5 ártalmatlannak tűnő szokás, ami csak tovább ront a reflux tünetein

2025. június 10.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Égő érzés a mellkasban, kellemetlen savas utóíz a szájban. Aki valaha is találkozott a reflux tüneteivel, jól tudja, mennyire megkeserítheti az ember mindennapjait. Ilyenkor sokan ösztönösen a csípős ételeket és a késő esti vacsorát hibáztatják, de mi van akkor, ha a problémát valójában nem is a nyilvánvalónak tűnő bűnösök okozzák?

Érdemes visszavenni az alkoholfogyasztásból, ha a reflux tüneteit tapasztalod magadon
Érdemes visszavenni az alkoholfogyasztásból, ha a reflux tüneteit tapasztalod magadon
Fotó: MEDITERRANEAN/Getty Images

Az igazság az, hogy léteznek mindennapi, bizonyos esetekben teljesen ártalmatlannak tűnő szokások, amelyek csendben, de annál biztosabban súlyosbíthatják a reflux tüneteit, és sokszor észre sem vesszük őket. Barnák Ildikó okleveles táplálkozástudományi szakember, mikrobiom kutató segítségével utánajártunk, mely szokásokkal jobb a jövőben vigyázni, miért is olyan fontos az, hogy komolyan vegyük a refluxot, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük a hozzá kapcsolódó kellemetlen tüneteket vagy eleve magát a betegséget.

Rengeteg szokás hajlamosíthat rá

Mindenekelőtt fontos, hogy tisztázzuk, pontosan mikor is beszélhetünk refluxról. „A gastrooesophagealis refluxbetegség (GORB) a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlása miatt kialakult tünetek összessége. Csoportosíthatjuk a klinikai tünetek-, illetve a morfológiai kép alapján is. A reflux betegség kiváltó oka a felső tápcsatorna megváltozott motilitása, az alsó oesophagealis sphyncter (LES) nyomásának csökkenése, illetve a fiziológiás elernyedések kórosan gyakorivá válása” – magyarázza a táplálkozástudományi szakember.

A szakértő hangsúlyozta, hajlamosíthat rá minden olyan tényező, amely rontja a LES funkciót, csökkenti a tónusát; a krónikus stressz, a hasi típusú elhízás, a nagy mennyiségű, jellemzően esti étkezés, a dohányzás, a várandósság, a hasűri nyomásfokozódást okozó sport, a zárt ruházat, de akár egyszerűen az idősebb kor is.

Emellett egyes ételek (csokoládé, kakaó, paradicsomos, paprikás ételek, hagyma, fokhagyma, citrusfélék, zsíros és fűszeres ételek), italok (alkohol, szénsavas italok, kávé, tea) túlzott fogyasztása, illetve bizonyos gyógyszerek és betegségek (cukorbetegség) is növelheti a reflux kialakulásának az esélyét.

Elképesztő, mit tehet a testeddel, ha túl gyorsan eszel

Elképesztő, mit tehet a testeddel, ha túl gyorsan eszel

Fontos a mikrobiomunk állapota

Barnák Ildikó több mint fél éven át kutatta a mikrobiom és az elhízás kapcsolatát, ezért pontosan tudja, milyen fontos szerepe van az egész testünkre nézve, beleértve azt is, hogyan kapcsolódik a refluxhoz. „Mint ahogy Hippokratész is megmondta, minden betegség a belekben kezdődik, és ezt éreztem én is legbelül, hogy a probléma gyökerét kell megtalálni, nem csak a tüneteket kezelni. Le szerettem volna ásni oda, ahonnan ezek a problémák elindulnak.

A mikrobiom a velünk együtt élő szimbionta, patogén és kommenzalista mikroorganizmusok összességének genetikai állománya. Bármerre nézünk, bár szabad szemmel nem láthatóak, a mikroorganizmusok hemzsegnek körülöttünk. És nem csak a környezetünkben találhatóak meg, de a külső bőrfelületünkön, illetve bennünk is. Nincs olyan szervünk, ahol ne élne valamilyen mikroba, és létfontosságúak az egészségünk szempontjából – magyarázza a szakértő.

Ami a refluxhoz fűződő kapcsolatát illeti, Barnák Ildikó kiemelte: kutatások kimutatták, hogy a mikrobiom egyensúlyának felborulása (diszbiózis) összefüggésbe hozható a GERD kialakulásával és súlyosságával. A diszbiózis gyulladásos folyamatokat indíthat el, amelyek befolyásolhatják a nyelőcső nyálkahártyáját és a LES működését.

A rágózás is ronthat a reflux tünetein

A szakértő hangsúlyozza: bizonyos szokások befolyásolhatják a bélmikrobiom egyensúlyát, ami a reflux tüneteire is kihathat. Például a cukormentes rágógumikban található cukoralkoholok, mint a szorbit, fermentálódhatnak a bélben, gázképződést és puffadást okozva, ami fokozhatja a reflux tüneteit.

Ugyanakkor hozzátette, a mesterséges édesítőszerekkel ellentétben a szteviol-glikozidok alkalmazásakor nem detektáltak változást a mikrobiom összetételében. Vagyis, ha mondjuk találunk steviás rágót, az még egy jobb választás lehet a szakértő szerint, de nem ajánlott rendszeresen űzni ezt a szokást. Így ugyanis a szervezet folyamatosan azt az üzenetet kapja, hogy eszünk valamit.

Felejtsd el a kapkodást!

Ha eddig rendszertelenül vagy kapkodva ettél, az egészséged támogatása érdekében mindenképp megéri dolgoznod azon, hogy ez megváltozzon. A rendszertelen étkezés és a gyors evés ugyanis a szakértő szerint negatívan befolyásolhatja az emésztést és a bélmikrobiom egyensúlyát.

