A DIY-generáció kora: fiatalok, akik inkább alkotnak, mint vásárolnak

2025. május 22.
A DIY-generáció kora: fiatalok, akik inkább alkotnak, mint vásárolnak
Fotó: Shutterstock

A mai modern és fejlődő világban, ahol a fogyasztás és a gyorsan cserélődő termékek dominálnak, egyre jobban előtérbe kerül egy olyan generáció, amely a „csináld magad” (DIY – Do It Yourself) mozgalom zászlaja alatt tevékenykedik. Rájöttek ugyanis arra, hogy az újraalkotott, saját kezűleg készített dolgok semmivel sem érnek kevesebbet, mint a boltban vásárolt új termékek. A fiatalok most már inkább barkácsolnak, vagy meglévőből alkotnak újat, mintsem drága pénzért olyan bútort vegyenek.

Ez a tendencia nemcsak a kreativitásukat és az egyediségüket fejezi ki, hanem fenntarthatóbbá teszi az életüket, emellett jól tükrözi a környezetvédelem iránti elkötelezettségüket is.

A DIY mozgalom újjáéledése

Bár a „csináld magad” jelenség nem 21. századi találmány, de köszönhetően az olyan közösségi média platformoknak, mint az Instagram és a Pinterest, az utóbbi években reneszánszát éli. Mindkettő egy olyan hely, ahol lehetővé teszik a hasonló érdeklődésű emberek számára, hogy megosszák az ötleteiket, tapasztalataikat és alkotásaikat. Ezáltal inspirálják egymást, aminek köszönhetően egyre többen csatlakoznak ehhez a kreatív közösséghez.

Hazánkban például a „Hobbi bútorfestők” nevű csoportnak közel 125 ezer tagja van, ahol a résztvevők megosztják egymással a munkáikat, tanácsokat és ötleteket adnak a másiknak, akinek esetleg nincs elég kreativitása, vagy nem tudja, hogy mit kezdjen egy régi íróasztallal.

glamour plusz ikon Átalakulás, tudatosság, új kezdetek - Ezt üzenik a csillagok májusra

Átalakulás, tudatosság, új kezdetek - Ezt üzenik a csillagok májusra

A DIY mozgalom egyik legnépszerűbb ága a bútorfelújítás. Sokan döntenek úgy, hogy az új berendezés helyett inkább felújítanak egy már meglévőt, esetleg használtan, töredékáron szereznek be egy különlegesebb darabot, amit aztán a saját ízlésük szerint alakítanak át. Ez amellett, hogy egy költséghatékony megoldás, lehetőséget ad arra is, hogy egyedi, személyre szabott bútorokkal rendezzük be az otthonunkat. Ilyen lehet egy régi, kopott fésülködőasztal, ami némi csiszolással, festéssel és kreativitással új életet kaphat. Ráadásul, ha sikerül úgy alakítani rajta, akkor még egy modern enteriőrbe is remekül hasznát vehetjük.

Lakásfelújítás saját kezűleg

Nemcsak bútorokat újítunk fel, hanem otthonokat is. A fiatalok körében egyre népszerűbbé vált a saját kezűleg történő lakásátalakítás, legyen szó falfestésről vagy padlóburkolásról egyaránt. Sokaknak a kisebb építési munkák sem okoznak nehézséget. Az interneten számtalan oktatóvideó és útmutató elérhető, amelyek lépésről lépésre mutatják be a különféle munkafolyamatokat, ezáltal még a kezdők is bátran belevághatnak. Ezzel pénzt takaríthatunk meg, emellett természetesen értékes tapasztalatokra tehetünk szert, aminek hála még inkább magunkénak érezhetjük az otthonunkat.

Pár évvel ezelőtt én magam is úgy döntöttem, hogy a családi házunk hátsó részét felújítom magamnak. Korábban a nagymamám élt itt, volt benne külön szoba, konyha, fürdő, kamra és egy előszoba. Tulajdonképpen minden adott volt, amire egy otthonról dolgozó huszonévesnek szüksége lehetett. Kezdetben úgy gondoltam, hogy majd megbízok szakembereket, akik segítenek elvégezni a munkákat, de aztán mind a pénz, amit elkértek, mind az idő, amire ideértek volna, elvette tőle a kedvem.

Szóval úgy döntöttem, hogy magam intézek mindent.

