a különleges diéta lenne a demencia ellenszere? Ezek az ételek egy életen át védik az agyat
Pajzsmirigy-gyógyszerek
Úgynevezett levotiroxin található bizonyos pajzsmirigy-gyógyszerekben: ha beveszünk egy ilyet és utána túl hamar elfogyasztjuk a kávét, az akár 50%-kal is csökkentheti a felszívódását.
Antidepresszánsok/antipszichotikumok
A koffein csökkentheti a felszívódásukat és hatékonyságukat.
Fájdalomcsillapítók
A koffein elősegítheti a fájdalomcsillapítók gyorsabb hatását, de növelheti a mellékhatások kockázatát is.
Szívgyógyszerek
A vérnyomáscsökkentő vagy a szívritmuszavarokat szabályozó gyógyszereket szedő embereknél a koffein ellensúlyozhatja a gyógyszerek kívánt hatását.
Le kell mondanunk a kávéról?
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk kedvenc reggeli italunkról, csupán, ha ilyen gyógyszert szedünk, inkább módosítsuk a kávézás idejét és módját, hogy minimalizáljuk az esetleges mellékhatásokat.
A levotiroxin vagy biszfoszfonátok szedése esetén például a bevétel után akár egy órát is várni kell, mielőtt kávét vagy reggelit elfogyasztanánk. Ha antidepresszánsokat, antipszichotikumokat vagy vérnyomáscsökkentőket szedünk, a legjobb, ha a koffeinfogyasztásról konzultálunk a háziorvosunkkal.
Négyszer nagyobb eséllyel alakul ki nálad demencia, ha ezt a tünetet tapasztalod az éjszaka közepén
Vagy alternatív megoldásként választhatjuk a koffeinmentes változatot is. A szupermarketek polcain rengeteg lehetőség közül választhatunk, amelyek segíthetnek elkerülni a mellékhatásokat anélkül, hogy megzavarnák a szokásos napi rutinunkat.
Szakértők szerint a koffeinmentes kávé 97%-kal kevesebb koffeint tartalmaz, mint a hagyományos kávé. Ez jelentős csökkenés a hagyományos kávéhoz képest, amely nagyjából 70–140 mg koffeint tartalmaz.
