7 módszer, hogy valódi szövetségesekre bukkanj a munkahelyeden

2025. június 3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bár úgy tűnik, hogy a karrierünkben elért sikerek kizárólag önmagunknak köszönhetőek, a kutatások következetesen azt mutatják, hogy a legkitartóbb, legelégedettebb és legsikeresebb szakemberek nem egyedül kerülnek fokozatosan feljebb a karrierlétrán - ők erős támogatói hálózatot építenek ki.

Van élet a kávézáson túl, ha szeretnél pozitív és erős munkahelyi szövetségeket
Van élet a kávézáson túl, ha szeretnél pozitív és erős munkahelyi szövetségeket
Fotó: cienpies / Getty Images

Az igazi támogatás azonban nem a felszínes LinkedIn-kapcsolatokból vagy a tranzakciós jellegű szívességekből származik, hanem abból, ahogy a kollégákból valódi szövetségesek válnak. Olyan kapcsolatok alakulnak ki, amelyek a kölcsönös bizalomban, a közös értékekben és a pszichológiai biztonságban gyökereznek. Ha készen állsz arra, hogy túllépj a szokásos munkatársi közös kávézgatásokon, akkor a következő, tudományosan alátámasztott stratégiák a segítségedre válhatnak.

Kezdd el a pszichológiai biztonság kiépítését!

A Harvard Egyetemen dolgozó Amy Edmondson kutatásai azt mutatják, hogy a pszichológiai biztonság, vagyis az a meggyőződés, hogy félelem nélkül beszélhetünk, valamint anélkül, hogy megbüntetnének vagy megaláznának bennünket, erősebb előrejelzője a jól működő és eredmények szakmai csapatoknak, mint az udvarias viselkedés vagy a kedves hozzáállás. Hogyan erősítheted a pszichológiai biztonságot? Kezdd a mikro-lépésekkel!

  1. Ismerd be, ha valamit nem tudsz.
  2. Ünnepeld meg vagy ismerd el nyilvánosan mások jó ötleteit vagy eredményeit.
  3. Kérj visszajelzést és védekezés helyett válaszolj nyitottsággal.

Ezek a mikro-lépések és viselkedések azt jelzik a környezeted számára, hogy nem versenytárs vagy, hanem munkatárs, és olyan szövetséges, akibe érdemes energiát és időt fektetni.

Tényleg olyan fontos a motiváció? A szervezetpszichológus szerint egyáltalán nem feltétele a sikernek

Tényleg olyan fontos a motiváció? A szervezetpszichológus szerint egyáltalán nem feltétele a sikernek

Alkalmazd a kapcsolati munkaszervezés modelljét!

Hallottál már a kapcsolati munkaszervezés modelljéről (angolul: relational job crafting)? Ez egy koncepció, amit Amy Wrzesniewski, a Yale Egyetem egyik kutatója dolgozott ki. Azt jelenti, hogy proaktívan alakítod a munkakapcsolataidat, hogy több értelmet és támogatást teremts ezáltal. Hogyan alkalmazhatod a modellt?

  1. Ahelyett, hogy csak a hivatalos megbeszéléseken lépnél kapcsolatba a munkatársaiddal, kezdeményezz, majd építs közös munkahelyi szokásokat: például heti 10 perces informálisabb jellegű megbeszéléseket, közös ebédszüneteket vagy közös ötleteléseket egy projekt vagy feladat megoldását illetően.
  2. Működj együtt más osztályokkal mikroprojektekben! Például egy blogbejegyzés társszerzőjeként vagy egy kisebb kezdeményezés vezetőjeként, még akkor is, ha ezek kívül esnek a munkaköri leírásodon.

Ezek a mini-együttműködések idővel mélyebb kötelékeket kovácsolnak és a kollégákat melléd állítják.

Gyakorold a szelektív sebezhetőséget!

Lehet, hogy Brené Brown népszerűsítette a sebezhetőség fogalmát, de a túl sok sebezhetőség és túl korán kimutatva, visszafelé sülhet el szakmai kontextusban. Mi működik jobban? A szelektív sebezhetőség, vagyis a kihívások vagy a kudarcok stratégiai megosztása, miután megalapoztad a hitelességedet. A sebezhetőség ugyanis csak akkor növeli a bizalmat, ha az érzékelt kompetencia már megalapozott. Próbáld ki, hogy egy feladat sikeres elvégzése vagy egy siker után mondd ezt: „Valójában először nem voltam biztos benne, hogy fog ez a projekt sikerülni a határidőre. Örülök, hogy vállaltam a kockázatot, és nagyra értékelem a támogatásodat.” Ez empátiára invitálj a másik felet, anélkül, hogy aláásná a szakmai imidzsedet.

Ismerd fel a rejtett pozitív energiákat!

