A férfiak többet keresnek, mint a nők, de pontosan mennyivel?

2024. október 26.
Megdöbbentő kutatásokat talált szerzőnk a bérszakadékkal kapcsolatosan
Megdöbbentő kutatásokat talált szerzőnk a bérszakadékkal kapcsolatosan
Fotó: master1305/Getty Images

A nemek közötti bérszakadék régóta ismert probléma, és bár sok változás történt az elmúlt években, még mindig nem beszélhetünk teljesen egyenlő fizetésekről. Azt persze csak nagyon kevesen tudják, hogy pontosan milyen különbségek vannak a férfiak és a nők fizetései között. Ugyanis a kereset egy örök tabutéma, és csak kevesen mernek beszélni nyíltan a saját fizetésükről. De vajon mennyivel keresnek jobban a férfiak a különböző szektorokban, és miért nem kapnak ugyanannyit a nők?

Az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak 2022-es adatai alapján a nemek közötti bérszakadék Magyarországon 17,2% volt, ami az uniós átlaghoz képest magasnak mondható. Ez azt jelenti, hogy átlagosan a nők 17%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak ugyanabban a pozícióban. Világszerte hasonló a helyzet, a legtöbb esetben azonban 13%-os a különbség a férfiak és a nők bérei között. De beszéljenek inkább a számok.

Vegyünk egy nagyvárosi harmincas férfit, aki adminisztrációs munkát végez egy irodában, az ő fizetése nettó 400.000 forint, míg női kollégája ugyanazért a munkáért cserébe 332.000 forintot kap. Beszédes, igaz? De mi ennek az oka?

Miért is keresnek kevesebbet a nők?

A bérszakadék mögött több tényező áll. A statisztikusok véleménye szerint az egyik elsődleges ok, hogy a nők általában kevésbé jól fizetett szektorokban dolgoznak, gyakrabban vállalnak részmunkaidős állásokat, és sokszor kevesebb fizetést kérnek ugyanazon munkakörök betöltésekor.

De ne felejtsük el, hogy a sztereotípiák, a diszkrimináció és a kulturális normák is szerepet játszanak abban, hogy a férfiak jobban keresnek.

glamour plusz ikon Miért érzem rosszul magam nőként, ha többet keresek a páromnál?

Miért érzem rosszul magam nőként, ha többet keresek a páromnál?

Habár érdemes megjegyezni, hogy mindebben talán az a legszomorúbb, hogy amikor egy női munkavállaló kevesebb árat szab meg magának az állásinterjú során, a vezetőségek nem igyekeznek korrigálni ezt az árszabást. Így lehet, hogy egy magabiztosabb férfi könnyebben mond magasabb számot, és ha szerencséje van, meg is kapja azt.

Létezik, hogy ugyanazért a munkáért kevesebb jár?

Sosem fogom elfelejteni, amikor az első munkahelyemen kiderült, hogy a velem ugyanabban a pozícióban dolgozó, az én szakmai tudásommal megegyező szinten álló férfi kollégám kereken 80.000 forinttal többet keres nálam. Mit mondjak, sokkoló felismerés volt. Ez a médiapiacon történt, és azóta nyolc év telt el, de nézzük, hogy mi a helyzet ma a többi szektorban. Vegyük például a gyorséttermi munkát, mondjuk a McDonald’s esetét.

Egy 2021-es amerikai kutatás szerint a férfiak átlagosan 10%-kal többet keresnek ugyanabban a beosztásban, mint női kollégáik, még akkor is, ha ugyanannyi tapasztalattal és végzettséggel rendelkeznek. A magyarországi adatokat nehezebb pontosan megállapítani, mivel a cégek ritkán teszik közzé a munkavállalók fizetését. Azonban a nemzetközi trendek alapján valószínűsíthető, hogy Magyarországon is hasonló bérkülönbségek állnak fenn napjainkban a vendéglátásban.

Az irodai pozíciókban sem jobb a helyzet. Egy 2020-as tanulmány szerint a magyar nők átlagosan 15%-kal keresnek kevesebbet ugyanazon irodai munkákban, mint a férfiak. Egy frissebb, 2022-es jelentés szerint a technológiai iparban a nemek közötti bérszakadék átlagosan 16%. Ez az arány még magasabb a programozók, mérnökök és fejlesztők körében, ahol a férfiak aránytalanul sokkal magasabb fizetéseket kapnak, még akkor is, ha hasonló képzettséggel rendelkeznek, mint a női kollégáik.

Sosem lesz egyenlőség?

Az elmúlt évek botrányai miatt ma az oktatásban és az egészségügyben a legátláthatóbbak a fizetések. Ezeken a területeken pedig a számok valóban kisebb bérszakadékot mutatnak, de azért még így sem beszélhetünk teljes egyenlőségről. Ugyanis az oktatásban és egészségügyben dolgozó férfiak hamarabb jutnak vezetői pozíciókba, és így rövidebb idő alatt jobb fizetési besorolást kapnak.

Arról nem beszélve, hogy a férfiak gyakrabban kapnak előléptetést vagy bónuszt, míg a nők általában kimaradnak ezekből a lehetőségekből. Egyesek szerint ebben az is közrejátszik, hogy a férfiak sűrűbben tárgyalnak magasabb fizetésről, míg a nők sok esetben megelégszenek az ajánlott összeggel.

glamour plusz ikon Egy felmérés szerint egy 60 éves magyar nő a munkaerőpiacon felannyi eséllyel sem indul, mint egy 34 éves

Egy felmérés szerint egy 60 éves magyar nő a munkaerőpiacon felannyi eséllyel sem indul, mint egy 34 éves

Miért nem beszélünk nyíltan a keresetről?

A fizetés nyílt megvitatása még mindig tabunak számít. Bár az amerikai techóriások már kezdik bevezetni a fizetési átláthatóságot, Magyarországon ez a folyamat még gyerekcipőben jár. Holott a fizetési különbségek láthatósága kulcsfontosságú lépés lenne a bérszakadék csökkentése érdekében, de ehhez a munkavállalók és a munkaadók hozzáállásának változására is szükség van. Illetve van itt még valami, amiről keveset beszélünk: a családalapítás.

A legtöbb nő számára a gyermekvállalás egyet jelent a munkahelyi karrier visszaesésével.

Egy friss, 2023-as tanulmány szerint a nők túlnyomó része szülés után kénytelen részmunkaidős állásokat vállalni a teljes munkaidős állás helyett, hiszen csak így tudják összehangolni a kötelezettségeiket, és ez csak tovább növeli a bérszakadékot. Vagyis, ha bérszakadékról beszélünk, ne felejtsük el, hogy a gyermekvállalás miatti karrierszakadások, illetve a családi feladatok egyenlőtlen megoszlása is hozzájárul a bérkülönbségekhez.

Éppen ezért az anyasághoz kapcsolódó problémáknak is prioritást kell kapniuk. Ahhoz pedig, hogy a nők is ugyanolyan fizetéseket kapjanak a munka világában, a munkáltatóknak és a társadalomnak változtatnia kell a hozzáállásán. De mi sem bújhatunk ki a felelősségvállalás alól. Legyünk bátrabbak, ha a bértárgyalásra kerül a sor, és ne elégedjünk meg egy olyan számmal, ami nincs arányban a tudásunkkal és a tapasztalatunkkal.