A naptej és a fürdőruha mellett kell a készpénz is – legyél tudatos utazó pénzügyileg is!
Bár a májusi időjárás egyelőre inkább az őszi szünetre hajaz, a nyár visszavonhatatlanul közeledik. Igény legalábbis van rá, ahogy a nyaralásra is. Borúsabb napokon és kedvünkben már szinte fejben a tengerparton lazulunk, érezzük a nap simogató sugarait a bőrünkön, a megérdemelt koktél ízét a torkunkban. A pakolás egy nőnek sem okoz különösebb problémát: naptej, új fürdőruha, pár tökéletes outfit az esti kiruccanáshoz. De van egy fontos kérdés, amit sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni: vajon pénzügyileg is felkészültünk az utazásra?
A válasz nem mindig egyértelmű. Sokan úgy gondolják, hogy a bankkártyájuk végtelen, és minden helyzetben megoldást nyújt. Ez igaz – egészen addig, amíg minden működik. De az elmúlt időszakban történtek olyan váratlan nehézségek, amelyek rávilágítottak arra, hogy ez a biztonság sokszor csak látszólagos.
Sorozatunkban, Molnár-Simon Tímea közgazdász, független pénzügyi tanácsadó segítségével olyan, a mindennapi életre vonatkozó változásokra, lehetőségekre adunk egyszerű és logikus magyarázatot, amelynek köszönhetően egyfajta tudatosságra tehetünk szert, ami hozzájárulhat egy nyugodtabb, anyagilag kiszámíthatóbb élethez. Most a nyaralásról lesz szó.
Áram nélkül a modern világ is megremeg – és nem csak a lábad alatt
2025. április 28-án Spanyolország több nagyvárosában teljesen leállt az élet. Egy granadai alállomás hibája olyan láncreakciót indított el az elektromos hálózatban, amely több órára megbénította az áramellátást, és komoly fennakadásokat okozott a megszokott hétköznapi élet minden területén. Az utcák sötétségbe borultak, a közlekedés leállt, és ami az utazók számára is lényeges: nem működtek az ATM-ek, sem a kártyás fizetési rendszerek.
Aki vizet vagy ételt szeretett volna venni, csak készpénzzel tudott fizetni – már ha talált nyitva tartó boltot. Az emberek értetlenül álltak a helyzet előtt, hiszen egyre inkább a digitális megoldásokra támaszkodunk – azt feltételezve, hogy arra mindig és mindenhol számíthatunk.
Fekete Judit: Néztük a tengert, az embereket, és leesett, hogy mit is csináltunk
Spanyolország esete sajnos nem egyedülálló. 2024 őszén Kubában is több napon át tartó áramszünetek borították fel az életet, többször visszatérő kimaradásokkal. A globális energiaellátás kihívásai, a megújuló rendszerek arányának növekedése és az infrastruktúra terhelése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hasonló esetek bármikor, bárhol előfordulhatnak – és nem biztos, hogy ez mindenkit felkészülten ér.
Kártya, készpénz, vagy mindkettő? – A tudatos utazó pénztárcája
A mai világban egyre kevesebben használnak készpénzt. Valóban kényelmes a telefonunkat odatartani a terminálhoz, és már menni is tovább. De külföldön ez a kényelem néha csalóka lehet. Egy kisebb étterem, egy helyi piac vagy egy távoli faluban lévő szállás nem biztos, hogy elfogad kártyát – és ha épp akkor történik valami technikai fennakadás, akkor ott fogsz állni pénz nélkül.
Ezért különösen fontos, hogy mindig legyen nálunk valamennyi készpénz.
Nem kell nagy összegre gondolni: 50–100 euró vagy dollár is elég lehet egy vészhelyzet átvészelésére. Érdemes kisebb címleteket vinni, hiszen a kevesebb pénzforgalom miatt a kereskedőknek visszaadni is nehezebb. Ha olyan országba utazol, ahol a helyi pénznem itthon nem beszerezhető, euróval vagy amerikai dollárral szinte bárhol tudsz fizetni, vagy könnyedén átválthatod a helyi valutára.
Revolut és társai – barátságos megoldás vagy trükkös csapda?
A modern fintech szolgáltatások, mint a Revolut vagy a Wise, egyre népszerűbbek a fiatalabb utazók körében – és nem is véletlenül. Ezek az alternatív banki megoldások gyors, kedvező árfolyamú devizaváltást kínálnak, általában díjmentes fizetést biztosítanak külföldön, és az applikáción keresztül azonnal követhetjük a költéseinket.
Sőt, bizonyos csomagok még pénzvisszatérítést is kínálnak szállásfoglalások után, így a tudatos utazók számára valóban vonzó lehetőség. Azonban nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy a Revolut például a repülőgépeken legtöbbször nem elfogadott, és mivel nem tartozik magyarországi betétbiztosítási védelem alá, érdemes csak kisebb összeget tartani rajta.
Elképesztő árat fizetett a sikerért Coco Chanel
Tipp: Érdemes a fő bankkártyád mellett egy másik, utazásra optimalizált kártyát is használni, például Revolutot – így ha az egyik kártya nem működik, nem maradsz opció nélkül.
Valutaváltás: hol éri meg?
Sokan gondolkodás nélkül a saját bankjukhoz fordulnak, ha valutára van szükség, de nem biztos, hogy ez a legolcsóbb megoldás. Általában a valutaváltók kedvezőbb árfolyamot kínálnak, különösen, ha nem frekventált turistaközpontokban váltasz. Ugyanakkor érdemes több helyen is körbenézni, mert az árfolyamok között jelentős különbség lehet.
Ne válts rögtön az első helyen, amit meglátsz – főleg ne reptéren vagy bevásárlóközpontban. Használj árfolyam-összehasonlító oldalakat, vagy akár appokat, hogy lásd, hol jársz a legjobban.
Tippek, hogy pénzügyileg is nyugodtan nyaralj:
- Mindig legyen nálad valamennyi vésztartalék készpénz.
- Használj legalább két különböző bankkártyát, lehetőleg külön szolgáltatótól.
- Kapcsold be az SMS- vagy push-értesítéseket, hogy lásd a költéseid alakulását.
- Mindig a helyi pénznemben fizess, ha kártyát használsz – a forintos opció gyakran drágább.
- Nézd meg előre, hogy a bankod milyen árfolyamon számol, és mik a külföldi tranzakciós díjai.
- Ha ATM-ből kell felvenni pénzt, inkább egyszerre nagyobb összeget vegyél fel, így csökkentheted a tranzakciós költséget.
- Értesítsd a bankodat az utazás előtt, így nem tiltják le automatikusan a szokatlan külföldi költéseket.
Posztok és lájkok teszik tönkre a világot – és észre sem vesszük
Tudatosság = szabadság
A nyaralás a szabadság, az élmények és a pihenés ideje. De az igazi szabadság ott kezdődik, amikor nem kell aggódnod a váratlan helyzetek miatt.
A pénzügyi tudatosság nem elvesz a kalandból – épp ellenkezőleg: megteremti azt a stabil hátteret, amelyre bátran építhetsz emlékeket.
Szóval amikor legközelebb pakolsz, gondolj arra is: nemcsak a fürdőruhád és a naptej fontos, hanem az is, hogy a pénzügyeid a lehető legjobban szolgáljanak téged – bármerre is sodor a nyár szele.