Március környékén kezdtem el a falakkal: kaparás, glettelés, javítás, csiszolás, aztán megint glettelés, és így tovább. Csak az előszoba betartott két hétbe, de a vállalkozásom mellett nagyon jól jött, hogy napközben, amikor már nem bírok tovább a gép előtt ülni, egy kicsit átjöhettem és dolgozhattam a lakásomon.

glamour plusz ikon Megfejtettük, miért imádják annyian A Fehér Lótuszt

Megfejtettük, miért imádják annyian A Fehér Lótuszt

Később még jött az ablakok cseréjének a javítása, mert ugye erre sem találtam épkézláb kőművest. De megoldottam, és bár biztos, hogy nem tökéletes, sőt, messze áll tőle, ennek ellenére nem érdekel. Valahogy megvan a varázsa az apró hibáknak, mert saját kezűleg jutottam el idáig. Aztán jöhetett a festés, a padló lerakása, végül a bútorok összerakása (imádlak, IKEA). Félig-meddig már nyáron be tudtam költözni, de a konyhára október–novemberig vártam.

Nagyjából karácsonyra lett rendben minden úgy, hogy azt mondtam, akkor most már semmi teendő. Később persze még akadtak apróságok, amiket meg kellett csinálnom, de én mondom, egy lakásfelújításba is bátran bele lehet vágni huszonévesen.

Használt bútorok és tárgyak újrahasznosítása

A DIY mozgalom másik fontos aspektusa a használt berendezések és tárgyak átalakítása. Egyre többen ismerik fel szerencsére, hogy a régi, megkopott vagy sérült tárgyakban is rengeteg potenciál rejlik. Németországban például létezik egy olyan áruház, ahol a begyűjtött használt tárgyakat megjavítják, majd újra eladják azt, amivel szintén a hulladék mennyiségét csökkentik, elősegítve ezzel a fenntartható körforgást.

Az említett projektem része volt még az is, hogy amit csak lehet, a garázsból és a régi otthonunkból szerezzek be. 40–50 éves éjjeliszekrényeket festettem le, dekoráltam ki a hálószobába, korábban a padláson porosodó, teljesen jó állapotban lévő fehér polcokat használtam a konyhában, emellett a nagymamám számára készült gyógyszeres kisszekrényt is meghagytam, ami mára szebben fest, mint újkorában.

A bútorok színét igyekeztem a lakás többi részéhez igazítani, így fordulhatott elő, hogy például az ajtófélfák nálam nem barnák, hanem mélykék színűek, a festéket pedig az említett kisszekrényhez is felhasználtam. Sokkal egységesebb és otthonosabb, mert tudom, hogy egyes dolgok egy régebbi életemből vannak itt. Számomra ez mindig is fontos volt. Nem magukhoz a tárgyakhoz ragaszkodom, inkább az azokkal kapcsolatos emlékekhez. De azokhoz sokszor túlságosan is.

glamour plusz ikon A közös értékteremtés ereje - beszélgetés Zsigmond Dórával

A közös értékteremtés ereje - beszélgetés Zsigmond Dórával

De a kedvencem talán a hajókormány alakú tükröm. Ennek érdekessége, hogy konyhapult lapjából kivágott részből készült, ami a mosogató helyét képezte. Ebből – kis segítséggel – készült egy alap a kormány számára, majd jöhettek a kis fogantyúk, és egy maradék tükördarab, ami szintén egy régebbi darabból lett kialakítva. Nálam tényleg semmi sem megy kárba.

Közösségi műhelyek és workshopok: tudásmegosztás modern módra

Ez az egész mozgalom mára eljutott arra a szintre, hogy egyre több közösségi műhely és workshop jelenik meg, ahol az érdeklődők elsajátíthatják a különféle barkács- és kézműves technikákat. Ezek a helyek nemcsak a tudásmegosztás színterei, hanem közösségépítő szerepük is jelentős. Az emberek itt találkozhatnak hasonló érdeklődésű társaikkal, megoszthatják tapasztalataikat, emellett inspirációt meríthetnek egymás munkáiból. Ezek a közösségek hozzájárulnak ahhoz, hogy a DIY mozgalom tovább erősödjön, és egyre több ember kipróbálhassa magát benne.

A „csináld magad” generáció azonban nemcsak egy trend, hanem egy szemléletmód, amely a kreativitás, az önellátás és a fenntarthatóság jegyében alakítja át a jövőt. Ahogy egyre többen csatlakoznak hozzá, úgy válik egyértelművé, hogy a saját kezű alkotások nemcsak személyes elégedettséget nyújtanak, hanem hozzájárulnak egy fenntarthatóbb világhoz is. Nem beszélve arról, hogy remek közös családi programmá válhat egy kerti ülőbútor megalkotása raklapokból, vagy éppen egy régi bútor lecsiszolása és lefestése.

Ezekhez a tevékenységekhez a legtöbb esetben a gyermekek is szívesen csatlakoznak, ráadásul így már fiatal korukban láthatják, hogy nem muszáj mindenből újat vásárolni ahhoz, hogy szép legyen az otthonunk.