4 jel, hogy túl sok vizet iszol, pedig a szervezetednek már nem lenne rá szüksége

4 jel, hogy túl sok vizet iszol, pedig a szervezetednek már nem lenne rá szüksége

„A kapkodó evés során több levegő nyelhető le, ami puffadáshoz és fokozott gyomornyomáshoz vezethet, növelve a reflux kockázatát. Emellett a rendszertelen étkezés megzavarhatja a bélflóra természetes ritmusát, ami hosszú távon diszbiózishoz vezethet” – magyarázza a szakember.

Bizonyos szerekkel jobb, ha vigyázunk

Az antibakteriális szerek, különösen az antibiotikumok túlzott használata károsíthatja a bélmikrobiomot, ami diszbiózishoz vezethet, figyelmeztet a szakértő, hozzátéve, hogy a mikrobiom egyensúlyának felborulása befolyásolhatja az emésztőrendszer működését, beleértve a gyomorsavtermelést és a LES működését is.

Illetve, bár a probiotikumok általában jótékony hatásúak, az indokolatlan vagy túlzott használatuk esetén nem kívánt hatások is előfordulhatnak. Éppen ezért a használatuk előtt mindig érdemes egészségügyi szakember segítségét kérni, aki személyre szabottan tud segíteni.

5 alvási szokás, ami borzasztóan hathat az idegrendszeredre és az emésztésedre, és még csak nem is tudsz róla

5 alvási szokás, ami borzasztóan hathat az idegrendszeredre és az emésztésedre, és még csak nem is tudsz róla

A gyakori nassolás sem segít

A gyakori nassolás a szakértő szerint megzavarhatja az emésztőrendszer természetes ritmusát, ami negatívan befolyásolhatja a mikrobiom összetételét. A felesleges cukorbevitel anyagcsere-betegségeket okozhat, csökken a glükóztolerancia, diabetes mellitus jelenhet meg. Hatással van a vérlipid szintekre és összetételre, a vérnyomásra, így a cardiovascularis betegségek kockázatát is növeli, de olyan egészségügyi problémákkal is összefügg, mint az elhízás, vagy a nem alkoholos zsírmáj.

Az elhízás miatt pedig kialakulhat a reflux. Az emészthető szénhidrátok magas arányú bevitele befolyással van a szervezet számos folyamatára, így a fenti kórkép bármelyikének megjelenése az egyénnél nagyobb kockázatot jelent a többi kialakulására. Azonban a magas cukortartalmú étrend negatív hatással van a mikrobiomra is. Általa a diverzitás csökken, alacsonyabb Shannon-indexet eredményez.

A stressz és az alváshiány is veszélyes lehet

„A stressz és az alváshiány jelentős hatással van a bél-agy tengelyre. A krónikus stressz aktiválhatja a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyt, ami fokozott kortizoltermeléshez vezet. Ez befolyásolhatja a bélpermeabilitást és a mikrobiom összetételét, ami hozzájárulhat a reflux tüneteinek súlyosbodásához.” De az alváshiány is negatívan befolyásolja a bélmikrobiomot és az emésztőrendszer működését, ami végeredményben a reflux tünetein is ronthat.

Ezek az egyszerű lépések aranyat érhetnek

Ha valaki refluxra gyanakszik, az első és legfontosabb lépés, hogy mindenképp kérje az orvos és a dietetikus segítségét, ne diagnosztizálja saját magát és ne kezelje egyedül a tüneteket, mert azok súlyosabbá is válhatnak! Bár az általános tanácsok nem helyettesítik a személyre szabott táplálkozási szaktanácsadást, amíg jó kezekbe kerül valaki, a szakértő szerint az alábbi változtatások segíthetnek:

  • Étkezési szokások javítása: kerüld a túlzottan zsíros, fűszeres ételeket, csokoládét, koffeint és alkoholt. Egyél kisebb adagokat, de gyakrabban, és ne feküdj le közvetlenül étkezés után.
  • Testsúly kontrollálása: az elhízás növeli a gyomorra nehezedő nyomást, ami fokozhatja a refluxot.
  • Alvási pozíció megváltoztatása: emeld meg az ágy fejvégi részét, és próbálj a bal oldaladon aludni, hogy csökkentsd a gyomorsav visszaáramlását.
  • Stresszkezelés: alkalmazz stresszcsökkentő technikákat, mint például meditáció, jóga vagy mélylégzés.
  • Rendszeres testmozgás: a mérsékelt testmozgás javíthatja az emésztést és csökkentheti a reflux tüneteit. Nem mellesleg a mikrobiomra is jótékonyan hathat.
  • Probiotikumok és prebiotikumok: ezek segíthetnek a bélmikrobiom egyensúlyának helyreállításában, amennyiben személyre szabottak.

„A mikrobiom egyensúlyának helyreállítása segíthet a reflux tüneteinek enyhítésében. A probiotikumok, prebiotikumok és a megfelelő étrendi változtatások alkalmazása javíthatja a bélflóra összetételét, csökkentve a gyulladást és javítva az emésztőrendszer működését. Egyes tanulmányok szerint a probiotikumok személyre szabott alkalmazása csökkentheti a GERD tüneteit, mint például a gyomorégést és a savas felböfögést” – figyelmeztet végezetül a szakértő.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Lefordulsz a székről, ha meglátod, mikor születtek a Stranger Things gyereksztárjai

Lefordulsz a székről, ha meglátod, mikor születtek a Stranger Things gyereksztárjai

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezt idd nyáron, ha a víz már túl unalmas! (x)

Ezt idd nyáron, ha a víz már túl unalmas! (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Új kutatási eredmények: már nemi úton is terjed ez a gyakori betegség (x)

Új kutatási eredmények: már nemi úton is terjed ez a gyakori betegség (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)