A Michigani Egyetem Pozitív Szervezetek Központjának kutatása megállapította, hogy a „pozitív energizálók” aránytalanul nagy befolyással bírnak a hálózatokra. Ezek azok az emberek, akiknek a jelenléte feldobja, motiválja és fokozza mások teljesítményét. Nem azért, mert hangosak vagy extrovertáltak, hanem mert interakcióik növelik mások vitalitását. Mutatjuk, milyen lépéseket érdemes megtenned:

  1. Reagálj látható lelkesedéssel mások győzelmeire.
  2. Adj valódi, erőfeszítéshez vagy értékekhez kötődő elismeréseket! (pl. „Csodálom, milyen átgondolt volt az elemzésed”).
  3. Tegyél fel energetizáló kérdéseket, például: „Mire vagy a legbüszkébb ezen a héten?” vagy „Mi okozott örömet mostanában a munkahelyeden?”.

Egy szervezetpszichológus 7 jó tanácsa, hogyan lehet végre jó kapcsolatod a főnököddel

Egy szervezetpszichológus 7 jó tanácsa, hogyan lehet végre jó kapcsolatod a főnököddel

Ne csak mentorokat keress: hozz létre mentori triádokat!

A mentorálás nagyszerű dolog, de ami még jobb és fenntarthatóbb, az a kölcsönös mentori triád kiépítése. Ez egy három, hasonló vagy különböző szakmai szintű szakemberekből álló csoport, akik rendszeresen találkoznak, hogy kihívásokat vagy célokat fogalmazzanak meg vagy megoldásokat és támogatást nyújtsanak egymásnak. A szakmai önbizalom, a stresszel való megküzdés és a hosszú távú elégedettség javításában az egyenrangú mentorcsoportok felülmúlták a hagyományos mentorálást. Hogyan indíts mentori triádot?

  1. Hívj meg két szakembert (nem kell, hogy ugyanannál a cégnél dolgozzanak), akik különböző erősségeket hoznak magukkal!
  2. Szervezz meg havi találkozókat, amelyeknek struktúrája van: minden személy megoszt egy-egy győzelmet, egy kihívást és egy kérést a közreműködésre.

Váltogassátok a facilitátor szerepét, hogy a dinamika és a lendület megmaradjon.

Használd a tőkecsere módszert!

A hagyományos kapcsolatépítés gyakran felszínesnek vagy kimerítőnek tűnhet. A „tőkecsere” módszer azonban, amely a társadalmi tőkeelmélet kutatásain alapul, úgy fogalmazza meg a kapcsolatépítést, hogy különböző értékeket kínálunk és kapunk: érzelmi támogatást, iparági betekintést vagy eszközökhöz és lehetőségekhez való hozzáférést. A következő szakmai beszélgetésed során próbáld ki ezt: „Van valami, amin dolgozol, és amiben segíthetnék, akár egy forrás megosztásával, akár azzal, hogy összekötlek valakivel?”

Ez azonnal adakozóként pozicionál, nem pedig értékesítőként, és az emberek természetesen viszonozni akarják a szívességedet.

Ezen a 6 tényezőn áll vagy bukik, egészségesek lesznek-e a munkahelyi kapcsolataid vagy sem

Ezen a 6 tényezőn áll vagy bukik, egészségesek lesznek-e a munkahelyi kapcsolataid vagy sem

Térképezd fel a támogatói ökoszisztémádat!

Ahelyett, hogy arra várnál, hogy a támogatás organikus, önmagától alakuljon ki, vegyél példát a rendszerszemléletű gondolkodásból és térképezd fel a jelenlegi támogatói ökoszisztémádat. Kihez fordulsz érzelmi támogatásért?

  • Kitől tudsz tanulni?
  • Ki inspirál?
  • Ki segít abban, hogy lehetőségekhez juss?

Nézd meg, mi és ki hiányzik az ökoszisztémádból. Talán hiányzik egy elszámoltatható partner vagy egy másik osztályon dolgozó kolléga, aki értékes információkkal szolgálhat. Ha azonosítottad, kire vagy mire lenne még szükséged, tűzd ki célul, hogy minden hónapban építed a kapcsolatokat a megfelelő személyekkel vagy megerősíted azokat.

A szakmai támogatás nem csak úgy „megtörténik” a munkahelyeken, azt meg kell teremteni, majd ápolni és fenntartani. Ha a népszerűség helyett a pszichológiai biztonságra, a felszínes kapcsolat-építés helyett pedig az energizáló kapcsolatra helyezed a hangsúlyt, akkor nem csak egy támogató rendszert építesz ki, hanem valódi szövetségesekre bukkanhatsz.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Összeállt a kép: kiderült, mivel vágta el magát Meghan Markle egy életre Fülöp hercegnél

Összeállt a kép: kiderült, mivel vágta el magát Meghan Markle egy életre Fülöp hercegnél

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Miért viselkedik furcsán a párod? Lehet, hogy nem érzelmi, hanem testi oka van (x)

Miért viselkedik furcsán a párod? Lehet, hogy nem érzelmi, hanem testi oka van (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

6 dolog, amit valószínűleg rosszul tudsz a hüvelyszárazságról (x)

6 dolog, amit valószínűleg rosszul tudsz a hüvelyszárazságról (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)