Csak okosan, ezek a zöldségek és gyümölcsök nem is olyan egészségesek, mint hitted

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásáról van szó, gyakran hallhatjuk, hogy a legtöbbünk nem eszik belőlük eleget, és nagyobb teret kellene adnunk nekik az étrendünkben az egészségünk érdekében. Ez alapvetően így is van, azonban még zöldségekből és gyümölcsökből sem mindegy, hogy pontosan melyikeket, mekkora mennyiségben és hogyan fogyasztjuk el.

Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket érdemes körültekintően fogyasztani
Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket érdemes körültekintően fogyasztani
Fotó: Westend61/Getty Images

Ahogyan gyakorlatilag minden élelmiszer, úgy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztására is igaz, hogy érdemes tudatosnak lennünk. Ugyanis bár kulcsfontosságúak lehetnek az egészségünk megőrzéséhez, nem minden zöldség tápértéke egyforma, és egyáltalán nem mindegy az sem, hogy pontosan milyen formában kerülnek be az étrendünkbe. Néhánnyal pedig különösen fontos, hogy körültekintően tervezz.

Aszalt gyümölcsök

Ha elhatározod, hogy ezentúl több gyümölcsöt szeretnél enni, akkor elsősorban a friss, szezonális és lehetőleg helyi kínálatból próbálj meg válogatni, de semmiképpen sem az aszalt gyümölcsökből. Ugyanis színük és a frissességük megőrzése érdekében a legtöbbet cukorral vonják be és különféle adalékanyagokkal kezelik, végeredményben pedig több kalóriát és kevesebb vizet tartalmaznak, mint friss verzióik.

Bár tény az is, hogy az aszalásnak köszönhetően magasabb koncentrációban tartalmazhatnak bizonyos vitaminokat és ásványi anyagokat, a C-vitaminra - amely az immunrendszerünk számára kulcsfontosságú - ez pont nem igaz, sőt, jóval kevesebb van bennük. Így összességében - ha nem kell szigorúan figyelned a cukorbeviteledre - kis mennyiségben nyugodtan tervezhetsz velük, többségében azonban a friss vagy cukrozatlan fagyasztott, esetleg liofilizált gyümölcsök közül jó, ha válogatsz.

Burgonya

Ha több zöldséget szeretnél fogyasztani, akkor ne a burgonyára koncentrálj! Ugyanis bár alapvető élelmiszerünk, és magas a kálium- és C-vitamin tartalma, amint lekerül róla a rostokkal teli héja, ami nélkül a legtöbben fogyasztjuk, máris elveszik a tápanyagtartalmának jelentős része, illetve az Okostányér elnevezésű táplálkozási ajánlás szerint sem számítható bele a naponta elfogyasztott zöldségmennyiségünkbe.

Nagyon ijesztő dolog derült ki a multivitaminról, de most legalább már tudunk róla

Nagyon ijesztő dolog derült ki a multivitaminról, de most legalább már tudunk róla

Emellett számos elkészítési módja - például a bő olajban sütés vagy a vajjal és tejjel fellazított krumplipüré - sem tartozik az egészségünk fő támogatói közé. Persze szó sincs arról, hogy ne ehetnél meg mondjuk egy finom hekket egy adag hasábburgonyával, de alapvetően érdemesebb a táplálóbb köretek közül is válogatnod, mint egy nagy adag vegyes saláta vagy a zöldséges quinoa, ha pedig krumplit eszel, mindig bátran merj mellé egy adag salátát vagy párolt zöldséget.

Kukorica

Ahogyan egy adag hasábburgonyával, úgy egy cső kukorica elfogyasztásával sincs alapvetően semmi baj. Azonban ha rendszeresen, és főleg nagyobb mennyiségben fogyasztod, vagy használsz olyan liszteket, keményítőt és egyéb élelmiszereket, amelyek kukoricát tartalmaznak, akkor már nagyon is érdemes óvatosnak lenned. Már csak azért is, mert a kukoricában lévő szénhidrátok és rostok olyan jól emészthető fajták, amelyek cukorrá alakulnak, és nagyon gyorsan megemelhetik a vércukorszintedet.

Ráadásként pedig a kukorica sok zöldséghez képest meglehetősen kalóriadús: egy csésze belőle nagyjából 180 kalóriát tartalmaz, ellenben például ugyanennyi brokkoliban alig több, mint 30 kalória van. Jó hír viszont, hogy a belőle készült teljes kiőrlésű és hozzáadott cukrot sem tartalmazó termékek egy fokkal egészségtudatosabb választásnak számítanak. Közéjük tartozik a pattogatott kukorica is, amelyből a natúr verziók alkalmanként és mértékkel fogyasztva jó rágcsálnivalók lehetnek.

Padlizsán

A padlizsánnak abszolút jó a tápanyagtartalma, ami pedig különösen jó hír, hogy sötétlila héja gazdag antioxidánsokban, és jelentős mennyiségű rostot is tartalmaz. Ami miatt mégis érdemes vigyáznod vele, hogy az állaga miatt ha megfőzöd vagy megsütöd, sok zsírt, nátriumot és kalóriát magába szívhat, és máris nem annyira egészséges. Nyersen viszont nem fogyasztható.

De hogy akkor mégis miként illesztheted be igazán jól az étrendedbe? A legjobb, ha sütőben vagy air fryerben készíted el, akár egészben (ebben az esetben fontos, hogy megszurkáld, különben felrobbanhat), akár kisebb darabokra vágva, de meg is párolhatod. Összességében pedig gyakorlatilag az összes gyümölcsre és zöldségre igaz, hogy érdemes figyelni az elkészítésükre is, hogy minél egészségesebb, táplálóbb formájukban kerüljenek a tányérunkra.

Forrás: myrecipes.com, recipes.timesofindia.com

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Darabokra törte a szívünket a Sztárban Sztár All Stars két kiesője: nekik kellett búcsúzni a döntő előtt

Darabokra törte a szívünket a Sztárban Sztár All Stars két kiesője: nekik kellett búcsúzni a döntő előtt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)